Lubisz aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem i obcowaniem z naturą? Każdą wolną chwilę wykorzystujesz na podróżowanie? Sprawdź, gdzie możesz udać się na weekendowy wyjazd w Polsce.
W naszym kraju jest wiele miejsc, które cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. To idealne kierunki na spontaniczne, weekendowe wypady, podczas których możesz korzystać ze spacerów, jeździć rowerem, pływać kajakiem lub po prostu odpocząć z dala od zgiełku i tłumów. W tym artykule poznasz kilka ciekawych miejsc, które są idealne na weekendową podróż. Choć kierunków wartych odwiedzenia jest znacznie więcej.
To jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc na Lubelszczyźnie. Znajduje się tu Poleski Park Narodowy, który bogaty jest w liczne ścieżki edukacyjne położone w otoczeniu natury. Polesie to miejsce, w którym zobaczysz wiele gatunków zwierząt, takich jak łosie, żurawie, jelenie, bieliki, perkozy, łabędzie, kormorany czy czaple. Kierunek ten będzie dla Ciebie idealny, jeśli lubisz obcować z naturą, spacerować czy korzystać z rowerowych wycieczek.
Ścieżka przyrodnicza Perehod
Rozpoczyna się w miejscowości Pieszowola. Trasa liczy około 5 km. To typowa ścieżka ornitologiczna. Podczas spaceru zobaczysz Stawy Pieszowolskie, wrzosowiska, lasy grądowe, bory sosnowe, a także żółwie błotne czy wiele gatunków ptaków.
Ścieżka dydaktyczna Czahary
Trasa liczy około 6,5 km i rozpoczyna się w miejscowości Zastawie. Droga prowadzi przez drewniane kładki położone nad torfowiskami. Podczas spaceru zobaczysz Bagno Bubnów, rozlewiska w Zastawiu, łąki trzęślicowe, wodniczki, kwitnące storczyki czy gnidosza królewskiego.
Ścieżka Dąb Dominik
Droga rozpoczyna się w miejscowości Kolonia Łomnica i w zależności od trasy liczy od około 2 do 4 km. Biegnie przez drogi leśne i drewniane kładki. Największą atrakcją tej ścieżki jest zarastające Jezioro Moszne. Podczas spaceru zobaczysz bór bagienny, torfianki, ols kępkowo-dolinkowy, lasy grądowe, rosiczki, łosie, żurawie czy bobry.
Ścieżka Spławy
Ścieżka przyrodnicza rozpoczyna się w miejscowości Stare Załucze i liczy około 7,5 km. Trasa biegnie głównie przez drewniane kładki. Podczas wycieczki zobaczysz Jezioro Łukie, skrzypy bagienne, brzeziny bagienne, ols kępkowo-dolinkowy, łąki turzycowe, torfowisko przejściowe, łosie, żurawie, bobry, bieliki, żółwie błotne czy białe czaple.
Ścieżka Obóz powstańczy
Początek i koniec trasy znajduje się w miejscowości Lipniak. To ścieżka przyrodniczo-historyczna, która liczy około 4 km. Znajdują się tu Łąki Pociągi, żeremie bobrowe, Dąb Powstańców, miejsce obozu powstańców styczniowych, puszczyki zwyczajne, czarne bociany czy żurawie.
Ścieżka Tropem przyrody
Trasa znajduje się na terenie ogrodu dydaktycznego przy Ośrodku dydaktyczno-administracyjnym w Urszulinie. Odwiedzają ją głównie rodziny z dziećmi czy wycieczki szkolne. Znajdują się tu urządzenia edukacyjne poświęcone zwierzętom i roślinom występującym w Poleskim Parku Narodowym.
Oprócz ścieżek przyrodniczych w Poleskim Parku Narodowym znajduje się także Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny, Ośrodek edukacyjny Poleskie Sioło, trasa rowerowa eko-szlak Urszulin-Perehod i Mietiułka, Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, a także wieże widokowe.
Jeśli wybierasz się na weekendową wycieczkę własnym autem, w podróży może przydać Ci się ubezpieczenie assistance, NNW lub AC. Polisa pomoże Ci w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze i wesprze Cię finansowo, kiedy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Więcej o ubezpieczeniu samochodu przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.
Małopolski cud natury składający się z długich, spłaszczonych pasm górskich o stromych zboczach, pomiędzy którymi znajdują się przełęcze. Krajobraz ten przypomina wyspy, stąd nazwa Beskid Wyspowy. Region położony jest pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Wbrew pozorom tamtejsze szlaki nie należą do najłatwiejszych z uwagi na długie podejścia. Wytrwali mogą podziwiać ze szczytów Babią Górę czy Tatry.
Najpiękniejszym, najwyższym i najpopularniejszym szczytem Beskidów jest Ćwilin (1072 m) i Mogielica (1170 m). Warto zobaczyć tutaj wieżę widokową w Mogielicy, Polanę Stumorgową, Polanę Michurową czy jaskinie, np. Zimną Dziurę i Zbójecką.
Jeśli wybierasz się na wycieczkę, przemyśl kwestię zakupu ubezpieczenia turystycznego. Polisa wesprze Cię podczas zagranicznych i krajowych podróży. Więcej na ten temat przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.
Region ten znajduje się po zachodniej części Suwalszczyzny i biegnie aż po granicę z obwodem kaliningradzkim. Jest bogaty w liczne wzgórza morenowe i jeziora rynnowe. Znajduje się tu Puszcza Borecka, Puszcza Romincka i Szeskie Wzgórza. Popularną atrakcją jest również nieczynna trasa kolejowa położona między Gołdapem a Żytkiejmami. Są to dokładnie mosty w Stańczykach. Wznoszą się one na wysokości prawie 37 m i są jednymi z najwyższych mostów w Polsce. Posiadają zdobienia wzorowane na rzymskich akweduktach.
Mazury Garbate składają się z licznych tras pieszych i rowerowych. Puszcza Romincka to 6 rezerwatów, w których znajdują się ścieżki przyrodnicze o różnej długości. Puszcza Borecka to kompleks leśny zajmujący powierzchnię około 20 tys. ha. Większość drzew porastających ten teren wyrosła naturalnie i liczy ponad 150 lat. Puszcza Borecka to drugie w Polsce miejsce pod względem liczebności żubra.
Mosty w Stańczykach zostały wyróżnione w 2020 roku Złotą Pinezką Google Maps. To nagroda użytkowników aplikacji za najciekawszą atrakcję województwa.
Ponidzie
To miejsce znajdujące się na terenie Niecki Nidziańskiej pomiędzy Krakowem a Sandomierzem. Bardzo popularne wśród fotografów. Znajdują się tu kolorowe lasy, rezerwaty ze stepową roślinnością, źródła siarczano-słonych wód mineralnych czy największe w Europie złoża gipsu. Przez teren ten przepływa rzeka Nida, która jest idealnym miejscem dla kajakarzy. Jest bogata w malownicze zakola, meandry, łęgi i starorzecza. To tu zobaczysz wiele gatunków ptaków.
Na Ponidziu znajduje się wiele miejscowości atrakcyjnych turystycznie. Należy do nich Busko-Zdrój, Pińczów, Jędrzejów, Nowy Korczyn czy Wiślica. Miejsca te często są odwiedzane przez miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, a także jeźdźców czy lotniarzy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz