Zamknij
REKLAMA

Kryptowaluty dla początkujących - wszystko, co warto o nich wiedzieć

17.58, 20.10.2020 m Aktualizacja: 13.20, 22.10.2020
Skomentuj
REKLAMA

Rozważasz w najbliższym czasie zakup waluty kryptograficznej? Wiedz, że nie jesteś jedyny – w ostatnim czasie tego rodzaju aktywa zyskują na popularności. W dobie ogólnoświatowego kryzysu wiele osób szuka możliwości zabezpieczenia swojej gotówki i kryptowaluty często wydają się atrakcyjną alternatywą. Co warto wiedzieć o tzw. wirtualnych monetach, zanim zdecydujemy się je nabyć? Oto kilka faktów dotyczących walut kryptograficznych, które pomogą zrozumieć ich istotę oraz sposób funkcjonowania.

Jeszcze niedawno waluty krypto były powszechnie uznawane za hakerski wymysł, który nie ma żadnych szans uzyskać status pełnoprawnego środka płatniczego. Ostatnie lata pokazały jednak, że wirtualne monety nie tylko są bezpieczne, niewiele je łączy ze światem przestępczym, ale także coraz śmielej wkraczają do naszej codzienności. Sporo mówi się o tym, że mogą one wkrótce stać się tak samo akceptowalne jak tradycyjne pieniądze. Choć do tego etapu jeszcze daleko, to rosnącej popularności kryptowalut trudno nie zauważyć.

Typy kryptowalut

Na początek warto wskazać, jakie są kryptowaluty dostępne na rynku i które z nich najczęściej wybierają użytkownicy. Bez dwóch zdań najpopularniejszą wirtualną walutą jest Bitcoin powstały w 2009 roku. Jego autorem jest nijaki Satoshi Nakamoto. W chwili obecnej to wiodąca na świecie kryptowaluta, której wartość waha się aktualnie od 8 do 10 tysięcy  dolarów za sztukę. BTC korzysta z decentralizowanej bazy danych, rozprowadzonej pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer. Wszystko w celu przechowywania transakcji i kryptografii, co ma zapewnić całemu systemowi bezpieczeństwo. Bitcoin w swojej historii przeżywał kilka wzlotów i upadków. Dziś jednak stanowi wyznacznik rozwoju kryptowalut. Jeśli któraś z nich ma odnieść w najbliższej przyszłości oszałamiający sukces, to właśnie wytwór Satoshiego Nakamoto ma ku temu największe szanse.

Poza BTC wyróżnić można kilka innych walut kryptograficznych. Względną popularnością cieszy się Ethereum, którego funkcjonowanie jest niemal analogiczne jak w przypadku Bitcoina. Oba aktywa różni cena. Ether jest zdecydowanie tańszy. Jego peak miał miejsce w 2018 roku, kiedy to za wirtualną monetę należało zapłacić ponad 1200 dolarów. Obecnie kurs oscyluje wokół kwoty 1400 złotych za sztukę.

Osoby chcące wejść w posiadanie kryptowalut mogą nabyć także takie instrumenty jak Ripple XRP, Litecoin, Stellar, Dash i kilka innych. Nie są one tak popularne jak Bitcoin czy Ethereum, a przez to też nie należą one do najdroższych instrumentów finansowych. Trudno jednak orzec, jaka przyszłość czeka alternatywne coiny, mając na uwadze, że ich zastosowanie jest obecnie marginalne.

Kto wydaje kryptowaluty?

Z reguły – nikt. Kryptowaluty są zdecentralizowane, a to oznacza, że nie stoi nad nimi żaden organ, który decydowałby o ich emisji. Na przykładzie Bitcoina – nowe monety trafiają do obiegu dzięki samym użytkownikom, którzy za pomocą bardzo mocnych komputerów wytwarzają nowe jednostki (tzw. „kopanie”). Liczba ostateczna BTC jest jednak z góry ustalona, a co jakiś dochodzi do obniżenia o połowę „wynagrodzenia” dla tzw. górników za wytworzenie nowych monet. Zjawisko to oficjalnie nazywa się halvingiem Bitcoina.

Osoba stawiająca pierwsze kroki na rynku kryptowalut powinna wiedzieć, że wirtualne monety są niezależne od światowych banków centralnych. To zupełnie oddzielny aktyw, którego Narodowy Bank Polski nie jest w stanie wstrzymać lub ograniczyć jego wydobycia.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Najłatwiej na giełdach kryptowalutowych lub dedykowanych kantorach. Wówczas takie aktywa nabywamy na własność, a zdobyte w ten sposób dobra należy przechowywać w tzw. portfelu kryptowalutowym. To specjalne oprogramowanie, które służy do gromadzenia i zabezpieczania wirtualnych aktywów. Ponadto, waluty krypto można kupować na różnego rodzaju platformach handlujących. Osoby zainteresowane tradingiem mogą też inwestować w takie instrumenty bez konieczności ich nabywania, poprzez zawieranie tzw. kontraktów różnicy kursowej (CFD).

Cechy kryptowalut

Najważniejsze cechy kryptowalut to:

  • pozorna anonimowość – często powtarzanym mitem jest rzekoma całkowita anonimowość kryptowalut. Owszem, w transakcjach między użytkownikami nie ma podanych danych osobowych, o ile sam ktoś ich nie wyjawi. Wszystkie transakcje są jednak publiczne i każdy ma do nich wgląd.
  • bezpieczeństwo – kryptowaluty nie służą do zakupu nielegalnych przedmiotów i nie są furtką dla hakerów do przejęcia naszych danych osobowych. Jeśli korzystamy z zaufanych platform lub giełd, nie zdradzamy swoich danych gromadzimy aktywa w wysokiej klasy portfelach, a także nie wykorzystujemy tych środków do zakupu zakazanych towarów, to nie powinniśmy się obawiać, że przez używanie np. BTC sprowadzimy na siebie kłopoty.
  • zmienność kursowa – kryptowaluty są podatne na wahania kursowe, czego przykładem jest chociażby ten rok. Warto zdawać sobie z tego sprawę, że cena wybranego aktywu nie będzie wiecznie utrzymywać się na danym poziomie i może zmienić się nawet godzinę po dokonaniu zakupu waluty kryptograficznej.
  • niepewna przyszłość - kryptowaluty uznaje się za pieniądze przyszłości, jednak nie wiemy, czy faktycznie staną się one dla nas tak istotne jak tradycyjne środki płatnicze. Dlatego też należy podchodzić do nich z dystansem. Nie ma pewności, że za 10 lub 20 całkowicie nie znikną one z rynku, a wraz z nimi nasze realne środki, które postanowiliśmy w ten sposób zainwestować.
(m)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%