XIX Sesja Rady Miejskiej w Krośniewicach od godz godz. 11:00 w sali OSPa w Krośniewicach ma piętnaście punktów w porządku. Radni będą głosować m.in. uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych, rozpatrzenia skargi kutnowskiego szpitala na działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, skargi na działalność burmistrza Katarzyny Erdman.
Rada Miejska zapozna się z raportem z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii za 2024 rok, oceną zasobów pomocy społecznej Gminy Krośniewice za 2024 rok i sprawozdaniem z działalności MGOPS za 2024 rok.
Burmistrz Krośniewic przedstawi Radzie Miejskiej Raport o stanie Gminy Krośniewice za 2024 rok. Następnie radni przyjmą protokoły z poprzednich sesji i w sprawach różnych na pewno zabiorą głos.
Z relacji
Rada Miejska w Krośniewicach uznała 15 głosami, czyli jednomyślnie skargę kutnowskiego szpitala na działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za bezzasadną.
Przy okazji skargi na działalność burmistrza złożonej przez mieszkańca gminy w związku z brakiem utrzymania czystości w Parku Rembielińskich rozgorzała dyskusja o zaśmiecaniu gminy, zarówno w samym mieście jak i na wsiach. Przewodnicząca Rady Anna Chmielecka zaapelowała do mieszkańców gminy - Te kilka samochodów śmieci wywiezionych przy okazji sprzątania w parku to wstyd dla mieszkańców. To przecież my śmiecimy, nie mówię konkretnie że ktoś z nas tutaj - mówiła przewodnicząca. - Uczmy dzieci wyrzucania papierków po cukierkach czy lodach do koszy. Od nas zaczyna się dbałość o wspólne mienie.
Radny Dawid Zieliński upomniał się o sprzątnięcie rowów na wsiach, tam przy okazji koszenia śmieci trafiają na pola, drogi.
Radny Artur Wojtasiak w sprawach różnych zaczął od sytuacji tzw. drogi pod lasem - Mieszkańcy postulują o naprawienie drogi, firma która ją zniszczyła złożyła opłatę w gminie i miało być droga poprawiona - mówił radny.
Krzysztof Urbański, zastępca burmistrza powiedział, że to było cztery lata temu i gmina wówczas naprawiła drogę, teraz niestety nie jest ona przewidziana do modernizacji.
Radny Daniel Modliński zapytał co z interwencją burmistrza w sprawie budowy drogi Wola Nowska-Wymysłów. Chodzi o to aby prace wykonawcy nie kolidowały z pracami na polach w trakcie żniw. Zastępca burmistrza odparł, że sprawa jest ustalona z firmą realizującą inwestycję.
Anna Chmielecka przedstawiła problem mieszkańców ulicy Łąkowej. - Zawsze zalewany jest ostatni rząd domów przy ulicy Łąkowej. Chodzi o układ trelinki, bowiem płynąca woda podczas deszczu omija kratkę i zalewa mieszkańców przy Łąkowej i dalej na Zielonej - mówiła przewodnicząca Rady Miejskiej. - Kiedy zakończone będą prace modernizacji ulicy Prusa i Mickiewicza?
Jakub Pietkiewicz dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej odparł, że prace na Prusa i Mickiewicza skończą się w czerwcu, jeśli dziennie będą robione dwa przyłącza, a pierwszy problem to sprawa miasta. Droga jest w gestii miasta. - Oczywiście zajmiemy się sprawą - odpowiedziała Katarzyna Erdman.
Zarząd Kutnowskiego Szpitala Samorządowego zwrócił się do Gminy o dotację w kwocie 10 000 zł. Chodziło o zakup materacy piankowych, odleżynowych i innych dla pacjentów ZOLu. Skarbnik Iwona Rosiak odmówiła wsparcia z uwagi na nieuwzględnienie takiej pozycji w budżecie na ten rok. W odpowiedzi wskazano rozważenie takiej pomocy w przyszłym roku.
Radny Dawid Zieliński upomniał się o koszenie rowów z dwóch stron. - Rowy koszone są do połowy, druga burta rowu nie jest koszona. Zadanie wykonuje Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Dlaczego jest to tak robione? Uważam, że te prace powinny być wykonywane profesjonalnie - mówił Dawid Zieliński.
Krzysztof Urbański zastępca K. Erdman powiedział, że na to zadanie miejski zakład otrzymał 45 tys. zł i za takie pieniądze prace wykonuje w określonym zakresie. - Nie mamy pieniędzy na koszenie gałęzi i koszenie wszystkiego. Tak jest jak nie podnosimy opłat.
- Ale podatki zostały podniesione - powiedział radny Zieliński.
Radna Helena Wucke wraz z burmistrzem apelowała do mieszkańców na osiedlach aby nie wystawiali gabarytów tylko odwozili je do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, który w Krośniewicach jest czynny codziennie. - każdego dnia można wywieźć tam śmieci gabarytowe - powiedział K. Urbański.
Na sesji nie zabrakło także gratulacji dla autorki obrazów, które można zobaczyć w sali OSPa w Krośniewicach. Pani Katarzyna Jóźwiak z Godzięb jak mówił zastępca burmistrza jest osobą z niepełnosprawnościami, ma niedowłady kończyn, a pięknie maluje.
Wybrzmiały też gratulacje dla drużyny softballu z Krośniewic, dziewczyny wywalczyły srebro w Mistrzostwach Polski Juniorek. Na sali rozbrzmiały brawa.
Na zakończenie burmistrz Katarzyna Erdman zaprosiła mieszkańców na Dni Krośniewic 31 maja. O atrakcjach imprezy piszemy TUTAJ
notatka z Krośniewic17:07, 30.05.2025
W piątek przed pierwszą turą wyborów prezydenckich ponad 100 osób z kilku sołectw tej gminy organizuje spotkanie dot. nieakceptowanej przez nich inwestycji przy wysypisku śmieci, w której to inwestycji udziały posiada gmina i kuria. Pani burmistrz nie przybywa na to spotkanie, a zamiast tego (dokładnie w tych godzinach, gdy trwa spotkanie) w sposób cyniczny umieszcza na własnym portalu społecznościowym swoje zdjęcie z kandydatem na prezydenta, z którym łączy ją symbioza polityczna i uprawia propagandę. Na portalu pani burmistrz, ani na portalach z nią sympatyzujących, nie wszystkim wolno prowadzić dyskusję, ani zadawać pytania, gdyż konta, posty, wpisy i zaproszenia do wyjaśnienia podejmowanych decyzji skutkują blokowaniem takiego obywatela, zasłanianiem przed nim treści zawartych na portalu i generalnie wyalienowaniem.
do radnego i wice18:20, 30.05.2025
Czy nie będzie Pan mieć nic przeciwko temu, jeśli zwrócę się po imieniu? Panie Dawidzie, oczywiście godna pochwały Pana waleczność o to, żeby rowy wyglądały jak wystrzyżone jak trawniki. Ogromne podziękowania! Mogłyby one stanowić interesujący element krajobrazu w scenerii wysypiska.
Panie Urbański - ech..."kasy ni ma i nie bedzie?", kur..czaki..., trzeba było odpowiedzieć panu Radnemu, że "już wam fundujemy ten ZIELONY RÓW, który Inwestor obiecał mieszkańcom obok wysypiska, w zamian za odstąpienie od protestu". Życzę Panom weekendu pełnego równie poważnych decyzji jak wybór między kawą a herbatą. :-)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz