Mieszkańcy miasta upamiętnili w środę (19.03) kutnowskich Żydów. W 83. rocznicę początku likwidacji kutnowskiego getta, przy tablicy pamiątkowej wiszącej na murze dawnej cukrowni "Konstancja" złożono kwiaty, których dominującym kolorem był żółty.
Teren kutnowskiej cukrowni w czasie wojny został przekształcony przez niemieckich okupantów w getto. Umieszczono w nim około 8 tysięcy Żydów pochodzących z Kutna i pobliskich miejscowości.
- To stąd do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem wywożono mieszkańców Kutna i okolic. Starajmy się odkrywać jak najwięcej historii, aby młodzi ludzie poznawali świat kutnowskich i polskich Żydów. Uczmy młodych pamiętać o tamtych wydarzeniach - apelowała Grażyna Baranowska z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które jest organizatorem Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach.
Zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak podkreślał, współpracę Polaków i Żydów w budowaniu i rozwijaniu Kutna.
- Polacy i Żydzi przez ponad pięć wieków stanowili wspólnotę na terenie Kutna. W przypadku naszego miasta te wspólne losy przypadają na XVIII, XIX i XX wiek. Symbolami tej więzi są choćby Józef Handelsman czy Szalom Asz, ale też wiele tysięcy Żydów, którzy tworzyli i współtworzyli nasze miasto. Ta egzystencja została przerwana przez II Wojnę Światową. Pamiętajmy o kutnowskich Żydach, bo to kawał naszej historii, ale przede wszystkim pamiętajmy o nich jako o ludziach - mówił Zbigniew Wdowiak.
Od 2015 roku, w drugiej połowie kwietnia, TPZK organizuje obchody Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach. Mieszkańcy miasta spotykają się w miejscu, które było przedsionkiem zagłady ok. 8 tysięcy Żydów, w tym ok. 7 tys. mieszkańców Kutna.
Płaczę05:51, 20.03.2025
P A L E S T Y N A
nauczyciel08:20, 20.03.2025
Żydofile z Kutna upamiętniają Żydów, o Polakach patriotach nie pamiętają. Taki mamy klimat. Trzeba było młodzież zabrać z lekcji, a program historii okrawa się z tego co najważniejsze.
Mrrr12:45, 20.03.2025
Betonoza, Parking podziemny, tam zostali powieszeni Polacy przez Niemców w 1940 r mieszkańcy byli zmuszeni brać udział w tej strasznej egzekucji. Wiem to z opowieści
Rt07:16, 21.03.2025
To dziwne nam każe się płacić za pochówek i odnawiać tą opłatę co 20 lat czy to nie jest bezprawie ? TAK SZANUJEMY PAMIĘĆ O TYCH KTÓRZY TU ŻYLI MIESZKALI a żydzi mają swoją górę w centrum miasta jest zaniedbana szpeci okolicę kto i ile płaci za utrzymanie tego widoku ? POSADŹMY TAM DRZEWA ZRÓBMY ALEJKI TO CHYBA DOBRE ROZWIĄZANIE tymbardziej że na Olimpijskiej można było tak zrobić i nie wciskajcie kitu że się nie da
kris21:30, 23.03.2025
Proponuję taki test. Ci przyjaciele żydów niech powieszą krzyżyki na szyi i pospacerują po ulicach jakiegokolwiek miasta w Izraelu. No i niech głośno mówią po Polsku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Babcia mówiła że zagonili ich i kazali patrzeć jak umierają wieszani opowiadała jak było słychać płacz straszne