Zamknij

Miedzyzakładowa Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa będzie działać w Domu Nauczyciela

Ola Rzadkiewicz- ŚliwickaOla Rzadkiewicz- Śliwicka 11:12, 28.02.2025 Aktualizacja: 12:05, 28.02.2025
Skomentuj

Jak informuje Mariusz Kozarski prezes Zarządu Oddziału Międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie Międzyzakładowa Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa w Kutnie od początku marca będzie funkcjonowała w Domu Nauczyciela w Kutnie.

Wcześniej pisaliśmy o kłopotach Kasy, na koniec października posypały się wypowiedzenia dla pracowników kasy. - Mając na uwadze zapisy ustawy z dnia 11 sierpnia o kasach zapomogowo – pożyczkowych i zobowiązania z niej wynikające, a w szczególności fakt, iż kasa zapomogowo - pożyczkowa jest odrębną pracowniczą, pozarządową organizacją społeczną z prawem do wyznaczania własnych celów, tak więc Zarząd Powiatu w żaden sposób nie może ingerować w zapisy zawarte w Statucie Kasy - informował Daniel Kowalik Starosta Kutnowski. - Starostwo Powiatowe w Kutnie jest jednym z pracodawców, ze zobowiązaniem ponoszenia kosztów obsługi kasy tylko w stosunku do ilości pracowników- członków kasy, zgodnie z art. 8 ust 5 pkt 1 ustawy, tym samym kasa nie może być jednostką występującą w budżecie powiatu, jak ma to miejsce obecnie. 

Dodatkowo Kasa zmagała się z problemami wewnętrznymi i to nie jest problem starostwa, jak mówił starosta. Chodziło o problemy ze ściąganiem składek i tym samym z utrzymaniem kasy. 

Zarząd Międzyzakładowej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej w Kutnie w osobach: Elżbieta Tomaszewska, Jadwiga Karbowa, Anna Żurawicz, Iwona Straszewska i Beata Iwaniak zwrócił się do Prezydenta Miasta Kutna Mariusza Sikory o pomoc w znalezieniu nowego miejsca na prowadzenie kasy oraz pracodawcy, który zatrudni dwie osoby, które do tej pory ją obsługiwały. - Pracownicy wykonują swoją pracę sumiennie i rzetelnie bez żadnych zastrzeżeń posiadają długoletnie doświadczenie w tej specyficznej pracy- pisał zarząd.

Kasa działa w regionie od 1949 roku, liczy 1203 członków z 72 jednostek z terenu powiatu kutnowskiego, najliczniejszą grupę stanowią członkowie z placówek podległych pod Urząd Miasta Kutna, jest ich 437 osób. Kasa udziela nieoprocentowanych pożyczek, są członkowie którzy po spłaceniu jednej pożyczki, biorą kolejną. 

- W  ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez nasz Oddział ZNP obsługą petentów, zapewnieniem lokalu i wszelkich warunków technicznych zajmie się ZNP - mówi nam prezes Mariusz Kozarski. -  Oczywiście wkłady członków MKZP, pożyczki itd zgodnie z ustawą będą w dalszym ciągu w wyłącznej kompetencji Zarządu Kasy.

Jednym słowem, członkowie mogą bez przeszkód nadal korzystać Kasy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

TomTom

2 0

Pani Aleksandro, co pani pisze. Przecież Urząd Miasta Kutna i jednostki podległe mają własną i inną kasę zapomogowo-pożyczkową, z siedzibą w urzędzie.
Swoją drogą ciekawe ilu jest tam członków i jakie urząd ponosi z tym związane koszty.

11:20, 28.02.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JerryJerry

3 0

pracownicy szkół i przedszkoli miejskich są członkami MKZP w Kutnie.

12:37, 28.02.2025

......

4 0

Nauczyciele powinni zarabiać tyle, żeby nie musieli brać żadnych zapomóg ani pożyczek.

19:14, 28.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

1 2

Ludzie walą drzwiami i oknami, żeby być nauczycielami. Także chyba się mylisz.
W Polsce nigdy nie było więcej nauczycieli.

21:17, 28.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prosteproste

3 2

Tak sobie myślę ten Kowalik to bardzo rozgarnięty chłop jest, podczas drugiej kadencji cos mu sie przypomniało, o tej kasie zapomogowej, ale przez kilka poprzednich lat panowania wszystko było w porządku? Każdy ksiegowy/ ksiegowa z placowki podleglej kasie, proporcjonalnie do ilosci pracowników zatrudnionych w placówce i korzystajacych z kasy, , winny byc zobowiazany w ramach obowiazku sluzbowego do prowadzia spraw kasy, rotacyjnie. Wtedy odpadaja sprawy lokalowe i wynagrodzenia. Bo wszystko dzieje sie w ramach godzin pracy. A była ksiegowa co ogarniała burse, poradnie i mdk, jednoczenie. Co w przypadku tworzenia centrum uslug wspolnych ulatwia sprawe, bo ksiegowe z tego centrum, moga proprcjonalnie prowadzic kase, biorac pod uwage ilosc prawcownikow placowek podleglych starostwu, pewnie przez wiekszosc czasu.

22:14, 28.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KuppanwiedzęKuppanwiedzę

2 0

Jak chłop pańszczyźniany do dziedzica, jak pleban do tacy tak i światły nauczyciel do kasy zapomogowej przywiązany jest - na wieki wieków

22:36, 02.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

essess

0 0

No i ... ?

10:57, 05.03.2025


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%