Zamknij

Inauguracja roku akademickiego 2025 w Kutnie z wykładem o Napoleonie i Polsce.

17:14, 24.01.2025 Aktualizacja: 09:53, 25.01.2025
Skomentuj  Stefania Szadkowska Stefania Szadkowska

21 stycznia 2025 roku w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2025. Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu SUTW z sekcją chóru pod artystyczną opieką Joanny Śmiałkowskiej. Przewodnicząca Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Jolanta Baranowska–Komorowska powitała gości i studentów. Zaproszony Zastępca Prezydenta Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak złożył słuchaczkom i słuchaczom życzenia czerpania radości z pogłębiania wiedzy w sekcjach edukacyjnych, w sekcjach usprawniających fizyczność i poprawiających jakość życia oraz w sekcjach rozwijających różne pasje i kreatywność.

Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Napoleon a sprawa polska - ,,biała” i ,,czarna” legenda cesarza Francuzów”, wygłoszony przez historyka Pana mgr Przemysława Zawadzkiego. Prelegent przedstawił sytuację Polski pod trzema zaborami na przełomie XVIII i XIX wieku, rosnącą rolę Francji pod rządami Napoleona Bonaparte i jego politykę. Nakreślono poparte wieloma faktami znaczenie utworzonych Legionów Polskich we Włoszech, które biorąc mężnie udział u boku wojsk francuskich wierzyli, że walczą o wolność i niepodległość Polski. Wskutek porozumienia 7 lipca 1807 roku w Tylży cesarza Napoleona Bonaparte i Aleksandra Romanowa ustanowiono Księstwo Warszawskie jedynie na niewielkim obszarze sprzed zaborów co rozczarowało Polaków. Negocjując z Aleksandrem I, poszedł na duże ustępstwa, by osiągnąć inne cele – ważniejsze z perspektywy Francji i jego własnych planów. Księstwo nie było „polskie”, ale „warszawskie”. Niestety niepodległość trwała bardzo krótko, bo tylko do 1815 roku. Główną przyczyną upadku Księstwa Warszawskiego była przegrana Napoleonaw drugiej kampanii rosyjskiej w 1812 roku.

Na zakończenie wykładu prelegent przedstawił białą i czarną legendę cesarza Francuzów, co jest faktema co tylko wiarą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Czy tylko u boku Napoleona mieliśmy szansę na odzyskanie niepodległości? Wiara w jego potęgę została nawet zapisana przez Józefa Wybickiego w tekście Pieśni Legionów Polskich we Włoszech zwanej Mazurkiem Dąbrowskiego a będącej hymnem Polski.

A może żołnierze Legionów zostali wykorzystani przez Napoleona do własnych celów, nie dając im nic w zamian (wysłał na pewną śmierć na Santo Domingo)?

Napoleona Bonaparte nie da się przedstawić jednoznacznie pozytywnie lub negatywnie. Jego sukcesy militarne czy polityczne oraz reformy i pomysły przetrwały do czasów współczesnych np. Kodeks Napoleona.

Inauguracja roku akademickiego 2025 stała się faktem. To już 18. rok Stowarzyszenia.

 

(Teresa Gruszczyńska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

xięstwo warszawskiexięstwo warszawskie

2 0

jaka niepodleglosc? przeciez to bylo panstwo marionetkowe, tylko tym razem nie zarzadzane z moskwy, a z paryza

12:16, 25.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jo niskiJo niski

2 0

A mgr. Kotula była???

23:25, 25.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

baracowóżbaracowóż

1 0

Chyba odkąd odmówiła don daniello bycia wicessa, to popadła w jakąś niełaskę i polityczny niebyt, czy też zesłanie, wiec nie jest ekonomicznie uzasadnione zapraszać gdzieś tą niewiastę

22:20, 26.01.2025

twoja córkatwoja córka

1 0

Śmiałkowska, Śmiałkowska coś mi mówi to nazwisko, to ta co u Gałki intensywnie pracowała w MDK-u, czy to może zbierzoność nazwisk?

22:16, 26.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%