Zamknij

Razem ku niezależności. Stacja Autyzm zrealizowała kolejne zadanie dla osób z niepełnosprawnościami

19:21, 27.12.2024 Aktualizacja: 20:27, 27.12.2024
Skomentuj

Stowarzyszenie „Stacja Autyzm” w okresie od września do grudnia 2024r. zrealizowało zadanie „Razem ku niezależności” współfinansowane z dotacji otrzymanej w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności” – edycja 2024. Dotację na realizację tego zadania otrzymały tylko dwie organizacje z województwa łódzkiego. Odbiorcami przedsięwzięcia były osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzice i opiekunowie.W ramach zadania zaproponowano indywidualne i grupowe zajęcia z doradcą zawodowym, podczas których uczestnicy rozeznawali własne zasoby i predyspozycje zawodowe, poznawali specyfikę wybranych zawodów i wymagań związanych z ich wykonywaniem.

Zajęcia służyły również rozpoznaniu u beneficjentów kompetencji związanych z postawą przedsiębiorczą oraz innych kompetencji decydujących o możliwości podjęcia pracy, doskonaliły jednocześnie ich umiejętności społeczne. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy poznali m.in.zawód fryzjera, mogli sami doświadczyć działań praktycznych w zaprzyjaźnionym salonie fryzjerskim,uczyli się sprawnie obsługiwać urządzenia biurowe wykonując pomoce do komunikacji AAC (piktogramy i książki do czytania uczestniczącego), doskonalili umiejętność obsługi komputera, tabletu, telefonu komórkowego.

Stałym punktem zajęć z obsługi biura było samodzielne robienie małej czarnej z ekspresu. Obok zajęć grupowych odbyły się zajęcia indywidualne z doradcą zawodowym mające na celu rozpoznanie przez beneficjentów własnych uzdolnień, zainteresowań i ogólnych predyspozycji. Poszerzyło to samoświadomość uczestników co z pewnością przyczyni się do zrobienia kolejnego kroku w zakresie codziennej życiowej niezależności.

Kolejnym działaniem w ramach zadania „ Razem ku niezależności” były zajęcia grupowe z zakresu edukacji seksualnej. Celem tych spotkań było podniesienie poziomu świadomości uczestniczących w nich osób z niepełnosprawnością na temat własnej seksualności; zdobycie przez nich wiedzy i poszerzenie terminologii z obszaru rozwoju psychoseksualnego, a także z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Równolegle z innymi działaniami beneficjenci mieli możliwość skorzystania z indywidualnych spotkań z psychologiem. Podczas pięciu sesji uczestnicy odkrywali własne zasoby i mocne strony, a jednocześnie uświadamiali sobie ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności i choroby. Stworzyło to szansę na budowanie samooceny adekwatnej do rzeczywistości oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości. Ważnym aspektem spotkań było budowanie motywacji do rozwoju osobistego i stopniowego osiągania samodzielności w możliwym zakresie, rozwijania zainteresowań i umiejętności, rozpoznawanie najbliższych sfer samodzielnego funkcjonowania. Praca z psychologiem miała także na celu psychoedukację dotyczącą radzenia sobie z chorobą i jej objawami w życiu codziennym.

Obok działań dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną projekt zawierał propozycje dla ich rodziców i opiekunów. Zaproponowano spotkanie z pracownikiem PCPR, którego celem było zapoznanie uczestników zakresem świadczeń i przywilejów przysługujących osobom z niepełnosprawnością z tytułu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Odbyło się także spotkanie z prawnikiem, którego uczestnicy poznali obowiązujące w Polsce przepisy prawa dotyczące uprawnień osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi m.in. w zakresie zatrudnienia i rehabilitacji, prawa spadkowego, konwencji o prawach osób chorych psychicznie i z niepełnosprawnością intelektualną. Inną propozycją było spotkanie z pedagogiem - specjalistą ds. seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Rodzice i opiekunowie mieli możliwość poruszenia zagadnień związanych z rozwojem psychoseksualnym swoich dzieci. Omówiony został także problem zaburzeń psychoseksualnych u osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi oraz przekazano informacje z zakresu specjalistycznego poradnictwa w Polsce. Jako ostatnie z podejmowanych działań wymienić należy grupę wsparcia dla rodziców i opiekunów. Była to okazja do spędzenia czasu w gronie osób o podobnych doświadczeniach życiowych, wymiany doświadczeń oraz wzajemnego wsparcia w trudnych kwestiach życiowych.

Na zakończenie projektu odbyły się integracyjne warsztaty świąteczne – wspólne spotkanie osób z chorobami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunów. Dało ono możliwość wzajemnego lepszego poznania się, a także dostarczyło pozytywnych doświadczeń z obszaru życia społecznego. Przeżyte w świątecznym klimacie pozwoliło na zaprezentowanie posiadanych talentów i umiejętności. Zadanie umożliwiło wsparcie 82 uczestników zajęć grupowych oraz 29 uczestników zajęć indywidualnych. W ramach zadania przeprowadzonych zostało 140 godzin zajęć.

Wartość zadania 53 265,00 zł

Kwota przyznanej dotacji 42 600,00 zł

Zadanie Razem ku niezależności”

współfinansowane jest z dotacji otrzymanej w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracyi Polityki Społecznej

„Od zależności ku samodzielności” – edycja 2024

 

 

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%