Zamknij

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła dbanie o bezdomne zwierzęta w Gminie Kutno

Ola Rzadkiewicz- ŚliwickaOla Rzadkiewicz- Śliwicka 15:16, 04.01.2025 Aktualizacja: 15:17, 04.01.2025
Skomentuj

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła dbanie o bezdomne zwierzęta w Gminie Kutno. Kontrola zakończyła w grudniu 2024 roku. Dotyczyła okresu 2019-2024 do 26 kwietnia 2024. 

Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli Wójt Gminy Kutno (Justyna Jasińska oraz Michał Łuczak) w latach 2019-2024 podejmował działania mające na celu terminowe uchwalanie w każdym roku objętym kontrolą Programu Opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kutno. Opieka została rzetelnie określona w programach w zakresie zadań opisanych w artykule 11a ustawy o ochronie zwierząt oraz w latach 2021-24 w odniesieniu do zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, w tym również określenia podmiotów, którym powierzono ich realizację. Podmioty te nadzorował wójt poprzez weryfikację przedstawionej przez nie dokumentacji, stron internetowych oraz kontrolę i wizytację przeprowadzone na miejscu.

Działania wójta skupiały się na badaniu prawidłowości realizacji przez schronisko Pokochaj Cztery Łapy  z Lututowa oraz PHU Daniel Artur Zielaskowski z Grudziądza opieki nad bezdomnymi zwierzętami w tym eutanazji i zgonów, kastracji, sterylizacji, znakowania oraz działań promujących adopcje. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli odławianie bezdomnych zwierząt realizowane przez oba schroniska było wykonywane zgodnie z programami opieki i umowami zawartymi przez gminę Kutno. Podejmowane działania przyczyniły się do ograniczenia bezdomności zwierząt.

Za działania nieprawidłowe NIK uznała niezapewnienie przez wójta w latach 2019 - 2020 miejsca w schronisku bezdomnym kotom, co miało swoje odzwierciedlenie w uchwalonych przez Radę Gminy Kutno programach opieki.

Jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym:  W okresie objętym kontrolą NIK ocenił, że wójt zapewnił prawidłową realizację zadania polegającego na odławianiu przez schronisko bezdomnych zwierząt, ich znakowania oraz kastracji, sterylizacji.

Ponadto wójt posiadał wiedzę na temat zwierząt przebywających w schronisku i w stowarzyszeniach, w tym oddanych do adopcji, poddanych eutanazji lub ich zgonu przekazywaną na koniec każdego miesiąca przy schronisko bądź na bieżąco przez stowarzyszenia, w których znajdowały się zwierzęta.

Nadzór nad miejscami, w których przebywały odłowione zwierzęta wójt sprawował poprzez kontrolę i wizytację pracowników urzędu gminy przeprowadzone na miejscu. Opieka weterynaryjna zwierząt, które uczestniczyły w zdarzeniach drogowych była realizowana całodobowo przez przychodnię weterynaryjną, z którą gmina podpisała umowę.

Ponadto wójt informował mieszkańców o dofinansowaniu kosztów sterylizacji i znakowania, możliwości adopcji zwierząt, poszukiwania właścicieli znalezionych zwierząt oraz telefonach kontaktowych dostępnych całodobowo w sprawie bezdomnych zwierząt.

W opinii Najwyższej Izby Kontroli wyłapywanie i przekazywanie zwierząt bez poinformowania Gminy do podmiotów innych niż schroniska może skutkować ograniczeniem wiedzy właściwych służb Gminy, zarówno co do skali problemu bezdomności zwierząt na terenie gminy, jak i działań mających na celu zapewnienie opieki i ograniczenie bezdomności zwierząt. Zdaniem NIK zjawisko to może wskazywać na zasadność przeprowadzenia w tym zakresie działań informacyjno-edukacyjnych wśród mieszkańców gminy.

NIK nie wydał wniosków i zaleceń pokontrolnych.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

pytaniepytanie

0 0

A w kotliskach dziala jeszcze to schronisko? 20:21, 04.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

0 0

A o co chodziło w tych Kotliskach? 08:07, 05.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%