Zamknij

Wakacyjna aktywność radnych: ruch drogowy, reaktywacja olimpiady, ruina w centrum

20:35, 09.09.2024 Ola Rzadkiewicz-Śliwicka Aktualizacja: 20:12, 10.09.2024
Skomentuj Kochanowskiego 20 Kochanowskiego 20

Przegląd wakacyjnych interpelacji radnych miejskich, sprawdzamy o co prosili prezydenta Mariusza Sikorę podczas letniej kanikuły.  Radny Robert Małachowski postulował  uniemożliwieniw wjazdu samochodów na chodnik przy przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Kościuszki- Szpitalna- Północna (wlot od strony północnej). 

-Kierowcy jadący ulicą Kościuszki od strony Aquaparku i galerii handlowych, jadący na wprost i skręcający w prawo w ulicę Północną często wjeżdżają na chodnik dla pieszych po zachodniej stronie wlotu aby ominąć samochody skręcające w lewo, stojące na środku tarczy skrzyżowania. Jezdnia na ul Kościuszki jest dwupasmowa i nie ma tam trzeciego pasa ruchu, który byłby lewoskrętem umożliwiającym akumulację i oczekiwanie skręcających pojazdów - uzasadnia interpelację radny R. Małachowski. -  Taka organizacja ruchu umożliwiłaby swobodny przejazd pojazdów na wprost i w prawo, lecz ze względu na brak miejsca w pasie drogowym jest w zasadzie niemożliwa do wprowadzenia. Aktualna sytuacja jednak prowokuje kierowców do wykonania takiego zabronionego manewru, co stwarza duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego w szczególności dla pieszych.

- Ustawienie słupków U 12c oraz propozycja zmiany programu sygnalizacji świetlnej zostanie rozpatrzona przez Zespół do spraw organizacji bezpieczeństwa ruchu drogowego w powiecie kutnowskim. Opinia przedstawiona w protokole z obrad zespołu będzie podstawą do ewentualnych dalszych działań miasta - odpowiedział Jacek Boczkaja zastępca prezydenta.

Radna Beata Włodarczyk prosiła o dostawienie ławek i kosze na śmieci oraz oczyszczenie terenów z chwastów wzdłuż rurociągu na Łąkoszynie oraz koszenie. Wydział Ochrony Środowiska i Zieleni miejskiej informuje, że elementy małej architektury zostaną zamontowane we wskazanej lokalizacji, a oczyszczenie terenu z chwastów wzdłuż ścieżki rowerowej zostało zlecone Samorządowej Spółdzielni Socjalnej, która ma w utrzymaniu ten teren. 

Radny Michał Łucki pisał do prezydenta z pomysłem reaktywacji Międzyosiedlowej Olimpiady Sportowej po niemal 20-letniej przerwie.

Prezydent odpisał, że to wymaga szczegółowego rozważenia, przede wszystkim konieczne jest ustalenie odpowiedniej formuły tego wydarzenia oraz dostosowanie jej do już istniejących inicjatyw sportowych, takich jak Sportowa Wiosna rajd rowerowy, Bieg doliną rzeki Ochni, warsztaty i zawody na skateparku, turniej siatkówki plażowej, Zielona Zośka nordic walking, Mój pierwszy trening, Dzień dziecka oraz zawody międzyszkolne.

- Dopiero po dokładnej analizie harmonogramu tych wydarzeń, możliwości czasowych organizacji tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia będzie można podjąć ostateczną decyzję w sprawie reaktywacji olimpiady - odpowiada Mariusz Sikora, prezydent Kutna. - Rozmowy dotyczące tej kwestii planujemy rozpocząć pod koniec wakacji lub na początku września.

Radny Rafał Jóźwiak upomniał się o naprawę kładki na rzece Ochni na ulicy Bałtyckiej. - Kładka jest obiektem infrastruktury miasta intensywnie używanym (szczególnie w dni targowe) przez pieszych, w związku z tym proszę o podjęcie działań konserwacyjnych i naprawczych w celu poprawy jej estetyki i bezpieczeństwa użytkowników. Sprawa stanu kładki wraca systematycznie proszę o rozważenie jej remontu generalnego - pisze radny R. Jóźwiak. 

Prezydent odpowiedział, że nastąpi to niebawem, do końca września. 

Tematy interpelacji wracają jak bumerang

Chodzi o sprawę wykupu lokali przy ulicy Kochanowskiego 20 i stanu kamienicy przy ul. Sienkiewicza 9 niedaleko Urzędu Miasta Kutna. 

O kolejowym bloku przy ul. Kochanowskiego wspomina radny Michał Łucki. O sprawie pisaliśmy kilka razy Kolejowy blok w Kutnie - jedna wielka usterka!  Chodzi o zbycie mieszkań na rzecz dotychczasowych najemców, kutnianie w tym bloku mieszkają całe dorosłe życie, stan budynku jest fatalny. Radny pyta m.in. prezydenta kiedy PKP zbędzie lokale na rzecz najemców. 

Jacek Boczkaja zastępca prezydenta odpowiada radnemu,  że nie istnieją obecnie żadne przeszkody prawne, które mogłyby uniemożliwić PKP S.A dokonanie zbycia lokali znajdujących się w bloku mieszkalnym przy Kochanowskiego 20 na rzecz ich dotychczasowych najemców, co nie jest odosobnionym stanowiskiem prezydenta miasta Kutno ale potwierdzonym przez wszystkich notariuszy z terenu miasta, których o wyrażenie opinii w sprawie poprosili pracownicy urzędu.

-  W istocie rzeczy nie ma już możliwości wymyślenia większej liczby argumentów, które miałyby przekonać PKP SA do zbycia lokali na rzecz najemców, co więcej nie sposób oprzeć się wrażeniu że im mocniej prezydent miasta Kutna aAngażuje się przedmiotową sprawę tym bardziej PKP SA stara się zrzucać na niego odpowiedzialność za rzekomy brak możliwości zbycia lokali na rzecz najemców (chodzi o powiązanie z tym zmiany decyzji z 2005 roku czyli rzeczy niemożliwej do wykonania - sprawa obecnie w kasacji w NSA) z możliwością sprzedaży mieszkań - pisze Jacek Boczkaja. -  Pozostaje zatem jedynie wyrażać nadzieję, że brak przeszkód prawnych dokonania rozporządzenia swoją nieruchomością dotarł wreszcie także do wiadomości samej PKP SA skoro w cytowany wcześniej fragmencie swego pisma spółka ta stwierdziła, że nieruchomość na której posadowiony jest budynek mieszkalny Kochanowskiego 20 przewidziana jest w najbliższym czasie do obrotu na rzecz osób w nim zamieszkujących.

Radny Robert Stępniewski pisze o stanie kamienicy w centrum Kutna. 

- W czasie opadów deszczu woda dostaje się do wnętrza kamienicy co w sezonie zimowym, przy opadach śniegu może doprowadzić do katastrofalnych skutków, takich jak zawalenie się dachu i ścian budynku. Taki scenariusz stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz przechodniów poruszających się wzdłuż ulicy Sienkiewicza - pisze radny Robert Stępniewski, który kolejny raz sygnalizuje w samorządzie miejskim ten temat. - Ponadto stan wnętrz mieszkań również pozostawia wiele do życzenia mimo przeprowadzonych na własny koszt remontów przez lokatorów. Na zdjęciach widoczne są popękane sufity oraz ściany pokryte grzybem co więcej kamienica ta jest zabytkiem co dodatkowo podkreśla konieczność jej ochrony i renowacji. Budynek znajduje się w samym centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu miasta oraz Pałacu Saskiego dodatkowo akcentuje wagę tego problemu.

- Zarząd Nieruchomości Miejskich zabezpieczył budynki oficyny składające się na nieruchomość przy Sienkiewicza przed dostępem osób trzecich. Są one oznakowane, częściowo wygrodzone, tymczasowym ogrodzeniem, zaś na fragmencie elewacji została zamontowana siatka ochronna. Ponadto zarządca monitoruje budynek i podejmuje na bieżąco działani adekwatne do zastanego stanu technicznego - odpowiada Mariusz Sikora, prezydent Kutna. - W chwili obecnej prowadzone są dogłębne analizy możliwości zabezpieczenia środków finansowych na rozbiórkę oficyn. Szacunkowa wartość robót rozbiórkowych wyniesie 750 - 800 tys. zł. Rozbiórka oficyn objęta jest pozwoleniem na budowę dotyczącym inwestycji pn. Przebudowa i rozbudowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z częścią usługową Kutno ul. Sienkiewicza 9. Wartość inwestycji została oszacowana na kwotę ok. 5 mln zł. 

W 2023 r. miasto dwa razy w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków starało się o środki na rewaloryzację oficyny i dwukrotnie nie otrzymało dofinansowania. Nadal miasto zamierza starać się o dotację. 

Do tematów wrócimy. 

(Ola Rzadkiewicz-Śliwicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Mieszkańcy kamienicyMieszkańcy kamienicy

3 1

Jeśli mowa o pieniądzach na kamienice przy ul. Sienkiewicza 9 to pieniądze już były, taka jest prawda, że urzędowi miasta nie po drodze z remontem tej kamienicy. Na ulicy Podrzecznej można było remont przeprowadzić a tu niestety nie i dodam, że tu jest zabytek, o który się nie dba 🙆🙆🙆 22:47, 09.09.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RuinaRuina

2 1

Wyburzyć 12:53, 10.09.2024


tak to dzialatak to dziala

1 0

Działka jest atrakcyjna, budynek juz nie, jak sie rozleci calkiem to przestanie miec znaczenie, ze byl to zabytek i bedzie mozna wybudowac co sie chce 21:57, 11.09.2024


Kutnowiak Kutnowiak

5 1

W cywilizowanych miastach kamienice się rewitalizuje. U ludów o mentalności trzeciego świata - niszczy, burzy, doprowadza do zawalenia (jak kamienica przy CMIT)... Później teren sprzedaje się znajomym za garść srebrnikow i z gębą pełną frazesów wychwala włodarzy jak to dbają o miasto i zabytki.... 21:05, 10.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asregfraasregfra

2 0

"W 2023 r. miasto dwa razy w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków starało się o środki na rewaloryzację oficyny i dwukrotnie nie otrzymało dofinansowania." Bo ten program to jeden wielki wał, 90% dotacji idzie na kościoły i to tyle ile sobie proboszcz życzy bez sprawdzenia, po co, na co i dlaczego 22:53, 10.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%