Zamknij

Sanepid o upale i bezpieczeństwie zdrowotnym

14:26, 11.07.2024 Aktualizacja: 14:28, 11.07.2024
Skomentuj

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kutnie przypomina, że bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze. Poniżej przekazujemy kilka wskazówek, jak spędzić czas podczas upałów aby był bezpieczny i zdrowy. Gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy szczególną opieką i troską otoczyć dzieci, osoby starsze i chore. Poniższe zasady pozwolą uniknąć problemów ze zdrowiem.

Od kilku dni na terenie całego kraju notujemy wysokie temperatury otoczenia. Upały szkodzą najbardziej osobom starszym, dzieciom, zagrażają ludziom otyłym, chorym na serce i choroby krążenia, cukrzycę, cierpiącym na nadczynność tarczycy i wielu innym. Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W czasie upałów należy zachować szczególne środki ostrożności:

Kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu. Zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach, wietrz pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne.

Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów - słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Jeśli nie ma takiej możliwości, przebywaj jak najczęściej w cieniu, a w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu. Zakładaj przewiewne ubrania z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna w jasnych kolorach oraz odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Na głowę stosuj nakrycie, na oczy okulary z filtrem UV.

Schładzaj organizm. Bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady. Nawadniaj organizm pijąc dużo, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej. Zalecane jest wypijanie ok. 2 litrów wody dziennie, a osobom młodszym nawet 3 litry dawkując ją często małymi porcjami. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie dodatkowo przyczyniając się do odwodnienia organizmu. Kofeina podnosi ciśnienie, jeszcze bardziej obciążając serce.

Na terenach zielonych chroń się przed kleszczami i owadami. Kleszcze mogą przenosić szereg groźnych chorób w tym – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających kleszcze i inne owady. Po każdej wycieczce dokładnie obejrzyj swoje ciał i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.

Przebywając nad morzem lub jeziorem pamiętaj, że woda zwielokrotnia działanie słońca przez odbijanie promieni słonecznych, a niskie temperatury panujące w okolicach akwenów wodnych nie chronią przed oparzeniem słonecznym. Unikaj skrajnych temperatur np. skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym. Przy ekspozycji na promienie słoneczne stosuj kremy ochronne z filtrami.

Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Podczas upałów najlepiej jedz warzywa i owoce. Bardzo ważne! Artykuły spożywcze przechowuj w odpowiednich warunkach, zgodnie z zaleceniem producenta, aby zapewnić ich prawidłową i gwarantowaną przez producenta jakość i bezpieczeństwo zdrowotne. Latem, żywność szybko się psuje – z powodu wysokiej temperatury, niewłaściwego przechowywania czy jedzenia w przygodnych miejscach. Spożycie zepsutej żywności najczęściej prowadzi do zatruć. Dlatego przechowuj produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, myj owoce i warzywa przed jedzeniem, przestrzegaj terminów przydatności produktów do spożycia. Przestrzegaj segregacji artykułów spożywczych, tak by żywność przeznaczona do bezpośredniego spożycia nie była przechowywana razem z żywnością zanieczyszczoną ziemią czy, taką która będzie poddawana obróbce termicznej. Pamiętaj także o częstym myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia.

Zabierz na wyjazd apteczkę pierwszej pomocy. Warto zaopatrzyć się w materiały oraz środki pierwszej pomocy. Przydadzą się one w nagłych przypadkach zachorowania lub urazu, które mogą wystąpić w trakcie podróży. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.

Naucz się podstaw udzielania pierwszej pomocy medycznej. Pamiętaj szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny.

Pamiętaj o numerach alarmowych. W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz nosić przy sobie. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.

(GIS) Informacje o wszystkich kąpieliskach, gdzie bezpiecznie możesz spędzić czas z rodziną i znajomymi można znaleźć na stronie: https://sk.gis.gov.pl/

(Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kutnie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%