25 kwietnia w Dworku Modrzewiowym odbyła się kolejna rywalizacja, tym razem III grupy Ligi Naleśnikowej 2024, decydująca o awansie do następnego etapu rozgrywek. W szranki stanęły reprezentacje sekcji:
Gimnastyka III Błaszczyk Jan, Rojewska Elżbieta, Swachta Grażyna Trener - Jadwiga Stasiak
Joga Głogowska Albina, Misiewicz Mirosława, Strupagiel Teresa Trener - Urszula Michalska
Drugi mecz rozegrała para reprezentująca sekcje:
Chór Augsburg Stanisława, Lemańska Danuta, Rojewska Elżbieta Trener - Urszula Michalska
Basen Błaszczyk Jan, Mikołajczyk Halina, Szydłowska Maria Trener - Jacek Paul
Tak, jak podczas poprzednich spotkań, po wprowadzeniu zawodników przez cheerleaderkę, zebrani wysłuchali programu w wykonaniu zespołu ,,Metafora” Sekcji Literackiej SUTW. Zaprezentowano ludzi kutnowskiego sportu, o których wspominał w swojej książce znany w Kutnie nauczyciel, trener i działacz sportowy Jerzy Truściński (nazwiska rozpoczynające się na literę B).
Podczas rozgrywek ligowych zgromadzeni żywiołowo reagowali na wysiłki zawodników, nagradzając oklaskami nie tylko rzuty przynoszące punkty dla reprezentowanych drużyn ale też i takie, które należało poprawić.
W trakcie rywalizacji wyniki poszczególnych spotkań przedstawiały się następująco:
Gimnastyka III – Joga 17:13
Chór - Basen 19:19 (po dogrywce zwyciężyła drużyna Basenu).
Zgodnie z wynikami do następnego etapu Ligi Naleśnikowej zakwalifikowały się reprezentacje sekcji: Gimnastyka III i Basen.
Ostatnie spotkanie kwalifikacyjne IV grupy odbędzie się zgodnie z planem w dniu 16 maja 2024 roku. Walczyć o wejście do następnego etapu będą drużyny sekcji: Informatyka i Rękodzieło oraz Literackai Brydż.
Liga Naleśnikowa 2024 odbywa się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnym w Dworku Modrzewiowympn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”. Serdecznie zapraszamy!
tekst: Danuta Kawka
26 kwietnia słuchacze Sekcji literackiej SUTW odwiedzili Muzeum Pałacu Saskiego, by wysłuchać interesującej prelekcji i obejrzeć wystawę poświęconą „Historii Biblii”. Wyjątkowa i niezwykle wartościowa wystawa ukazuje historię 3500 lat powstania Pisma Świętego. Okres ten obejmuje 1500 lat historii tworzenia Biblii, oraz 2000 lat przekładów Biblii na różne języki. Wystawa pokazuje, w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotrwało do naszych czasów. Kilkadziesiąt egzemplarzy Biblii można było zobaczyć zarówno w formie kieszonkowych,jak i pełnowymiarowych ksiąg. Zwiedzający mogli dotknąć eksponatów, wziąć do ręki i dokładnie obejrzeć papirusy, kamienne i gliniane tablice, skóry zwierzęce, na których zapisywano pierwsze myśli.
Tekst Elżbieta Lewandowska
3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w godzinachod 11.00 do 15.00 odbył się Patriotyczny Piknik Rodzinny połączony z Kutnowskim Piknikiem Organizacji Pozarządowych. Nasze Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, a dokładnie Sekcja Plastyczna i Sekcja Kreatywny Senior zgłosiły również swój akces i dołączyły do współorganizatorów. Na dzieci i ich rodziców czekało przygotowane stanowisko artystyczne. Chętni ustawiali się w kolejce. Przy pracy można było poczuć prawdziwą malarską wenę i z hasłem ,,wiosna, ach to ty…” sprawdzić swoje umiejętności, a ponieważ ,,malować każdy może” jak powiedział ktoś mądry, powstawały przy pomocy farb akrylowych, akwareli, plakatówek, pasteli suchych a nawet kawy, prawdziwe dziecięce arcydzieła. A dzieci przy pomocy farb i pędzli przelewały na kartki swoje uczucia, pasje i małe marzenia, bo ,,malowanie to otwieranie duszy na świat” – to słowa 8. letniej Ani, uczestniczki warsztatów. Wszystkie te prace, które powstały pod okiem Marleny Kluk, będzie można obejrzeć na wystawie plastycznej w Dworku Modrzewiowym.Na tym samym stoisku, przedstawicielka Sekcji Kreatywny Senior, Róża Banasiak, uczyła, jak posługiwać się techniką quillingu. I tu także nie zabrakło chętnych, a wykonane przepiękne kwiatowe kartki, powędrowały nie tylko do domów bawiących się w ten sposób dzieci, ale także obdarowani zostali nimi goście, przedstawiciele naszych ustępujących i nowych władz miasta.A wiosna nie pożałowała uczestnikom słońca, więc przytoczę jeszcze raz cytat z piosenki Marka Grechuty ,,Wiosna, ach to ty…”Tekst: Marlena KlukZdjęcia: Jolanta Baranowska-Komorowska
Tekst: Marlena Kluk
,,Z jakich gwiazd i garbów i z jakiego głodu
jestem
Jaki deszcz mnie przywołał
Czyja stopa rani
Kto w mym sercu się pali
Omijam kogo laską białą”
9 maja w Dworku Modrzewiowym „zagościła” poezja. Autorką wierszy zamieszczonych była związana z naszym miastem Czesława Politańska.
Po otrzymaniu dyplomu magistra filologii polskiej jej miejscem zamieszkania stało się Kutno. To tutaj podjęła pracę w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Technikum Ekonomicznym.W latach 1962-1973 pracowała jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Odzieżowej i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2. W dniu 1 września 1973 roku rozpoczęła wieloletnią pracę pedagogicznąw II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Nauczała języka polskiego, była również autorem i reżyserem wielu programów artystycznych oraz montaży słowno-muzycznych nagradzanych w skali miasta i województwa. Równolegle z pracą zawodową prowadziła Estradę Poezji w Domu Kultury, następnie Teatr Poezji przy Radzie Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie.
Jako poetka zadebiutowała w 1972 roku na łamach „Głosu Nauczycielskiego”. Publikowaław prasie społeczno-kulturalnej i w wydawnictwach zbiorowych. Opublikowane tomiki poezji to: Lapidaria, Kamień próby, Istnieć to iść, Kamień Doświadczony i Pocieszanie kamienia.
Życie Czesławy Politańskiej było wypełnione tworzeniem i odkrywaniem poezji. O swej twórczościi postrzeganiu poezji wypowiadała się w następujący sposób: ,,Robię to, co robię, z całą świadomością, ponieważ jest taki czas, szczególna pora, w której żyjemy i ona nagli człowieka do jasnych określeń. Do wyboru. To szalenie dla mnie ważne dzisiaj, kiedy lansuje się „newagowski” klimat. Więc co? Wszystko ma być relatywne, także sztuka, która tak naprawdę ma tylko pytania? Jeśli w ogóle je ma, to już jest dobrze. Ale od twórców oczekuje się czegoś więcej. Zawsze tak rozumiałam poezję”.
Czesława Politańska zmarła w 2020 roku pozostawiając po sobie ślady na kartkach swoich wydawnictw oraz we wspomnieniach przyjaciół i wielbicieli jej poezji.
Informacje o życiu i dokonaniach poetki przeplatane były licznymi wierszami, co umożliwiało patrzeć na otaczającą rzeczywistość oczyma autorki wierszy i na odkrywanie jej poetyckiego świata.
Po programie uczestnicy spotkania w miłej, poetyckiej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczkach dzielili się wspomnieniami związanymi z kontaktami z bohaterką spotkania, co jeszcze bardziej przybliżyło postać utalentowanej mieszkanki naszego miasta.
Rozmowę prowadziła Maria Wierzbicka wykładowczyni Sekcji literackiej SUTW, autorką scenariusza „Czesława Politańska – poetka kutnowska” była Danuta Kawka, a program przedstawiły członkinie Grupy ,,Metafora” Sekcji literackiej SUTW: Augsburg Stenia, Baranowska-Komorowska Jolanta, Kawka Danuta, Kicała-Kowalczyk Joanna, Ratajczyk Barbara, Wierzbicka Maria i Żółtowska Elżbieta. Bufet dla uczestników spotkania prowadziły Jadwiga Stasiak i Ewa Nowicka.
Spotkanie poetyckie „Czesława Politańska – poetka kutnowska” odbyło się w ramach projektu polegającego na organizacji kulturalnej przestrzeni dla mieszkańców Kutna w wieku emerytalnymw Dworku Modrzewiowym pn. „Kulturalny Dworek wraz z prowadzeniem kawiarenki dla seniora”.
Danuta Kawka
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz