Zamknij

Ekologiczny Tydzień z Mieciem. Jutro piknik

14:18, 12.04.2024 ZSCKR w Mieczysławowie Aktualizacja: 14:45, 12.04.2024
Skomentuj

W dniach 08. – 13. kwietnia w ZSCKR w Mieczysławowie odbywa się tydzień ekologiczny. Ekologia, rolnictwo ekologiczne, ochrona środowiska odmieniane są tu niemal przez wszystkie przypadki… Każdego dnia bowiem mają miejsce niezwykle interesujące wydarzenia tematycznie związane z szeroko pojętą ekologią. Większość przygotowanych aktywności takich jak warsztaty, pokazy, prelekcje, zawody, konkursy adresowana jest głównie do uczniów naszego technikum kształcących się w zawodach technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych.

Tydzień zakończy się piknikiem 13 kwietnia od 10.00 do 13.00. Poniżej program zdarzenia. 

Tydzień ekologiczny rozpoczął się widowiskowym akcentem. W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie uczestniczyli w zawodach sportowo – pożarniczych. Drużyny startowały w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 6x50 m z przeszkodami oraz rozwinięciu bojowym sprzętu pożarniczego. Oprócz zaciętej rywalizacji młodych kadetów można było obejrzeć pokaz sprzętu ratowniczo – gaśniczego przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną Wały, jak również skosztować strażackiej grochówki. Następny dzień poświęcony został rolnictwu precyzyjnemu. W związku z tym odbyła się arcyciekawa prelekcja „Rolnictwo w koncepcji 4.0 – przyszłość czy już teraźniejszość” połączona z zajęciami terenowymi. Być może nie wszyscy wiedzą, że rolnictwo precyzyjne nazywane inaczej inteligentnym, e-rolnictwem to gospodarowanie wspomagane komputerowo, oparte głównie na gromadzeniu danych o przestrzennym zróżnicowaniu plonów w obrębie pola.  Tę właśnie wiedzę zgłębiali nasi uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez nauczyciela przedmiotów zawodowych naszej szkoły p. Pawła Jabłońskiego. Środa 10 kwietnia przyniosła także szereg interesujących atrakcji. Wszystko za sprawą szkolnych obchodów Dnia Ziemi przygotowanych przez Samorząd Uczniowski oraz wizyty pracowników Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach – p. Sylwestra Burtki, p. Katarzyny Rolewskiej i p. Edyty Borczyk. Przygotowali oni dla uczniów naszego technikum wykłady i prelekcje na temat upraw uproszczonych, pasów kwietnych i upraw miododajnych oraz RHD – małego przetwórstwa w gospodarstwie rolnym. Wspomnianym wydarzeniom towarzyszyły konkursy i słodki poczęstunek wykonany przez uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Firmę TDJ Ozdowscy.

W czwartym dniu „EkoTygodnia z Mieciem” uczniowie klas pierwszych wysłuchali prelekcji przygotowanej przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kutnie. Prezentowane treści dotyczyły zagadnień racjonalnego żywienia, zrównoważonej diety i etykietowania żywności. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć o najczęstszych błędach żywieniowych, takich jak: zbyt duże spożycie soli, zbyt duża konsumpcja mięsa czerwonego i przetworów mięsnych, nadmierna konsumpcja cukru i słodyczy, częste spożywanie napojów słodzonych, za małe spożycie produktów zbożowych z pełnego przemiału, zbyt małe spożycie warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych, ryb, chudych produktów mlecznych i jego przetworów bez dodatku cukrów, a także niewystarczające spożycie orzechów. Uczniowie dowiedzieli się również, że w diecie każdego młodego człowieka powinny przeważać warzywa i owoce . Poznali zalecenia zdrowego żywienia , które pokazują, że w prawidłowo zbilansowanej diecie powinny się znaleźć produkty zbożowe z pełnego przemiału będące głównym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego, a także produkty będące źródłem białka, do których zaliczyć możemy drób, ryby, jaja i nasiona roślin strączkowych oraz mleko i jego przetwory. Panie prelegentki podkreśliły także znaczenie właściwego nawadniania organizmu, zarówno w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, jaki umysłowego. Równie interesującą częścią wykładu była prezentacja informacji o etykietowaniu żywności. Wielu z nas przyznaje, że nie zwraca uwagi na etykiety zamieszczane na produktach. A przecież to właśnie one pozwalają nam dokonywać świadomego wyboru tego, co jemy. Dzisiejszy wykład uświadomił uczniom, że do podstawowych informacji, jakie znajdziemy na każdej etykiecie należą: nazwa produktu, wykaz składników (wraz z substancjami powodującymi alergie), termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości, dane identyfikujące producenta, masa netto lub liczba sztuk w opakowaniu, warunki przechowywania, warunki użycia (tam gdzie zasadne), kraj lub miejsce pochodzenia (tam gdzie zasadne), informacja o wartości odżywczej.

 - W piątek 12 kwietnia  gościliśmy edukatorów ogrodniczych z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin  –  Joannę Gałązkę i Jakuba Garnisa, którzy poprowadzili warsztaty dla uczniów naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy własnoręcznie przygotowywali naturalne środki zwalczające choroby roślin natomiast podczas spaceru edukacyjnego poznawali dzikie rośliny jadalne i lecznicze. Po warsztatach ogrodniczych w ramach „Otwartej Kuchni”  Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Krzyżanów wraz z  uczniami  kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych przyrządzały słodkie i słone przekąski. Będzie można ich wszystkich skosztować podczas jutrzejszego rodzinnego pikniku ekologicznego, na który serdecznie zapraszamy w godzinach 10.00. – 13.00 - informują organizatorzy.

Oto jego program:

- pokaz sprzętu ratowniczo – gaśniczego (Państwowa Straż Pożarna w Kutnie, Ochotnicza Straż Pożarna)

- stoisko informacyjne dotyczące wypalania traw na obszarach wiejskich

- poczęstunek (Koło Gospodyń Wiejskich, uczniowie kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, TDJ Ozdowscy)

- warsztaty kreatywne dla dzieci (Gabinet Terapeutyczny „Polerownia”)

- spotkanie z przedstawicielami Lasów Polskich (Nadleśnictwo Kutno)

- zwiedzanie obiektów szkolnych.

 

 

(ZSCKR w Mieczysławowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TRAWNIKI TRAWNIKI

1 0

Zaczęło się pojawili się pierwsi kosiarze Urząd Miasta powinien zareagować i kosić trawniki tylko dwa razy w roku Potrzeba cały czas mądrej pielęgnacji Koszenie o tej porze roku to głupota !!!!!!!! PIERWSZE KOSZENIE POWINNO BYĆ DOPIERO W CZERWCU !!! inaczej zginie wiele gatunków owadów a trawa z nadgorliwości przycięta krótko uschnie !!! 07:50, 13.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%