Wydział Komunikacji i Transportu w Kutnie w tym roku odnotowuje rekordową ilość cudzoziemców spoza strefy Schengen, którzy starają się wymienić dokument prawa jazdy danego państwa na polski dokument. Są to obywatele Ukrainy, Gruzji, Indii, Pakistanu Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich a także Kolumbii i Wenezueli (te dwa ostatnie kraje zapytania o wymianę).
- Dziennie odnotowujemy około 30 złożonych wniosków o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polski dokument , przy czym okres proceduralny w zależności od kraju wymiany trwa 2-3 miesięcy (Ukraina, Gruzja ) do 6 miesięcy w przypadku krajów arabskich - mówi Bartosz Czechowski, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu w Kutnie. -Zanim dany obywatel spoza strefy Schengen otrzyma dokument polski, nasz Referat Uprawnień do Kierowania Pojazdami potwierdza fakt wydania zaświadczenia przez daną ambasadę państwa, zatem sprawy o uzyskanie takiego dokumenty są realizowane po szczegółowej weryfikacji i uzyskaniu informacji, że dane prawo jazdy zostało wydane w państwie z którego przyjechał obcokrajowiec.
Wydział Komunikacji z uwagi na liczne niezgodności danych obcokrajowców, poświadczenia nieprawdy w przedłożonych oświadczeniach ( art.233 k.k), składanie fałszywych dokumentów o rzekomych miejscach pobytu zawiadomił Komendę Powiatową Policji w Kutnie, organy ścigania w sprawie nadużyć na terenie powiatu kutnowskiego przez obywateli spoza UE, ubiegających się o taką wymianę.
- Wydział Komunikacji i Transportu ściśle współpracuje z organami i służbami, aby wyeliminować osoby nieuprawnione do tejże wymiany - mówi B. Czechowski. - Zgodnie z informacją Ministerstwa Cyfryzacji dokumentem do przedłożenia przez cudzoziemca dokumentu potwierdzającego adres zameldowania na pobyt stały lub tymczasowy jest oprócz karty pobytu (nie dotyczy to wniosku o wydanie karty oznaczonych w paszporcie) zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo tymczasowy wydane przez właściwy organ.
Cudzoziemcy coraz częściej wymieniają prawo jazdy.
- Starostwo Powiatowe działa na podstawie ustawy o ewidencji ludności, art. 40, który w sposób jednoznaczny stanowi w stosunku do osób przybywających do Polski obowiązek meldunku, a art. 41 ust.1 powyższej ustawy stanowi, iż cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego UE, a także obywatel państwa członkowskiego (EFTA)- strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatel Konfederacji Szwajcarskiej przebywający na terytorium Polski jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub tymczasowego najpóźniej czwartego dnia , licząc od dnia przybycia do tego miejsca - dodaje Tomasz Walczewski, członek zarządu powiatu.
Jednym słowem przybywa potencjalnych oszustw, starostwo sprawdza podawane przez cudzoziemców miejsca pobytu, tam zastaje firmy, starsze osoby i innych lokatorów, którzy cudzoziemców u siebie nawet nie widzieli.
2 2
Wizy, prawo jazdy i co jeszcze nasz kochany PIS im da. Osiem gwiazdek może!
3 2
PiS sam do tego doprowadził, więc w czym problem?
1 0
prawo i jazda z PIS, zapraszam do lektury
https://oko.press/taduesz-wozniak-patria-et-lex-ziobro-solidarna-polska
2 0
Czyż do tego nie doprowadził pis???? Czy czujemy się bezpieczni w Kutnie? Idźcie na wybory!
2 2
Brawo! Chwała tym, którzy przyjeżdżają budować naszą gospodarkę.
0 4
Przecież np po wygranych wyborach PO bedziemy mieli większy problem wiecej takich zobaczymy w urzedzie