Zamknij

Zielone słoiki to prawdziwe arcydzieła. Warsztaty z "Niebieskim Wiatrakiem"

20:01, 01.08.2023 Aktualizacja: 14:26, 03.08.2023
Skomentuj

PAN SŁOIK, najczęściej wykorzystywany do kiszenia ogórków Ale, ale, nie tym razem i nie w Fundacji Niebieski Wiatrak. - Nasze słoiki to prawdziwe arcydzieła. To w nich znajdują się lasy, zielone - kwiatowe kompozycje, które w chłodniejsze dni i długie zimowe wieczory będą przypominać o wakacyjnych przygodach, słońcu, pięknych kwiatach i zieleni oraz wyprawach do lasu - mówi Paulina Tomaszewska, koordynator projektu "Bliżej natury, bliżej siebie!"

Warsztaty pt. „Kawałek lasu zamknięty w szkle – zatrzymujemy wakacje w słoiku” nawiązujące do hortiterapii odbyły się w sobotę - 29 czerwca - w Żychlinie. Hortiterapia jest jedną z form terapii wspomagających tradycyjne metody rehabilitacji dla osób z autyzmem i osób z niepełnosprawnościami. Opiera się na obcowaniu wśród roślin, poznawaniu ich struktur, faktur, zapachów.

- W przypadku obcowania z roślinami, podczas tworzenia własnego lasu w szkle, uczestnicy warsztatów wykonali lasy w słoikach z dostępnych, naturalnych materiałów (m. in. ziemia, keramzyt, dekoracje - sznurek, szyszki, suszona, kolorowa kora, skorupka kokosa, kolorowe kamienie, grys, piasek) oraz roślin (np. fitonia, hedera - bluszcz, trzykrotka, skrzydłokwiat, echeveria) - opowiada P. Tomaszewska. - Warsztaty z tworzenia lasu w szkle to zdecydowanie niecodzienna okazja do poznania przyrody w inny sposób niż wyjście w teren i obserwacja przyrody. Było to obcowanie z przyrodą na gruncie sensorycznym. Efektem pracy są stworzone przez uczestników warsztatów własne, niepowtarzalne ekosystemy w szkle. Wykonana w szkle kompozycja, pozwoli uczestnikom warsztatów na długo cieszyć się zielenią (na wzór lasu). Podczas zajęć uczestnicy nabyli również umiejętności związane z dbałością o rośliny domowe. Dodatkowo zastosowane w ramach warsztatów (terapii) metody i narzędzia związane m. in. z pracą z roślinami, czyli tak naprawdę obcowanie z naturą, bycie bliżej natury, w trochę inny sposób, bo poprzez zmysł dotyku, węchu, usprawnianie motoryki małej, pozwala na bycie bliżej siebie - poznawanie siebie, swoich możliwości, przełamywanie swoich lęków.

We wrześniu kolejne (ostatnie z cyklu) warsztaty pt. „Świecowe szaleństwo z przyrodą w tle”, podczas których będą tworzone żelowe świece.

Cykl warsztatów dla dzieci i osób dorosłych z autyzmem i z niepełnosprawnościami przeprowadzany jest w ramach realizowanego przez Fundację projektu "Bliżej natury, bliżej siebie!"

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Gminy Żychlin w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie zadań publicznych będących zadaniami własnymi gminy.

(Fundacja Niebieski Wiatrak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Z dalekaZ daleka

2 0

Piękne, ciekawe, własnoręcznie wykonane ogrody!
Brawo dla Podopiecznych i Kadry!

06:16, 02.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%