Dziś, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku. Z tej okazji pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu parafialnym w Głogowcu odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zaproszonych gości na początku uroczystości przywitał sekretarz gminy Kutno dr Jacek Saramonowicz.
Następnie Grzegorz Pasiński Prezes Kutnowskiego Stowarzyszenia Działaczy Opozycji Antykomunistycznej przybliżył zebranym działania kutnowskich działaczy podziemia niepodległościowego skupionych przy Sanktuarium Maryjnym w Głogowcu w przywracaniu prawdy o Katyniu, okoliczności powstania pomnika w 1983 roku i rolę jaką odegrał w tej sprawie ówczesny proboszcz ks. Marian Lipski.
Duże zainteresowanie wzbudził własnoręcznie wykonany transparent z 1985 roku o tematyce katyńskiej, który był eksponowany podczas protestów głodowych w Głogowcu.
W dalszej części uroczystości ks. proboszcz Piotr Kalisiak odmówił modlitwę za zamordowanych na Wschodzie. Na koniec delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
Udział w uroczystościach wzięli: delegacja Gminy Kutno w składzie: Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Przewodniczący Rady Gminy Kutno Dariusz Mroczek, kierownik referatu organizacyjnego Urzędu Gminy Kutno i członkini Kutnowskiej Rady Pamięci Jolanta Mikołajczyk. Poczet sztandarowy Gminy Kutno wystawili radni: Zbigniew Szymański, Jarosław Przybysz, Sylwester Wójkowski. Ponadto obecni byli Radni Gminy Kutno: Wiesława Kowalska, Sylwester Sawicki i Zdzisław Kostrzewa.
Samorząd miasta Kutno reprezentowała delegacja w składzie: Zastępca prezydenta miasta Kutno Zbigniew Wdowiak, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Kutno dr Michał Adamski. inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Dorota Bień.
Poczet sztandarowy NSZZ „Solidarność” wystawili pracownicy PKP Intercity Stacji Kutno: chorąży Marek Dominikowski, Dominika Wujkiewicz, Andrzej Bartniak a wiązankę kwiatów złożył Tomasz Waliszewski. Poczet sztandarowy NSZZ „Solidarność” Lokomotywowni Kutno wystawili: chorąży Henryk Wojtan, Antoni Orzechowski i Józef Kusiak.
6 1
Dobrze, że Pamiętamy.
Żal, że tylko władze, widać to już przeszłość.
5 2
Warto na przyszłość może zainteresować tym tematem szkoły gminne. Szkoła w Gołębiewku niedaleko. Uczniowie powinni poznawać takie tematy.
5 1
Pamięci o tej zbrodni nigdy za dużo. A kto pamiętam o majorze Olegu Zakirowie ? Oficerze KGB , który w latach 80-tych ubiegłego wieku w Smoleńsku prowadził w tej sprawie śledztwo ! Wbrew przyłożonym nie niszczył dowodów i nie gnębił jeszcze żyjących świadków. Zbierał skrupulatnie dowody . W tym czasie był gnębiony i zastraszany ale nie uległ. W 1990 występuje z partii a w 1991 roku został usunięty z KGB pod pretekstem schizofrenii o spowolnionym działaniu. Wielokrotnie grożono mu śmiercią i jego rodzinie. Część materiałów przekazuje stowarzyszeniu Memoriał , które na ich podstawie zabiera odpowiednio głos w mediach Rosji. A w 1998 roku z pomocą naszego Urzędu Ochrony Państwa zostaje wraz z materiałami przerzucony do Polski. Tutaj losy prawnika majora są bardzo przykre. Oddaje wszystkie zebrane materiały instytucją państwowym , które szybko o nim zapominają. Żyje w nędzy ! A nawet był okres ,że był bezdomnym. Dopiero gdy paru dziennikarzy zaczyna walczyć o tego bohatera sprawy polskiej powoli coś się zmienia. Dostaje obywatelstwo . Parę odznaczeń. Wydaje świetną książkę pt. Obcy element. Umiera w Łodzi 18 kwietnia 2017 roku. Temu człowiekowi Polska zawdzięcza dowody , które Rosja nie jest wstanie przed żadnym Sądem na świecie podważyć. Te materiały jednoznacznie wskazują na zaplanowane ludobójstwo ! A tym samym wszelkie kroki prawne łącznie z odszkodowaniami. Ten człowiek rzucił na szalę całe swoje życie , karierę a także życie swoich najbliższych aby Polska wbrew niemal całemu światu mogła walczyć o pamięć dla ofiar i kary dla zbrodniarzy. Proszę pamiętać o majorze Olegu Zakirowie .Cichym bohaterze .
4 0
A ta Pani w tym niebieskim płaszczu, co to za postać ? Wszędzie jest.
1 0
A Europejski Trybunała Praw Człowieka w 2013r. uznał, że nie może oceniać śledztwa w sprawie zbrodni , które prowadziła rosyjska prokuratura.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz