Zamknij

Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi. Obejrzyj wystawę w KDK

13:21, 02.03.2023 Aktualizacja: 13:23, 02.03.2023
Skomentuj fot.  Piotr Szatkowski fot. Piotr Szatkowski

Do 30 kwietnia w foyer Kutnowskiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę pt. „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi”. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a  autorką projektu, koordynatorką i realizatorką zadania jest Bożena Gajewska. Wczoraj wystawa miała swój wernisaż. Słowo wstępne wygłosił dr Janusz Pawlak. 

Bożena Gajewska powitała gości m.in. Członka Zarządu Województwa Łódzkiego Roberta Baryłę, zastępcę prezydenta Kutna Jacka Boczkaję, wójt Justynę Jasińską, sekretarza gminy Kutno dr. Jacka Saramonowicza, przewodniczącego Rady Miasta Kutna Mariusza Sikorę, dziekana kutnowskiego ks. dr. Jerzego Swędrowskiego, Katarzynę Jakubowicz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, członków Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów w Polsce, rodzinę dr Haliny Rotstein, Iwonę Kacę dyrektor kutnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Przez 500 lat mieszkańcy Kutna wyznania mojżeszowego i chrześcijanie tworzyli wspólnie historię naszej małej ojczyzny. Kutno i region kutnowski już od XV wieku stały się miejscem do życia Żydów, którzy się tu osiedlali. Gmina żydowska w Kutnie przez cały wiek XVI rozwijała się i nabierała coraz większego znaczenia. Od około XVI stulecia znajdujemy żydowskich kupców z Kutna, zajmujących się handlem zagranicznym. W 1585 roku w Amsterdamie prowadzi swoje interesy kupiec Aszer ben Anszel, którego nazwisko brzmi Kutner, co może wskazywać na jego miejsce pochodzenia.

Upadek gospodarczy Kutna w XVII wieku będący wynikiem ogólnego kryzysu i zniszczeń związanych z zawieruchami wojennymi oraz falą pogromów żydowskich, które miały miejsce w okolicznych miastach Łęczycy i Gąbinie, osłabiły gminę żydowską na krótki czas. Już w końcu XVII stulecia kutnowska gmina wyznaniowa żydowska zaliczała się do najliczniejszych na tym obszarze Rzeczpospolitej. W drugiej połowie XVIII wieku Kutno posiadało stosunkowo dobrze rozwinięte rzemiosło i handel, w którym na czołowe pozycje wysuwała się ludność żydowska. Kutnowscy Żydzi włączyli się w pierwsze polskie powstanie narodowe, zachowały się zapiski że w czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku jeden z kutnowski kupców Mosze ben Szmuel zaopatrywał powstańców broń oraz przekazał wóz zaprzęgiem - czytamy na kartach wystawy.

Partnerami projektu są: Archiwum Państwowe w Płocku, Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie, Kutnowski Dom Kultury. Koordynatorka projektu za współpracę dziękowała m.in. partnerom projektu oraz graficzce Paulinie Andryszczak, która wykonała plansze wystawy i kilka z nich ufundowała.

- Dziękujemy za Pani piękny pomysł. Trzeba pokazywać młodemu pokoleniu, jaka była historia, również małej ojczyzny. Niech trwa w świadomości młodych ludzi - mówił Robert Baryła, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego. 

- Niezwykłą cechą tego narodu jest ich bardzo dobra pamięć - mówił ksiądz Jerzy Swędrowski. - Historia jest nauczycielką życia, ale za tym kryje się coś więcej,  kryje się tożsamość, kim jesteśmy, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Wspólna, kultura, wspólna pamięć i wspólna tożsamość otwiera nas na to co jest najważniejsze.

- Jest Pani autorką wielu znakomitych projektów, ale ten najważniejszy to dialog, dowiadujemy się wtedy jak wiele nas dzieli ale też jak wiele nas łączy czyli pamięć - mówiła Justyna Jasińska Wójt Gminy Kutno. - Pamięć to kultywowanie historii, tradycji i ten kto pamięta ma prawo kroczyć w przyszłość z godnością i wyznaczać kierunki. 

Na wernisaż wystawy przyjechała wnuczka Haliny Rotstein, ze strony ojca. - Znaleźliśmy na wystawie zdjęcie rodzinne, gdzie jest cała rodzina. Halina Rptstein została zabrana z getta warszawskiego razem z dziećmi do Treblinki. To taka sama historia jak doktora Korczaka. Ona po prostu nie opuściła dzieci, leczyła je w szpitalu. Uratowała swoje dzieci, zostały one wyprowadzone z getta, potem wychowywały w domu dziecka i dzięki temu istniejemy jako rodzina - wnuczce bohaterki łamał się głos ze wzruszenia.

 

Halina Rotstein z domu Kon, lekarka i inżynier Władysław Rotstein. Halina ukończyła Warszawski Uniwersytet medyczny i w 1931 roku, w wieku 24 lat, uzyskała tytuł doktora. Poznali się w szpitalu, gdzie Władysław leczył się po wypadku samochodowym i pobrali w połowie lat trzydziestych.

Władysław był człowiekiem zamożnym — członkiem zarządu, należących do jego brata, Zakładów Chemicznych w Kutnie i dyrektorem produkcji w rafinerii. „Moi rodzice byli właścicielami fabryki, która produkowała syntetyczną benzynę i kauczuk na potrzeby Ministerstwa Spraw Wojskowych oraz salonów sprzedaży samochodów” — wspomina pani Wanda helena Rotstein na https://zapispamieci.pl/wanda-helena-rotstein/.

Wystawa jest efektem realizacji zadania publicznego, którego projekt wygrał grant w konkursie grantowym ogłoszonym przez Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zadanie ma na celu upowszechnianie ochrony dziedzictwa żydowskiego w Kutnie, przywracanie pamięci o wspólnej przeszłości mieszkańców naszego miasta − Polaków i Żydów, kształtowanie postaw tolerancji i empatii, a także umocnienie kontaktów z potomkami kutnowskich Żydów. Zachęcamy do obejrzenia wystawy, wczytania się w informacje na planszach i poznania historii naszych braci. 

 

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

wetwet

5 3

Wciąż te same twarze na wystawie. Czyżby towarzystwo wzajemnej adoracji ? Ciśnie się na usta pytanie dla kogo jest ta wystawa ? Część osób oczywiście służbowo, nadworni historycy, aktywiści społeczni plus młodzież szkolna. Każdy wie jak to w szkołach bywało i jest. A kiedy doczekam się proporcjonalności tematów ? Kiedy będzie wystawa o żołnierzach niezłomnych ? ! Święto narodowe 1 marca . Czy władze miejskie o tym pamiętają ? Sam bieg , to bardzo mało. Biorąc pod uwagę dziesiątki lat zakłamywania historii w przestrzeni publicznej. W niektórych kręgach społecznych wciąż ,to trwa. Kiedy będzie wystawa o agenturze U.B., S.B., W.S.W. ,i innych służb reżimu komunistycznego w Kutnie i powiecie kutnowskim ? To by był hit historyczny . Myślę ,że hol Domu Kultury by nie pomieścił chętnych obejrzenia i poznania tych nazwisk i funkcji tych osób.

14:20, 02.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Redakcja Redakcja

2 1

Czy dysponuje Pan materiałami, dokumentami i wiedzą o agenturze w Kutnie? Jeśli tak, to zapraszam do kontaktu z redakcją

13:22, 03.03.2023

MaaaaMaaaa

2 4


Każdy mógł się wypowiedzieć w trakcie wernisażu!
Przedstawiłbyś swój punkt widzenia, a przede wszystkim, trzeba było ruszyć ...... to nie narzekałbyś na te same twarze!

14:32, 02.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Maaa - popieramMaaa - popieram

1 5

Najwiecej maja do powiedzenia ci, ktorzy nigdzie nie chodza, bo ich nic nie interesuje. Co innego protestowac, ze znow o Zydach.

18:11, 02.03.2023

wetwet

4 2

Żarty sobie robisz Maaa ? A może emocje biorą górę ? Te negatywne. Ile było wystawa na temat żydów kutnowskich w mieście ? A ile było wystaw na temat żołnierzy niezłomnych ? Możesz tu napisać ? Proporcjonalność żadna. Autorzy i władze miasta o tym nie wiedzą ? Wystawy o agenturze komunistycznych służb w latach 1945 - 1990 nie było nigdy. A jest to współbieżne z żołnierzami wyklętymi oraz ruchem Solidarności. Warto wiedzieć nie tylko z przyczyn historycznych ale i politycznych kto ma jakie poglądy i korzenie. Te prawdziwe. Fantastycznie , to pokazuje dzisiaj Ukraina. Warto wyciągać wnioski. Polecam także polski film pt. Kret. Jak to bywało w ruchu . .... Nie każdy dysponuje w dużej ilości wolnym czasem.

14:59, 02.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HenioHenio

3 0

Nie przeginaj, ilu było w mieście żydów, przed wojną, a ilu czynnych zwalczających komunę po wojnie?
Proporcje nieistotne, ale co zrobiłeś żeby odsłonić temat.

15:23, 02.03.2023

JACKJACK

7 2

PANI GAJEWSKA, 1MARCA TO DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH O TYM PANI NIE CHCE PAMIĘTAC .

16:34, 02.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Ad JackAd Jack

5 3

Dosc juz tej propagandy o wykletych, naciagania faktow, zmuszania wszystkich do podziwiania ich bohaterstwa i niezlomnosci.

17:18, 02.03.2023

......

1 0

Przed II wojną światową żyło w Kutnie ponad 7000 Żydów. A ilu mieliśmy żołnierzy walczących z sowiecką okupacją w Kutnie i okolicach? Proszę o konkretną odpowiedź.

08:38, 09.03.2023

ElmekElmek

2 0

Czas napisać na nowo historię bo tak nie może być, że Nasz Mesjasz nie ma polskich narodowych korzeni

17:54, 02.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sebseb

1 0

Oby ci nie napisali ruski mir ! Dowcipnisiu

18:11, 02.03.2023

Do Ad JackDo Ad Jack

5 2

Dzięki tym żołnierzom wyklętym w Polsce po 1945 roku np. nie powstały w rolnictwie tylko PGR . Utrzymało się rolnictwo indywidualne. Przyczółek prywatnej własności w oceanie socjalistycznej własności. Większości byli to żołnierze ze wsi i małych miasteczek. Walczyli o małe ojczyzny. Dlatego tak długo mogli się utrzymywać, gdyż tam mieli poparcie. Proszę poczytać choćby Czerwoną zarazę jak te czasy wyglądały bez retuszu czy pozycje dr Lecha Kowalskiego. Niestety dzięki zaniedbaniom wielu historyków tak mało wiele osób wie o tych latach. Wciąż pamiętają treść komunistycznej historii i jej propagandy. Czyżby homo sovieticus trzyma się tak mocno ?

18:45, 02.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jack Ad Do Jack Ad Do

1 0

ten sam dr Lech Kowalski, który w latach 73-90 był aktywnym członkiem PZPR? ten sam, który jest absolwentem Wojskowej Akademii Politycznej? Dlaczego nie poszedł drogą wyklętych? I Ci ludzie piszą dziś historię.... kuriozum...

09:46, 03.03.2023

Jack Ad DoJack Ad Do

1 1

Tak masz rację. Tylko on przeszedł na dobrą stronę już dawno i to swoim życiem udowadnia do dnia dzisiejszego. Mógł robić karierę w wojsku jak wielu innych , którzy urodzili się w głębokim PRL-u ( prawie aktualnie cała nasza generalicja, to PRL ) gdyby wyraził zgodę na wycofanie swojej książki o Jaruzelskim - Generał ze skazom. Nie zrobił tego i jako starszy oficer wylądował na bruku bez środków do życia z wilczym biletem mając rodzinę i małe dzieci. Uwierzył w prawdę i wciąż jest jej wierny. Choć według nie których prawda , to tylko pojęcie filozoficzne. Tylko nie w naszej cywilizacji łacińskiej do której Polska wciąż jest zaliczana. Może dla tych z konotacjami bizantyjsko turańskimi . To się działo już w tej normalnej Polsce. Tak chroniono legendy. A legenda , to nic innego jak kłamstwo ładnie opakowane. Jeśli tak dobrze grzebiesz w czyjś życiorysach , to może napiszesz o Geremku , Mazowieckim , Chrzanowskim , Bartoszewskim ,itd.. A może o ojcu Cimoszewicza i wielu innych resortowych dzieci ze świata mediów , polityki , którzy dzisiaj tak się kreują na demokratów. Tylko ci ludzie nie odcięli się kompletnie od przeszłości. To jest ta różnica. A dr Lech Kowalski swoją pracą naukową i życiem pokazał, że są wartości , którymi się nie frymarczy. Zapłacił ceną , na którą nie wiele osób by się zdecydowało. Po tym się poznaje czy ktoś naprawdę się zmienił a nie tylko o tym mówi. ...A jak myślisz dlaczego w Kutnie tak wiele narracji historycznych nie może się przebić a inne są tak lansowane ? Może czas tu zrobić dużą kwerendę historyczną .

11:06, 03.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LaskaLaska

2 1

"dawaj laska bo stygnę" reaktywacja. W necie wszystko jest.

13:05, 03.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SKutnowianinSKutnowianin

2 0

Mnie brakuje porządnej monografii Kutna, którą można by kupić w bibliotece, domu kultury, starostwie, urzędzie miasta itp. Brak syntetycznego opracowania w formie książkowej II wojny światowej na terenie Ziemi Kutnowskiej. Ostatni świadkowie odchodzą, a kutnowscy historycy i kutnowskie władze śpią.

20:16, 03.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

0 1

W 2012 r. ukazała się dwutomowa monografia pt. "Kutno przez wieki". Z pewnością jest w bibliotece. Zachęcam do przeczytania.

23:18, 03.03.2023


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%