Zamknij
REKLAMA

W Głogowcu obchody wybuchu Powstania Styczniowego

13.38, 23.01.2023 Urząd Gminy Kutno Aktualizacja: 18.46, 23.01.2023
Skomentuj fot. Cezary Kucharczyk
REKLAMA

Od początku roku w gminie Kutno trwają obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W niedzielę 22 stycznia 2023 w Głogowcu miejsce miały kolejne wydarzenia.

O 10.00 w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Głogowcu rozpoczęła się msza święta w intencji poległych powstańców styczniowych, którą celebrował proboszcz parafii ksiądz Piotr Kalisiak. Po mszy zgromadzeni wysłuchali występu wokalnego młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Reymonta w Gołębiewku, a Orkiestra Gminy Kutno zaprezentowała utwory patriotyczne z okresu powstania styczniowego z komentarzem historycznym kapelmistrza Tomasza Marciszewskiego.

W dalszej części uroczystości Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska podziękowała zaproszonym gościom i mieszkańcom gminy za udział w obchodach. Szczególne podziękowania Wójt skierowała w kierunku księdza Piotra Kalisiaka za wygłoszenie patriotycznego kazania nawiązującego do okresu powstania styczniowego. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było odsłonięcie tablicy upamiętniającej proboszcza parafii w Głogowcu w latach 1904-1912 ks. Józefa Siekierzyńskiego. Postać tego bohaterskiego kapłana, powstańca i zesłańca na Sybir przedstawiła zebranym Wójt Gminy Kutno, po czym poświęcenia tablicy dokonał ks. Piotr Kalisiak.

Na zakończenie obchodów delegacje przybyłe na uroczystości złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod zbiorową mogiłą powstańców styczniowych na cmentarzu przykościelnym w Głogowcu. Gminę Kutno reprezentowali Wójt Justyna Jasińska, Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Mroczek i Sekretarz gminy Jacek Saramonowicz. Wartę honorową przez grobem pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej w Byszewie.

W wydarzeniu wzięli udział Członek zarządu województwa łódzkiego Robert Baryła, zastępca prezydenta miasta Kutna Zbigniew Wdowiak, Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny i nadkomisarz Janusz Osowski z Komendy Powiatowej Policji w kutnie oraz reprezentacje z pocztami sztandarowymi Związku Sybiraków, NSZZ Solidarność, NSZZ Solidarność Kolejarzy, OSP Wierzbie, OSP Komadzyn, OSP Gołębiewek Nowy oraz Gminy Kutno.

Całość obchodów objęta jest honorowym patronatem Wójt Gminy Kutno Justyny Jasińskiej.

(Urząd Gminy Kutno)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

Nieomal błogosławionNieomal błogosławion

6 0

Przeminą lata i wieki przeminą a nazwisko Jasińskiej na tablicy niczym kolec w trąbie słonia drażnić będzie 21:07, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomtom

7 0

Czy Pani Wójt zapłaciła z własnej kieszeni czy z pieniędzy publicznych ? Bo jeśli z publicznych to chyba powinno być napisane mieszkańcy gminy a nie wójt 22:15, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Fanklub TSFanklub TS

4 0

Wójt Łaniąt Tomasz Szczęsny na senatora - dość mamy Błaszczyka bo czas na zmiany nastał 22:49, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzamankaSzamanka

1 0

Do zakochania jeden krok a do wyniesienia na ołtarze to Jasińska ma kroków kilka-dziś jest w kruchcie co prawda na tablicy ale zawsze 12:26, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JujaJuja

1 0

Och jakżesz piękna jestem ja bo zamiast na gminę to stawiam na SPA 21:10, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArsatArsat

1 0

Jak religijność wójtowej się nasili to przed wejściem do urzędu trza będzie godzinę krzyżem leżeć 17:07, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%