Zamknij
REKLAMA

Jubileuszowe Niebieskie Mikołajki i moc wrażeń

20.11, 05.12.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 19.56, 06.12.2022
Skomentuj fot. Piotr Szatkowski
REKLAMA

Życie i praca z dziećmi ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi to jak walka z wiatrakami. Fundacji Niebieski Wiatrak a wcześniej Grupie Nieformalnej jednak udaje się integrować dzieci i rodziców na corocznych Niebieskich Mikołajkach i różnych warsztatach. 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, a 4 grudnia Święty Mikołaj wraz z Elfem przybyli do "niebieskich" dzieciaków i osób dorosłych. 

- W tym roku Niebieskie Mikołajki po raz dziesiąty. Widzimy jak nasze dzieci już są dorosłe, na początku przychodziły do nas kilkulatki, nastolatki a teraz już dorośli. Przede wszystkim zajmujemy się tymi osobami ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami, które są poza edukacją - powiedziała nam Marzena Woźniak, prezes Fundacji Niebieski Wiatrak. - W powiecie kutnowskim brak jest miejsc dla tych osób. Prowadzone są dwa ośrodki warsztatów terapii  zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kutnie, w którym nie ma miejsc. To za mało. Co roku dorośli po 24, 25 roku życia, kończą szkołę i aby nie byli zamknięci w domu, potrzeba nowych rozwiązań, nowych placówek. Chcemy stworzyć najpierw świetlicę. Pracujemy na nią już prawie dwa lata. W niedzielę Święty Mikołaj przyszedł kolejny raz do dzieci, rozdał prezenty, przygotowaliśmy słodki poczęstunek dla wszystkich oraz warsztaty świąteczne. Mam nadzieję, że wszyscy spędziliśmy miło "niebieskie" popołudnie w Kutnowskim Domu Kultury.

Drugi raz na Niebieskich Mikołajkach była Magdalena Lubasińska z 12-letnim synem Patrykiem.

- Na Niebieskich Mikołajkach jest super. Zaprzyjaźniłam się z panią Woźniak, ponieważ byliśmy z synem na licznych warsztatach. Myślę, że brakuje miejsc integracji i opieki dla naszych dzieci - mówiła panie Magda. - Cały czas człowiek siedzi w czterech ścianach, potrzeba wyjść do ludzi i z Patrykiem korzystamy z warsztatów a od zeszłego roku z Niebieskich Mikołajek. Tu spotykamy się z innymi rodzinami, możemy porozmawiać a syn daje sobie radę w tak licznym gronie. 

4 grudnia na początku wydarzenia wystąpiła Nikola, która zaśpiewała dla wszystkich,  a następnie prezes Fundacji przywitała gości, wiceprezydenta Zbigniewa Wdowiaka, Michała Kacprzaka Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Ewidencji Działalności Gospodarczej, inspektor z tego wydziału Monikę Mikulską, radnych powiatowych Edytę Ledzion w podwójnej roli, która reprezentowała burmistrza gminy Żychlin Grzegorza Ambroziaka, Jacka Sikorę, Marka Jędrzejczaka wraz z żoną. 

- Witam wszystkich gości, partnerami naszego wydarzenia są Województwo Łódzkie, Miasto Kutno, Gmina Żychlin oraz Kutnowski Dom Kultury. Dziękujemy bardzo za wsparcie - mówiła M. Woźniak. 

Święty Mikołaj (prywatnie Michał Łucki radny miejski) wraz z rozśpiewanym Elfem (Arkadiuszem Olesińskim również radnym miejskim) stworzyli niepowtarzalną atmosferę. Dzieci chętnie przytulały się do Mikołaja i prezentowały piosenki. Jaś wszystkich wprawił w radość śpiewając wielozwrotkową piosenkę o mrówkach. Miał wenę twórczą więc mrówki spotkały na swojej drodze nawet Minionki. Brawom nie było końca. 

Anna Olkowicz z 11-letnim synem Oliwierem bierze udział w Niebieskich Mikołajkach już czwarty raz. 

- Niebieskie Mikołajki przynoszą dużo dobrych wrażeń. Oliwier jest bardzo zadowolony, są prezenty jest Mikołaja, bardzo lub śpiewać kolędy - mówiła pani Anna.  - Jest pozytywnie nastawiony do takie wydarzenia, zrobił sobie zdjęcie z Mikołajem.

- Na wiatrakowe Mikołajki przychodzimy chyba od początku od dziesięciu lat ze względu na życzliwość,  na atmosferę, na zrozumienie naszych dzieci - mówiła Edyta Adamusiak mama synów Witka lat 15 lat, Bartka lat 13 ze spektrum autyzmu. - Atmosfera jest wspaniała. Cieszę się że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu, że nie jesteśmy wyobcowani. Uczestniczymy też zawsze w warsztatach, które organizowane są przez fundację. W Kutnie niestety tych spotkań jest za mało. 

Pani Dorota ma dwójkę dzieci ze spektrum autyzmu. 19- letnią córką , która kończy szkołę i kilkuletnią Ninę, która chce zostać youtuberką. 

- Witam wszystkich, mam na imię Nina, chcę zostać youtuberką, będzie fajnie - mówiła Nina.  

Nina jest śmiała, nagrywa już swoje pierwsze audycje. Życzymy jej wszystkiego najlepszego. 

Święty Mikołaj rozdał prezenty, obdarzył radością i ciepłym ramieniem wiele z dzieci. 24- letni Kamil zaśpiewał dla wszystkich kolędę:

Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem wesoła nowina,

że Panna czysta, że Panna czysta porodziła Syna. 

Chrystus się rodzi, nas oswobodzi,

Anieli grają, króle witają,

pasterze śpiewają, bydlęta klękają,

cuda, cuda ogłaszają.

NIEBIESKI WIATRAK ZDJĘCIA NR 1

(Ola Rzadkiewicz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%