Zamknij

Kutnowskie kreuje! Forum inspiracją dla mieszkańców powiatu

14:41, 30.11.2022 Bożena Gajewska/Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 15:21, 30.11.2022
Skomentuj

„Kutnowskie kreuje! Forum ludzi kultury powiatu kutnowskiego” to jednodniowe spotkanie, które odbyło się w poniedziałek, 28 listopada w Kutnie. Około 100 uczestników, działających w obszarze kultury z 11 gmin w powiecie wysłuchało ciekawych wykładów. Pomysłodawczynią projektu jest Bożena Gajewska, regionalistka. 

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego  Województwa Łódzkiego Łódzkie na plus oraz zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz Starosty Kutnowskiego Daniela Kowalika. Na Forum zostali zaproszeni wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast,  pracownicy  zajmujący się kulturą w urzędach samorządu lokalnego, dyrektorzy  gminnych  i miejskich ośrodków kultury, muzeów, bibliotekarze, członkowie zespołów śpiewaczych, zespołu pieśni i tańca, kapel, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, twórcy, animatorzy kultury, a także  media kutnowskie zajmujące się kulturą. W Forum uczestniczyli: Posłanka na Sejm RP Paulina Matysiak, Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak, Marszałek Województwa Łódzkiego Robert Baryła, Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Wiceprezydent Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak, wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, przedstawicielki Łódzkiego Domu Kultury Maja Adamczyk i Agata Ptasińska.

Forum moderowała Ola Kołodziejek - animatorka kutnowskiego życia literackiego. 

- Zaczęliśmy wykładem Izabeli Treutle z Lidzbarka Warmińskiego (regionalistki, muzealniczki, przewodniczki  turystycznej i animatorki kultury, autorki przewodników  po Lidzbarku  Warmińskim, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział Gdańsk) o dziedzictwie kulturowym, o wykorzystaniu wartości które mamy w regionie do budowania tożsamości, czyli wszystkiego tego, co odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach, a także dorobek naszych czasów, który zostawimy w spadku dla następnych generacji. Swój wykład oparła na przykładzie konkretnych działań, jakie były prowadzone w Lidzbarku Warmińskim. Na zakończenie wykładu przytoczyła słowa Freemana Tildena: Przez interpretację – rozumieć, przez rozumienie – doceniać, przez docenienie – chronić. - mówi Bożena Gajewska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. - Na sali byli artyści, pracownicy instytucji kultury z 11 gmin, osoby decydujące jak ma wyglądać realizacja kultury na danym obszarze. Kolejny wykład prowadzi Agnieszka Mikulska  to  Jak wpisać produkt/potrawę na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Łódzkiego. Uznałam, że to będzie ważny wykład dla nas z powiatu kutnowskiego, bowiem spośród 11 gmin nie mamy na listę wpisanego żadnego produktu. Być może zainspiruje on słuchaczy do działania. Inne powiaty mają wpisane nawet kilka potraw. Agnieszka Mikulska (która od 2016 roku zajmuje się wspieraniem i promowaniem producentów żywności wysokiej jakości z terenu województwa łódzkiego, pomaga producentom w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do otrzymania tego wyróżnienia i  zajmuje się procedurą wpisania produktu na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) przybliżyła zebranym procedurę wpisu potrawy lub produktu na Listę Produktów Województwa Łódzkiego. Padło wiele pytań z sali na temat, bowiem przedstawiciele poszczególnych gmin byli bardzo zainteresowani procedurą wpisu. Należy wspomnieć, że w powiecie kutnowskim żadna z 11 gmin nie ma ani jednej potrawy wpisanej na przedmiotową listę. Agnieszka Mikulska zaprosiła uczestników Forum do czynnego udziału w konkursie „Tygiel smaków”, do sprzedaży swoich produktów na Ryneczku Marszałkowskim w Łodzi.

Projekt został jednym ze zwycięzców w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego Łódzkie na plus w 2021 roku. 

- To forum ludzi kultury, które nas jednoczy, łączy. Projekt przeszedł merytorycznie, dostał dobrą ocenę i jest wdrażany w naszym powiecie, kutnowskim - mówi Robert Baryła Członek Zarządu Województwa Łódzkiego. - Piękne wykłady przybliżają nam kulturę, mechanizmy jej wspierania, bogactwo pomysłów na kulturę. 

Kolejną prelegentką była Alicja Woźniak – etnograf, były pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, która od wielu lat zajmuje się tkaniną i strojem ludowym i prowadzi badania terenowe nad regionalnym strojem i jego lokalnymi tradycjami w budowaniu tożsamości, zachowaniu dziedzictwa kulturowego i wpływu tradycji na współczesną estetykę ubierania się. Jest autorką wielu publikacji, scenariuszy wystaw, projektów, filmów, dokumentacji fotograficznej, prezentujących polskie stroje ludowe. Jej referat na temat „Jaki strój jest nam dzisiaj potrzebny w regionie” wzbudził wiele emocji wśród członków zespołów śpiewaczych oraz kół gospodyń wiejskich z powiatu kutnowskiego. Wykład Alicji Woźniak pomógł nam zrozumieć problematykę strojów historycznych (szlacheckich, wojskowych, mieszczańskich, chłopskich) i regionalnych (ludowych). Zaznajomiliśmy się z  regionalnym strojem i jego lokalnymi tradycjami w budowaniu tożsamości, zachowaniu dziedzictwa kulturowego i wpływu tradycji na współczesną estetykę ubierania się. Usłyszeliśmy o kontynuatorkach  tradycji w regionie, symbolach ludowości: chustach, kwiatach i o znaczeniu rzeczy. Swój wykład Alicja Woźniak zakończyła cytatem z twórczości Olgi Tokarczuk: Tożsamość to aktywne porządkowanie doświadczenia w taki sposób, żeby powstały nasze własne więzy z miejscem, ludźmi, kulturą. Tożsamość to coś zawsze ruchomego. Nigdy nie jest fotografią, to raczej film pełen zwrotów akcji i kulminacyjnych punktów.

Wiktoria Dojnik - podinspektor ds. mecenatu kultury w Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zajmuje się Nagrodami Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, stypendiami artystycznymi oraz opracowywaniem wniosków o nadanie medali i odznaczeń. W przygotowanej prezentacji przedstawiła uczestnikom Forum ofertę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego dla sektora kultury. Opowiedziała o tym,   jak ubiegać się o otrzymanie patronatu Marszałka Województwa; o otwartych konkursach ofert na realizację zadań województwa z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego; otwartych konkursach ofert na udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków województwa; o współpracy z organizacjami w zakresie przyznawania dotacji na realizację zadań publicznych w trybie pozakonkursowym; o inicjatywach kulturalnych ubiegających się o wsparcie finansowe w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jestem bardzo zachwycona pomysłem takiego forum. Będziemy szukać na terenie naszej gminy wartości kulturowych w obszarze folkloru, muzyki, turystyki   mówi dyrektor Dąbrowickiego Centrum Kultury Aleksandra Kołodziejska. - Na terenie naszej gminy dużo się dzieje, ale takie forum jest inspiracją do jeszcze innych działań i kreowania wydarzeń. 

Rozgryźć dziedzictwo, Jak wpisać produkt/potrawę na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Łódzkiego, Oferta Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego dla sektora kultury to tematy forum, które wywołały dyskusję i staną się inspiracją dla uczestników, bo przecież Kutnowskie kreuje!

 

 

 

(Bożena Gajewska/Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

TimekTimek

3 0

Jak się ma takie SZTUKI (przy władzy) to trudno zachować KULURĘ - to z Daleko od szosy i AKTUALNE 18:48, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

renren

1 0

Czy ten panel dyskusyjny, że tak to nazwę, choć coś wyjaśnił w sprawie tzw. stroju kutnowskiego ? Wiele jest z tym emocji oraz materiału historycznego . 10:55, 03.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%