W Centrum Konferencyjnym Hotel Magnolia w Kutnie trwa konferencja organizowana przez Fundację „Pro Aperte”, pn. „Wyślij moje słowo w świat – moc samorzecznictwa”.
Tytuł konferencji to słowa wypowiedziane przez prekursora idei Klubów Świadomej Młodzieży Janka Gawrońskiego, który jest również jednym z prelegentów na tym wydarzeniu. Janek aktywnie działa jako samorzecznik. Dociera ze swoim przekazem do coraz większego grona odbiorców. Jego poczynania są aktywnie wspierane przez środowisko samorzeczników oraz macierzystą Fundację Autism Team.
- Jest to konferencja podsumowująca projekt Aktywnych Obywateli pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to szczególna konferencja dlatego, że jest pierwsza w naszym regionie, zorganizowana przyjaźnie sensorycznie, w której prelegentami są samorzecznicy w spektrum autyzmu - mówi nam prezes Fundacji „Pro Aperte” Przemysław Saczuk. - Generalnie w naszym powiecie starsze osoby ujawniają się po diagnozach, a najwięcej jest dzieci. Średnio z roku na rok 20 % przybywa dzieci w spektrum autyzmu.
- Obalmy mity i stereotypy, nie chorujemy na autyzm. Rozwijamy się w spektrum auztyzmu, tak jak osoby neurotypowe rozwijają się w swoim modelu austystycznym. Każdemu z nas może towarzyszyć jakaś choroba, czy to psychiczna, czy niepełnosprawność intelektualna. Ale trzeba powiedzieć, że osoba zdrowa może też rozwijać się w spektrum autyzmu. Są dwie narracje: odmienna ścieżka rozwojowa i całościowe zaburzenie rozwoju. Mówi się o stanach ze spektrum autyzmu, o pewnych cechach. I to bardzo dobrze, bo idziemy w kierunku konwencyjnym, opartym na zasobach, natomiast musimy też pamiętać że są osoby wymagające szczególnego wsparcia zmagające się z chorobami współwystępującymi i niepełnosprawnościami - mówi Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team.
Kiedy zauważymy, że z naszym dzieckiem jest coś nie tak, gdzie mamy się udać i kiedy?
- Nie czekajmy, każdy dzień jest na wagę złota, jeśli widzimy że nasze dziecko coś robi wolniej, coś robi inaczej, idźmy wykluczmy, rozwiejmy wątpliwości i znajdźmy dobrą drogę do wspierania - odpowiada Sylwia Kowalska. - Być może dostajemy ze szkoły, przedszkola informację, z którą niekoniecznie się zgadzamy, porozmawiajmy ze szkolnym psychologiem, może warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i do dobrego lekarza psychiatry. A potem zacząć ścieżkę diagnostyczną.
Jak mówi S. Kowalska, autyzmu nie widać. - Bardzo trudno jest rozmawiać o czymś czego nie widać, a co poznajemy w bezpośrednim kontakcie. U dzieci widać to kiedy pojawiają się kontakty rówieśnicze, zmiana w szkole, nowe przedmioty, tutaj trzeba już działać. A w przypadku dorosłości wszystko zależy od tego jak osoba funkcjonuje w spektrum autyzmu, jeśli znasz jedną osobę w spektrum autyzmu to znaczy dokładnie, że znasz jedną a nie generalizując wszystkie.
- Dzisiaj mam wykład o samostanowieniu osób w spektrum autyzmu. Jestem koordynatorem pierwszego Klubu Świadomej Młodzieży. Takie spotkania są bardzo ważne, bo trzeba uświadamiać ludzi i tworzyć kluby Świadomiej Młodzieży - mówi Janek Gawroński z klubu w Łodzi. - Dzieci i młodzież w spektrum traktuje się często jako obiekty do terapii, są uprzedmiotowione i trzeba dążyć do tego aby tak nie było, po to są nasze kluby.
W Polsce funkcjonują kluby w Łodzi, Kutnie i ostatnio założony we Włocławku.
Projekt realizowany przez Fundację „Pro Aperte”, miał na celu rozszerzanie ruchu samorzecznictwa osób w spektrum autyzmu w regionie łódzkim. Dzięki projektowi, Fundacja rozwija świadomość na temat spektrum autyzmu wśród społeczności lokalnej. Projekt był realizowany w trzech obszarach: „Dzieci w wieku 4-12 lat. Praca u podstaw”, “Młodzież w wieku 12-19 lat. Klub Świadomej Młodzieży” oraz „Rodzice. Zwiększanie świadomości.”. Fundacja “Pro Aperte” nie kończy działalności związanej z samorzecznictwem. Organizacja ma już w planach kolejne wydarzenia związane z tym tematem.
W programie odbędą się także wystąpienia członków kutnowskiego Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji „Pro Aperte”. To jeden z trzech takich klubów w Polsce.
Krzysztof Tokarski jako jeden z zaproszonych prelegentów, opowie o swoich doświadczeniach z perspektywy samorzecznika i terapeuty. Wystąpienie Moniki Dąbrowskiej będzie traktowało o kobiecym autyzmie. Prelegentka przedstawi swój punkt widzenia również jako samorzeczniczka.
Konferencję uświetni występ muzyczny Nikoli Strębskiej i Borysa Chmielewskiego - członka Klubu Świadomej Młodzieży z Łodzi. Oboje zaśpiewają podczas wydarzenia.
Idea samorzecznictwa w Polsce zrzesza coraz większą liczbę osób. Kluby Świadomej Młodzieży kształtują nowych samorzeczników. Tam młodzi uczą się relacji i jak radzić sobie w nie zawsze przyjaznym dla nich świecie. Spotkania w Klubach to okazja do zawierania nowych znajomości i możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami. Dzięki nim, samorzecznicy wspierają się wzajemnie i wiedzą, że mogą zawsze liczyć na pomoc. Samorzecznik to osoba, która występuje w imieniu swoim i grupy, z którą się identyfikuje. Mówi o jej potrzebach, problemach, doświadczeniach. Celem takich działań jest niwelowanie barier, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
#AktywniObywatele
Kasiura11:36, 06.10.2022
Czy mogli by nas uświadomić ile za to przytulają? Bo od kogo to napisaliście.
Emeryt22:00, 06.10.2022
Same młódki to słuchają.
Tesz03:08, 07.10.2022
Emeryci też słuchali...
Egoń14:16, 08.10.2022
Studentki.Uniwetsytetu IV wieku.
Ja18:52, 07.10.2022
Przerażający jest język nienawiści którym posługują się osoby które komentują to wydarzenie. Albo osoba... Chory, prosty i nieszczęśliwy człowiek musi wylewać jad anonimowo na forum. Dla zainteresowanych. Byłam tam. Widziałam radość młodzieży dla której to było zorganizowane. I właśnie to stanowi o wadze takich spotkań. Pozdrawiam wszystkich członków KŚM. Jesteście wspaniali ❤️❤️❤️
Fotograf14:14, 08.10.2022
Gdzie na zdjęciach jest ta młodzież?
Ja20:43, 08.10.2022
Fotografie. Było wielu wspaniałych chłopaków z Klubu Świadomej Młodzieży. Było wielu autystykow. To Ich dzień. A ty, skoro nie uczestniczyłeś, nie wiesz, nie pluj jadem. Następnym razem pomyśl zanim coś ulejesz.
Super 11:06, 08.10.2022
Świetny pomysł, super inicjatywa, wspaniałe wydarzenie. Więcej takich!!!
Mocarz16:53, 09.10.2022
Fotograf, chociaż na zdjęciach nr 4,6,9.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
5 2
Pytanie na żenującym poziomie.
4 4
Pewnie przytulają. Zwłaszcza jedna pani która jest tam tylko dla kasy. Wyleciała z poprzedniej pracy z hukiem to teraz tu znalazła sobie przystan
0 3
Uderz w stół i odezwią się nożyce, a tesz ...zupę ściska
4 1
Kasiura i Trd, jako prezes Fundacji Pro Aperte zapraszam was do biura. Pokażę finanse fundacji, porozmawiamy o jakiejś rzekomej karierowiczce (sam jestem ciekaw o kim mowa). Jesteśmy tranparentni. Chętnie rozwieję wątpliwości. Tylko proszę mieć odwagę i przyjsć. Anonimowe oczernianie ludzi jest zagrywką tchórzliwą. Nie pojmuję, jak można mieć tyle nienawiści w kontekście tego co ta konfetencja zrobiła. Tam został oddany głos młodym samorzecznikom w spektrum autyzmu.