W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej po raz czwarty włączyło się w akcję organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi – oznaczanie grobów Powstańców Warszawskich biało-czerwonymi szarfami z napisem “63 Dni Powstania Warszawskiego”. Celem akcji jest przybliżenie postaci uczestników Powstania Warszawskiego, zainteresowanie nimi poprzez ten wizualny wyróżnik.
Na cmentarzach w Kutnie, Strzegocinie, Pleckiej Dąbrowie i Żychlinie groby oszarfowała Aleksandra Szafrańska-Dolewska – inicjatorka akcji w powiecie kutnowskim, wraz z Bożeną Gajewską.
Na cmentarzu parafialnym w Kutnie znajdują się groby (bądź symboliczne upamiętnienia) 31 walczących w Warszawie w 1944 roku. Są to:
Na cmentarzu parafialnym w Strzegocinie spoczywa sanitariuszka Maria Janczewska-Podkulińska z d. Sławińska z majątku Bedlno.
Na cmentarzu parafialnym w Pleckiej Dąbrowie znajduje się nagrobek (być może symboliczny?), na którym upamiętniono całą rodzinę, która poniosła śmierć w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku:
Na cmentarzu parafialnym w Żychlinie znajdują się groby dwóch Powstańców, które oznaczyliśmy razem z prezesem Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, panią Anną Wrzesińską:
Członkowie TPZK z Krośniewic – Bożena Maślana, Jadwiga Woźniak, Henryk Ociepa i Julita Szczepankiewicz oszarfowali groby Powstańców, którzy spoczywają na krośniewickim cmentarzu. A byli to:
varvik21:41, 01.08.2022
W kampanii wrześniowej 1939 r. zginęło ok. 70 tys. polskich żołnierzy a w powstaniu ok. 200 tys. - trupy to specjalność naszych narodowo - katolickich władz
Info14:16, 02.08.2022
Kilku powstańców jest też na cmentarzu w Łękach Górnych, pamiętam śp. Romana Chełchowskiego i śp. Józefa Sęczkowskiego.
1 0
W Powstaniu Warszawskim zginęło kilkanaście tys. powstańców AK; reszta to cywile - ludność Warszawy wymordowana przez Niemców oraz ich sojuszników (RONA, kolaboranci z narodowych oddziałów SS). "Gieniusze" - dowódcy AK, którzy wywołali Powstanie, przy bierności tych pajaców z Londynu, niestety tego nie przewidzieli.