Wandalizm nie ma granic. W Krośniewicach zniszczono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w zespole pałacowo-parkowym Rembielińskich.
Na początku czerwca na zaproszenie Julity Szczepankiewicz, członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, miejsce związane z Rajmundem Rembielińskim – twórcą przemysłowej Łodzi− odwiedziła 52-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Józefa Chełmońskiego w Łodzi. Dzieci uprzątnęły teren zespołu, posadziły kwiaty wokół pomnika księcia Józefa Poniatowskiego. A już w lipcu pomnik został zdewastowany, ponieważ graffiti na obelisku to nie wyraz ekspresji artystycznej tylko zwykłe chamstwo.
Niszczenie i uszkadzanie mienia to jest czyn zabroniony - w zależności od wartości szkody jest to wykroczenie lub przestępstwo. Jak wycenić wandalizm na zabytkach? Jak walczyć z chamstwem i bandyckimi zachowaniami w przestrzeni miejskiej?
Zawiadomiliśmy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi, czekamy na stanowisko w tej sprawie.
Aktualizacja 2 sierpnia 2022.
- Do WUOZ w Łodzi wpłynął w ostatnich dniach wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich w sprawie planowanej renowacji obelisku księcia Józefa Poniatowskiego. Obiekt ten znajduje się na terenie XIX-wiecznego parku wpisanego do rejestru zabytków, jednak sam nie jest objęty ustawową formą ochrony zabytków. Planowane prace polegać mają m.in. na usunięciu wtórnych powłok malarskich oraz odtworzeniu orła napoleońskiego, który niegdyś wieńczył obelisk. Środki, którymi ŁWKZ dysponuje na cele związane z pracami przy obiektach zabytkowych zgodnie z przepisami ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, przyznawane mogą być jedynie obiektom objętym indywidualnym wpisem do rejestru zabytków. Stąd też brak możliwości finansowania zadania dotyczącego obelisku, który niewątpliwie posiada walory historyczne, jednak nie jest wpisany do rejestru zabytków - informuje Daria Błaszczyńska Specjalista ds. komunikacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.
Abc10:47, 26.07.2022
Gdzie sa nowi właściciele pałacu i parku? Dlaczego nie dbają o zabytki, które są na ich terenie? Tylko zależało im na szybkiej sprzedaży nieruchomosci
deger18:32, 26.07.2022
My tu bylim narodowo-katoliccy patrioci z wylęgarni PiS
Zghjjk09:43, 27.07.2022
Prymitywy z Krośniewic (nie szanują swoich zabytków choć tak mało ich mają)
e.u11:15, 14.04.2023
Mają zabytek K.E Caryca.
Romek10:01, 27.07.2022
Pomijając wandalizm niszczycieli, to wstyd dla miasta takim mało estetycznym obiektem upamiętniać postać znaczącą w historii miasta.
Widz10:28, 27.07.2022
Mało znaczącą to jest Twoja wiedza o tym pomniku. Jeśli się nie podoba to możesz mieć pretensję do Rajmunda Rembielinskiego, który ten pomnik postawił około 200 lat temu. Rembieliński był przyjacielem księcia a ten pomnik - pierwszym jego upamiętnieniem.
dowód14:30, 27.07.2022
Homokomando pojawiła się w Krośniewicach.
czytelnik 14:40, 03.08.2022
Czy pomnik jest własnością samorządu gminy Krośniewice? Jest na stanie majątku gminy? Pani redaktor, kto wystąpił do konserwatora w Łodzi o ustalenia standardu renowacji?
7 2
Ale +500 dostalim
0 6
Ty jesteś ruska onuca w platformerskiej pikielhałbie.