Zamknij

Wycieczka z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

18:37, 12.07.2022 Aktualizacja: 19:26, 12.07.2022
Skomentuj fot. Julita Szczepankiewicz fot. Julita Szczepankiewicz

Bardzo urozmaicony program mieli uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, która odbyła się 9 lipca 2022 r. Trasę wycieczki zaplanowała i funkcję pilota pełniła Danuta Ujazdowska.50-osobowa grupa członków TPZK zwiedziła miejsca nie tylko urokliwe pod względem architektonicznym, przyrodniczym, ale też ważne pod względem historycznym i religijnym.

Pierwszym punktem na trasie wycieczki było grodzisko w Tumie koło Łęczycy oraz średniowieczna Kolegiata. O ile perełka romańskiej architektury jest wszystkim znana ze względu na ciekawą historię i legendę związaną z diabłem Borutą, tak z nowym obiektem, który  można zwiedzać od kwietnia 2022 r. nie wszyscy jeszcze zdążyli się zapoznać. To rekonstrukcja XIII- wiecznego grodu składającego się z wałów, bramy wjazdowej wykonanej z pali i fosy oraz drewnianej wieży i studni. Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Łęczycy pod nazwą „Tum – perła romańska szlaku na ziemi łęczyckiej”. W drodze do Besiekier turyści przejeżdżali obok skansenu „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku. Ruiny zamku w Besiekierach znajdują się na granicy woj. łódzkiego i wielkopolskiego. Obiekt powstał na przełomie XV i XVI w. Należał do jednego z największych założeń obronnych historycznej ziemi łęczyckiej.

W Świnicach Warckich natomiast zwiedzano neoklasycystyczny kościół p.w. św. Kazimierza, będący Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny. Maria Faustyna Kowalska była zakonnicą ze gromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia pochodzącą z bardzo biednej rodziny. W wieku 19 lat doznała Objawienia Bożego i rok później rozpoczęła życie zakonne pełne stanów mistycznych i objawień.  W 1993 r. została beatyfikowana, a w 2000 r. kanonizowana. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również rodzinny dom św. Faustyny znajdujący się w pobliskiej wsi Głogowiec. Przybywają tu liczne grupy pielgrzymów ze wszystkich kontynentów. 

Następnie grupa pojechała do Siedlątkowa położonego nad Zalewem Jeziorsko. Niewiele osób wie, że znajduje się tu najmniejsza parafia w Polsce. Kościół p.w. św. Marka Ewangelisty z XVII w.  dzięki swemu urokowi jest często odwiedzany przez wiernych, a proboszcz udziela nawet 100 chrztów i blisko 40 ślubów rocznie. Zalew Jeziorsko natomiast to największy akwen i zbiornik retencyjny w regionie łódzkim i jeden z czterech największych sztucznych zbiorników w Polsce. Czas spędzony podczas zwiedzania atrakcyjnych miejsc w miłym towarzystwie upłynął szybko, a doznania i nowe doświadczenia z pewnością zapadną w pamięci wycieczkowiczów.

(Julita Szczepankiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%