Po zniesieniu obostrzeń sanitarnych związanych z Covid-19 do Krośniewic powracają turyści. Na zaproszenie Julity Szczepankiewicz, członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, miejsce związane z Rajmundem Rembielińskim – twórcą przemysłowej Łodzi− odwiedziła 52-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Józefa Chełmońskiego w Łodzi. Wycieczkę zorganizowała pochodząca z Krośniewic nauczycielka tejże szkoły. Niedawno – 29 maja – obchodzono w Łodzi Rajmundalia, czyli symboliczne imieniny Rajmunda Rembielińskiego.
3 czerwca uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Krośniewic od poznania historii Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego. Obejrzeli kolekcję hetmana kolekcjonerów polskich, wzięli udział w warsztatach lepienia z gliny, pisania gęsim piórem, a także strzelali z łuku. Następnie odwiedzili „Andersówkę” – rodzinny dom gen. Władysława Andersa, gdzie wysłuchali prelekcji na temat dokonań bohatera spod Monte Cassino, przeprowadzonej przez pracownika Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego. Młodzież posiliła się kiełbaskami z grilla przygotowanymi przez Włodzimierza Erdmana, wiceprezesa Stowarzyszenia Patriotycznego im. gen. Władysława Andersa.
Uczniów odwiedziła także burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman, która przyniosła słodycze. Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli do zespołu pałacowo-parkowego Rembielińskich na spotkanie z Julitą Szczepankiewicz, która opowiedziała o najstarszym w Polsce, pochodzącym z 1814 roku pomniku księcia Józefa Poniatowskiego oraz związkach polskiego generała, ministra wojny i naczelnego wodza wojsk polskich Księstwa Warszawskiego z Rajmundem Rembielińskim. Młodzież poznała również historię Krośniewic i wysłuchała ciekawostek dotyczących miasta. Z inicjatywy Julity Szczepankiewicz wycieczkowicze zasadzili wokół obelisku kwiaty, które upiększyły miejsce częstych spacerów mieszkańców Krośniewic. Niestety, zabytkowy pomnik jest systematycznie dewastowany, czemu sprzyja jego lokalizacja. Ostatnie prace renowacyjne przeprowadzone były w 2002 roku, z inicjatywy nieistniejącego już krośniewickiego oddziału TPZK, prowadzonego przez Eugeniusza Kikosickiego.
Dziękujemy pani Hannie Lewandowskiej za zorganizowanie wycieczki, pani Elżbiecie Smolczewskiej za pomoc w porządkowaniu terenu wokół pomnika i zaangażowanie w działania TPZK na rzecz Krośniewic oraz pani Annie Rykale za podarowanie sadzonek kwiatów.
Zapraszamy mieszkańców powiatu kutnowskiego do odwiedzenia Krośniewic. Służymy wiedzą historyczną i chętnie oprowadzimy po najciekawszych zabytkach znajdujących się na tym terenie.
Julita Szczepankiewicz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz