W najradośniejsze święto dla Żydów, Purim, 80 lat temu 3 marca w powiecie kutnowskim Niemcy zgładzili setki Żydów z gett w Żychlinie i Krośniewicach. Wczoraj na cmentarzu żydowskim w Żychlinie przy masowej mogile ofiar zagłady odbyły się symboliczne obchody. Na miejscu był redaktor Marek Gołębiewski Kutno TV.
Cmentarz żydowski w Żychlinie podczas okupacji był miejscem mordu żychlińskich Żydów oraz miejscem pochówku Żydów zabitych przez Niemców w getcie. 3 marca 2022 roku o godz. 1300 właśnie w tym miejscu odbyły się obchody 80. rocznicy Zagłady żychlińskich Żydów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina. Patronat honorowy nad obchodami przyjęli: Elżbieta Wanda Sikora Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie, Grzegorz Ambroziak Burmistrz Gminy Żychlin oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Bożena Gajewska prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Anna Wrzesińska prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina powitały wszystkich przybyłych by uczcić pamięć o zamordowanych mieszkańcach Żychlina pochodzenia żydowskiego. O dziejach społeczności żydowskiej Żychlina opowiedziała Anna Wrzesińska, a Rabin Dawid Szychowski skierował kilka słów do zebranych i odmówił modlitwę. Głos zabrał także Grzegorz Ambroziak Burmistrz Gminy Żychlin, dzięki pomocy którego cmentarz został w części uporządkowany, by mogły się na nim odbyć obchody. Staraniem Burmistrza mieszkańcy Żychlina w dniach od 1 do 15 marca 2022 roku na żychlińskim rynku mogą oglądać wystawę pt. „Zagłada żydowskich miasteczek” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar Zagłady i zapalili znicze.
W obchodach udział wzięli: Magdalena Krupińska-Kotulska Wicestarosta Kutnowski, Elżbieta Wanda Sikora Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie, Agnieszka Sidwa Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Żychlinie, Grzegorz Ambroziak Burmistrz Gminy Żychlin, Józef Weininger Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Rabin Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Ks. Andrzej Młodziejewski wikariusz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie, Grażyna Baranowska członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie z nauczycielką historii Marleną Lewandowską, Szkoły Podstawowej w Grabowie z nauczycielką historii Agnieszką Karolak, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, przedstawiciele Straży Pożarnej i mieszkańcy Żychlina.
W imieniu organizatorów TPZK i TMHŻ serdecznie wszystkim dziękujemy za obecność, a szczególne podziękowania kierujemy na ręce Marka Gołębiewskiego redaktora naczelnego Kutno TV, który uwiecznił obchody dla TVP 3.
3 marca 2022 roku o godz. 1100 przy kamieniu pamiątkowym przy ul. Kutnowskiej w Krośniewicach odbyły się obchody 80. rocznicy Zagłady krośniewickich Żydów. Wydarzenie, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, objęli patronatem honorowym: Sławomir Kępisty Przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach, Katarzyna Erdman Burmistrz Krośniewic, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Obchody poprowadziła Bożena Gajewska prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a kilka słów o historii społeczności krośniewickich Żydów wygłosiła Julita Szczepankiewicz, mieszkanka Krośniewic, członkini TPZK. Rabin Dawid Szychowski zwrócił się do zebranych z krótkim wystąpieniem, a następnie odmówił modlitwę za zamordowanych krośniewickich Żydów. Zebrani złożyli kwiaty pod kamieniem pamiątkowym i zapalili znicze. Po obchodach część osób uczestniczących w obchodach udało się do Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, w którym obejrzeli specjalnie przygotowaną wystawę czasową. Dzięki współpracy z GCKSiR i uprzejmości dyrektor Małgorzaty Przygodzkiej obchody zostały sfilmowane, a film będzie udostępniony w mediach.
W obchodach udział wzięli:
Tomasz Marciniak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego
Sławomir Kępisty Przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach
w imieniu Katarzyny Erdman Burmistrza Krośniewic, Adam Mikołajczyk
Józef Weininger Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi
Dawid Szychowski Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi
Artur Kosiorek wikariusz Parafii Wniebowzięcia NMP w Krośniewicach
Małgorzata Przygodzka dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach
Ksenia Stasiak dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
Grażyna Sochacka dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem
Bartłomiej Grzanka kierownik Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem ze współpracownikami
Grażyna Baranowska członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej
Licznie obecni byli uczniowie krośniewickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach z nauczycielami Pawłem Górnikiem i Tomaszem Sobczakiem, Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach z nauczycielką Renatą Bulewicz-Garstką oraz mieszkańcy Krośniewic.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za obecność i pamięć!
Pytanie16:14, 04.03.2022
Czy można naprawić pomnik? Widzę, że tablica jest popękana i wykruszona.
czytelnik09:39, 06.03.2022
"Po to będzie dodatkowy konsulat? Ujawniono tajny plan władz Izraela na wypadek rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Musimy być przygotowani"-koniecznie przeczytajcie ten artykuł.
To są właśnie Żydzi , którzy tylko dbają o siebie i o swoich a później będą chcieli odbudowanych swoich majątków od ofiar wojny . To zupełnie tak jak było w Polsce.
5 0
Pytasz czy można naprawić pomnik? Odpowiadam można i jak chcesz to naprawiaj. Wydaje mi się ,że powinni naprawić Żydzi bo chyba ich stać i to oni powinni się tym opiekować . Przy okazji zapytam czy oni gdzieś stawiają pomniki Polakom którzy ratowali Żydów?
0 0
Памятник должны отремонтировать Немецкие убийцы, все !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!