Zamknij

Bomby ekologiczne w powiecie kutnowskim wciąż tykają

15:21, 18.02.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 11:42, 22.02.2022
Skomentuj

Bomby ekologiczne w Łaniętach i Kutnie wciąż tykają. Od 2020 roku kiedy sprawdzaliśmy tam składowiska odpadów niebezpiecznych nie pozbyto się ani jednej tony.  Tysiące ton odpadów niebezpiecznych w Łaniętach i Kutnie na Majdanach były tematem korespondencji o odpowiedzialności za ich utylizację między Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Łodzi Delegaturą w Skierniewicach a Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Starostą Kutnowskim i Prezydentem Kutna. W 2020 roku o sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu mieszkańców mówili wszyscy. Minęły dwa lata od kiedy odwiedzaliśmy mieszkańców gminy Łanięta i Kutna, pytając jak znoszą sąsiedztwo składowisk odpadów. Teraz jest zimno, nie ma więc problemów, jednak jak tylko słupek rtęci na termometrze pójdzie w górę, w Łaniętach u sąsiadów składu zaczną się wysypki, kaszel i inne dolegliwości wynikające z oparów, odoru wiszącego nad wsią.

Fakty Majdany

Zakład Gospodarowania Odpadami EKORD s. j. na Majdanach w Kutnie powstał w 2006 roku, w 2007 uzyskał decyzję wojewody łódzkiego na składowanie odpadów, następnie w 2008 decyzję marszałka województwa. W lutym 2016 roku EKORD zwracał się do prezydenta Kutna o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na zmianie zagospodarowania terenu, obejmującej dostosowanie istniejących oraz wybudowanie nowych obiektów i infrastruktury technicznej, w celu prowadzenia działalności polegającej na zbieraniu oraz przetwarzaniu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, przy ul. Majdany 10, na działce nr ewid.: 956/2, obręb 1 Raszew-Piaski. W 2016 roku decyzję pozwalającą na prowadzenie takiej działalności wydał starosta kutnowski Krzysztof Debich.

W marcu 2017 roku prezydent Kutna umorzył postępowanie ws. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na zmianie zagospodarowania terenu, obejmującej dostosowanie istniejących oraz wybudowanie nowych obiektów i infrastruktury technicznej, w celu prowadzenia działalności polegającej na zbieraniu oraz przetwarzaniu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, przy ul. Majdany 10

Następny starosta Daniel Kowalik uchylił decyzję dla EKORD pod koniec 2018 roku. Do sierpnia 2019 odpady miały być usunięte ze składowiska. My odwiedziliśmy je w maju w 2020 roku, nic się nie zmieniło. W lipcu tamtego roku wybuchł ogromny pożar. 

Na składowisku jest około 5 tysięcy ton odpadów. Od 2016 pomimo uchylenia już wszelkich zezwoleń, firma nadal składowała odpady na powietrzu na swoim terenie. Teraz za 10% odpadów składowanych w budynkach odpowiedzialny jest starosta kutnowski a jego zdaniem jeśli chodzi o resztę pozostawionych pod chmurką prezydent Kutna. Ten jednak uchyla się od odpowiedzialności, wskazując władze wojewódzkie i powiatowe.

- Na początku był kontakt z właścicielami składowiska, na chwilę umarzaliśmy podatek od nieruchomości, bo byli u nas zadłużeni. Nie było jednak żadnych rezultatów i w końcu panowie się wynieśli i zostawili to w takim stanie jak widzimy. Prokuratura postawiła im zarzuty, to my w 2016 roku zawiadomiliśmy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W 2020 roku na Majdanach wybuchł dość poważny pożar. Od tamtej pory nasze działania polegały na tym, aby ;przede wszystkim zabezpieczyć ten teren, żeby coś takiego się nie powtórzyło. Aby ewentualnych sprawców podpaleń namierzyć i złapać, został zamontowany tam monitoring. Warto podkreślić, że to nie jest nasz teren, bowiem w 2020 roku wystosowaliśmy pismo do Ministerstwa Klimatu z pytaniem kto faktycznie ma się zająć utylizacją odpadów na Majdanach  - mówi Kamil Klimaszewski z Biura Prasowego Urzędu Miasta Kutna. - Ministerstwo odpisało jednoznacznie ci którzy wydawali pozwolenia na taką działalność, po pierwsze Urząd Marszałkowski w Łodzi i po drugie Starostwo Powiatowe w Kutnie. To te dwa samorządy powinny zająć się uprzątnięciem tych odpadów. Urząd Marszałkowski spycha te czynności na starostwo. Pan starosta w jednym z wywiadów powiedział, że będą próbowali to usunąć. Trzymamy za to kciuki i jak trzeba dołożymy się. Nie jest to sprawa łatwa i związana z dużymi środkami, ale zrobimy to dla dobra naszych wspólnych mieszkańców. 

Prezydent Zbigniew Burzyński skierował zawiadomienia w sprawie stworzenia zagrożenia środowiska i zdrowia przez składowisko odpadów niebezpiecznych (firmy Ekord i Ekolider) na Majdanach w Kutnie do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, akt oskarżenia przeciwko właścicielom składowiska wpłynął do Sądu Rejonowego w Kutnie i tam toczy się proces. 

Fakty Łanięta

Jeśli chodzi o składowisko odpadów niebezpiecznych w Łaniętach nie ma wątpliwości, że odpowiedzialny za utylizację jest starosta. Staroście "śmierdzące kukułcze jajo" podrzuciła firma Profit Duo spółka zo.o.  Prezes zarządu spółki odbywa karę pozbawienia wolności od grudnia 2019 roku w związku z innymi zarzutami. Jak mówi Tomasz Szczęsny wójt Łaniąt samorząd gminny nie odpowiada za uprzątnięcie beczek, ale w październiku 2019 roku zgłosił do Prokuratury Rejonowej w Kutnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Nielegalne składowanie odpadów, sposób ich magazynowania, a także brak jednoznacznych informacji co do zawartości opakowań i rodzaju przechowywanych odpadów stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub może spowodować obniżenie jakości środowiska. Dlatego zdecydowałem się wtedy skierować sprawę do prokuratury - powiedział nam Tomasz Szczęsny, wójt gminy Łanięta. - Śledztwo zostało umorzone 29 grudnia 2020.

Prokuratura w Kutnie umorzyła śledztwo w sprawie dotyczącej składowania wbrew przepisom w okresie od dnia 31 sierpnia 2019 do 10 grudnia 2019 w Łaniętach odpadów lub substancji w takich warunkach i w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcy w znacznych rozmiarach to jest o czyn z artykułu 183 paragraf 1 KK ponieważ stwierdziła,  iż czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Przypomnijmy, starosta Daniel Kowalik 31 maja 2019 roku cofnął firmie bez odszkodowania zezwolenie na zbieranie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne w Łaniętach.

WIOŚ w trakcie oględzin ustaliła, że na posesji zgromadzono łącznie 400 ton odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, w tym najwięcej odpadów niebezpiecznych zestalonych o kodzie 19 03 06. Część pojemników z odpadami na placu jest w złym stanie technicznym, beczki metalowe są skorodowane, na beczkach z tworzywa sztucznego widoczne są pęknięcia. Kontrolujący stwierdzili wycieki odpadów z opakowań i Inspektorat zlecił pobranie próbek z gleby. 26 maja pobrano próbki przy pracowniku starostwa i policjancie. Nie ma jeszcze wyników pobranych próbek.

WIOŚ skierował do Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie wystąpienie o podjęcie czynności w zakresie zagrożenia pożarowego oraz starosty o jak najszybsze podjęcie działań w celu usunięcia zgromadzonych odpadów. 25 maja 2020 r.  Starosta Kutnowski wszczął postępowanie i wystąpił między innymi do WIOŚ w Łodzi o wydanie opinii w sprawie spełnienia konieczności niezwłocznego usunięcia odpadów ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi 4 czerwca 2020 r. wydał postanowienie o niezwłocznym usunięciu odpadów ze względu na zagrożenie środowiska.

Pytamy starosty jakie czynności od 2020 roku podjął powiat w sprawie usunięcia niebezpiecznych odpadów. Odpowiada nam Magdalena Marciniak dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. 

- W Majdanach mamy tylko odpady w budynkach. To jest 10% zgromadzonych na tej nieruchomości odpadów. Toczą się postępowania prowadzone przez prokuraturę, w związku z powyższym nie możemy podejmować żadnych działań do momentu uzyskania informacji od prokuratury - mówi Magdalena Marciniak. - Wysyłaliśmy do prokuratury pisma o udzielenia informacji czy nasze postępowania będą kolidowały z prowadzonymi postępowaniami przez prokuraturę. Jednakże do dnia dzisiejszego nie uzyskaliśmy żadnej informacji. 

Nic dziwnego ponieważ zawiadomienie złożył wójt Łaniąt i to on otrzymał rok temu (5 stycznia) odpowiedź o umorzeniu postępowania dotyczącego składowania odpadów w jego gminie. Szkoda, że fatalna komunikacja między włodarzami, skoro o tak ważnej sprawie dla mieszkańców nie rozmawiali przez cały rok. 

Na składowisku w Łaniętach od maja 2020 beczki stoją jak stały, tyle że więcej substancji wycieka do ziemi, bo beczki są bardziej skorodowane. Kolokwialnie mówiąc stracony rok,  jeśli chodzi o spełnienie obietnicy starosty o pozyskaniu środków na uprzątnięcie niebezpiecznych odpadów. Jak będzie w tym roku? Czy wniosek o dofinansowanie utylizacji trafi do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska? 

 

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(19)

mieszkaniec mieszkaniec

3 1

Skoro starostwo wydało pozwolenie, niech starostwo posprząta. Po co pytać gminy, skoro to nie ich kompetencje. 16:57, 18.02.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

proponujęproponuję

4 0

Nie odpowiada starostwo bo to nie budynek podpisywał zgodę , ale konkretna osoba z imieniem i nazwiskiem i ci którzy ustalili ,że składowanie tych odpadów nie ma znamion czynu zabronionego . Przewieść te odpady pod ich domy. 19:20, 19.02.2022


Eeeee RykEeeee Ryk

2 0

O czynach zabronionych decydował wtedy w Kutnie Sławomir .Eeeeee nie wspomnę już, kto się z nim kumplował. 14:29, 20.02.2022


reo

czytelnik czytelnik

9 0

Pani Olu, zaraz po tym jak się spaliło radny powiatowy Bartosz Serenda zapowiedział, że nie popuści, że napisze do każdej instytucji, że podejmie interwencje na każdym szczeblu. Czy opinia publiczna mogłaby dowiedzieć się, poprosić informacje, do kogo, kiedy i z jakim skutkiem radny podjął działania? 17:02, 18.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rozliczyć przy urnacrozliczyć przy urnac

8 0

hahahahahahaha iówić to nie znaczy zrobić czy zrealizować to co się pod publiczkę mówiło. Kiedyś na sesjach też dużo mówił a teraz nawet nie przychodzi .Jak widać radni działają tylko dla siebie i swoich korzyści resztę mają w doopie czyli wyborców. 19:23, 19.02.2022


zorro z lasuzorro z lasu

7 0

e tam,,,postoją nastepnych kilka lat...aż Czarek znów z zapałkami wpadnie wieczorem :-) 18:25, 18.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ramirezramirez

2 0

A jakaż to bomba - TO po prostu PLON RZĄDÓW NARODOWEGO DZIADOSTWA 20:40, 18.02.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

pytampytam

2 1

O których rządach mówisz? 19:24, 19.02.2022


rtrt

2 0

wy się kłócicie a odpadyparują i trują czas ucieka bomba TYKA TYK TYK TYK i *%#)!& 21:38, 19.02.2022


do robotydo roboty

4 0

To jaki konkretny harmonogram usuwania odpadow i zabezpieczenia skladowiska zostal wdrozony? Nie obchodzi mnie kto wydal decyzje, starosta i prezydent niech sie biora do roboty i rozwiaza problem, przerzucanie sie odpowiedzialnoscia w zaistanialej sytacji jest co najmniej dziecinne. Teraz to mleko sie rozlalo i trzeba polaczyc sily, a nie tylko o tym gadac. 10:09, 19.02.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do do robotydo do roboty

4 0

A mnie obchodzi kto wydawał decyzję bo to bardzo istotne , zrozumiałeś? 19:26, 19.02.2022


CentuśCentuś

2 0

Mnie obchodzi, żebym jako podatnik nie płacił za sprzątanie nagromadzonych odpadów za, które królik wziął ciężkie pieniądze. 14:25, 20.02.2022


Koszty Koszty

6 0

Ludzie fima zrobiła biznes
A samorząd ma sprzątać ponieść koszt ponad 200 milion albo wiecej
To są takie koszty 18:04, 19.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ADAMADAM

2 0

Decyzję na lokalizację składowisk wydali urzędnicy , są dokumenty z podpisami decydentów. To nie można ich teraz postawić do odpowiedzialności???? 08:37, 22.02.2022


to straszne to straszne

6 0

chyba jest jeszcze jedno składowisko między Spółdzielczą a Łęczycką strasznie śmierdzi ja bym sprawdził teren między złomowiskiem a starym młynem najbardziej śmierdzi wieczorami w soboty i niedziele 20:34, 19.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zróbcie coś dla dziezróbcie coś dla dzie

7 0

Najgorsze jest to że składowisko znajduje się w strefie napowietrzania miasta TRZEBA EWAKUOWAĆ TE ODPADY Z MIASTA ZA NIM OPAKOWANIA ULEGNĄ DEGRADACJI !!!
PRZECIEŻ JESTEŚMY CAŁY CZAS PODTRUWANI OPARAMI !!! 20:38, 19.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BarrasBarras

7 0

To jest nie do wiary. Że ktoś pozwala spółce z o.o z kapitałem 5tyś zł na taką działalność to sam powinien iść siedzieć 22:25, 19.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

4 0

Gdyby urzędasy dostawały baty w dupę za takie składowiska, byłby porządek! 13:26, 21.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

warto przeczytaćwarto przeczytać

4 0

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/586471-nitek-plazynska-dzialania-niemieckich-szefow-budza-odraz
Ten temat jest po części związany ze śmieciami i odpadami zwożonymi zza zachodniej granicy , a
opisany szef spółki która w Kutnie działa w branży śmieci i odpadów . 06:47, 22.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%