Zamknij
REKLAMA

Czytelnicy pytają: Dlaczego bio odpady odbierane są tak rzadko?

12:22, 13.01.2022 | Ola Rzadkiewicz
Skomentuj potato-peels-g5eb2cf33f_1920
REKLAMA

Mieszkańcy gminy Kutno nie zgadzają się na dostarczony im harmonogram odbioru odpadów. Chodzi o odbiór odpadów bio. Ich zdaniem terminów jest zbyt mało.

- Mam działkę w gminie Kutno, otrzymałem harmonogram odbioru śmieci i wydaje mi się, że to pomyłka. Kto coś takiego ustalił? Co mam robić z odpadami bio w innych miesiącach? Jest ich przecież bardzo dużo - mówi nam mieszkaniec gminy. - Kto to w ogóle wymyślił?

Rada Gminy Kutno dwa razy obradowała w sprawie propozycji wójt wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty dla nieruchomości.  Za pierwszym razem duże wątpliwości wzbudzało wprowadzenie formuły odpadów kuchennych. Za drugim razem 2 grudnia wraz z podwyżką opłaty za odbiór śmieci Rada Gminy przegłosowała uchwałę.

- Nie dość, że płacimy dużą stawkę to jeszcze mamy wozić sami odpady do firmy. Trzy terminy odbioru dla bio odpadów na pewno nie wystarczą. To chore! - pisze mieszkanka.

Rada ustaliła miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 38 złotych za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli odpady komunalne zbierane i odbierane są w sposób selektywny, jeśli w sposób zmieszany opłata od mieszkańca wynosić ma 76 zł. Z kolei dla mieszkańców, którzy kompostują bioodpady jest 25% ulga. Takie stawki uchwalono 7 głosami "za",  3 "wstrzymującymi się" i 3 "przeciw" przy 12 radnych obecnych na grudniowej sesji.

Zapytaliśmy Justynę Jasińską, wójt gminy Kutno o wprowadzone zasady.

- Rada Gminy Kutno ustaliła stawki wraz z ulgą dla mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Ideą ulgi było zachęcenie do kompostowania. Na naszej stronie jest specjalny film, który krok po kroku pokazuje jak założyć kompostownik - mówi wójt. - Uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty dla nieruchomości była pozytywnie opiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową i ustalana z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

Gmina Kutno w 2020 roku dołożyła do wywozu odpadów mieszkańców około 700 tys. zł, w 2021 było to już około 800 tys. zł. Jak mówi wójt mieszkańcy wytwarzają coraz więcej  ton odpadów i zachęta do kompostowania ma zmniejszyć ilość odbieranych śmieci a co za tym idzie, kwotę dokładaną rocznie przez gminę.

 

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

HmmmmHmmmm

6 1

Czy wiadomo już kto jest w zarządzie kutnowskiej PO? 13:48, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

5 2

Gmina produkuje coraz więcej odpadów, bo też ma coraz więcej mieszkańców, buduje się coraz więcej nowych domów. Mieszkańcy nowych domów nie prowadzą ogródków działkowych i działalności rolniczej, więc kompost jest im po prostu nie potrzebny, trawnika kompostować nie będą. Wywóz trawy 3x w roku to duża przesada, zwłaszcza przy najwyższych chyba stawkach w powiecie za wywóz nieczystości. Nowi mieszkańcy wystawią jednorazowo kilkadziesiąt worków, pytanie tylko gdzie je składować do czasu wywozu? Pani Wójt proszę się zastanowić czy taka gospodarka odpadami ma sens? 22:41, 13.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

1 0

No jak to gdzie składować ? Na dużych działkach . 10:31, 16.01.2022


E,UE,U

1 0

Z miski ryżu jest mało odpadów, to po co częściej. 22:44, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

4 1

Skoro gmina tak z nami leci w kulki to zobaczymy jak mieszkańcy polecą, i wystawią chorendalne ilości worków z odpadkami BIO.... Liczę na was 09:32, 14.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

5 1

3x w roku to jest przegięcie, jeszcze pierwszy odbiór w marcu kiedy nikt jeszcze nie kosi trawy, a w lipcu to zapraszam auto z prezero do siebie i mojego sąsiada to będą mieli do załadowania ze 400 worków, powodzenia. 09:34, 14.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rowerzystarowerzysta

1 0

No to przywoźcie i stawiajcie przed gminą . 10:32, 16.01.2022


rockyrocky

3 0

Gmina Kutno najsławniejsza w powiecie - a może to początek kampanii wyborczej przyszłej minister 11:51, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%