Zamknij
REKLAMA

XXXVIII Dni Historii w Kasprowiczu

16:58, 20.11.2021 | II LO w Kutnie
Skomentuj II LO w Kutnie
REKLAMA

Od 15 do 19 listopada w II Liceum Jana Kasprowicza trwała 38. edycja Dni Historii przebiegająca pod hasłem „II Rzeczpospolita – Kraj z trzech połówek". Projekt rozpoczęła prelekcja online na temat „Orląt Lwowskich" Barbary Pamrów reprezentującej Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Prelegentka pokazała heroizm młodych obrońców Lwowa oraz przedstawiła zawiłości historyczne i etniczne, które doprowadziły w listopadzie 1918 r. do walk o miasto.

17 listopada młodzież uczestniczyła w lekcjach online: „Sytuacja społeczno–gospodarcza na ziemiach polskich podczas I wojny światowej" przeprowadzonych przez Magdalenę Zapolską - Downar z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Lekcje zwróciły uwagę uczniów na trudną sytuację gospodarczą i dramatyczne warunki życia codziennego na ziemiach polskich w trzech zaborach podczas Wielkiej Wojny.18 listopada szkołę odwiedził prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ceniony autor wielu licealnych podręczników z serii Poznać przeszłość i Zrozumieć przeszłość. Tym razem młodzież miała okazję wysłuchać go osobiście. Profesor wygłosił wykład „100 – lecie Konstytucji marcowej". W bardzo komunikatywny, barwny i ciekawy sposób przedstawił genezę polskiej państwowości po rozbiorach i drogę do ukształtowania ustroju II RP.  Wyczerpująco odpowiadał również na pytania młodzieży.

Dniom Historii towarzyszył Turniej Gier Historycznych. Kilkanaście zespołów rywalizowało ze sobą w grze „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918 – 1924" opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Układanie puzzli historycznych, rozpoznawanie i wyszukiwanie właściwych miejsc na mapie bardzo zaangażowało młodzież. Gra przyniosła wiele zabawy, emocji, ducha rywalizacji, ale przede wszystkim nową wiedzę i doświadczenia zdobyte w niekonwencjonalny sposób.

Dniom Historii towarzyszyły inne wydarzenia, m.in.: wystawa „Architekci Niepodległej Rzeczypospolitej", wspomnienie koncertu muzycznego „Jest taki kraj". Odbędą się również wycieczki do Sejmu RP i Muzeum Walk i Męczeństwa oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Kolejne Dni Historii w Kasprowiczu, jak zwykle wzbogaciły i urozmaiciły codzienną edukację oraz przyczyniły się do rozwoju zainteresowań młodzieży.

Dni Historii przygotował Zespół Historyczny II LO: Renata Saramonowicz, Piotr Staniszewski, Dorota Dobiecka – Stańska, Grażyna Grobelska.

(II LO w Kutnie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

kmarakmara

4 0

IV Rzeczpospolita- Kraj dwóch połówek; na jednej to narodowi patrioci a na drugiej ZOMO i zdrajcy 11:23, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tonitoni

4 0

Jaki pan taki kram, jaka żona taki mąż - a tenże mąż historyczki sekretarzuje u DUMY GMINY Jasińskiej 12:58, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lunaluna

3 0

Od dziś HISTORIA POLSKI JEST KRÓTKA - stworzył Bóg Jarosława a on stworzył PRWDZIWĄ POLSKĘ - a nie jak błędnie powtarzano jakiś tam Mieszko bezbożnik 13:01, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%