Zamknij
REKLAMA

Kto przetnie węzeł gordyjski w gminie Kutno? Jutro rozpocznie się kontrola

19:32, 15.09.2021 | O.R
Skomentuj Obrady Komisji Rewizyjnej 3 września br.
REKLAMA

W gminie Kutno trwa obstrukcja informacyjna dotycząca wydatków z budżetu na obsługę prawną za lata 2020 i 2021 oraz treści pełnomocnictw udzielanych przez wójt gminy Kutno, Markowi Śmigielskiemu, dyrektorowi zarządzającemu Kancelarią Dr Filip Śmigielski. Nie tylko dla podatników, radnych gminnych oraz opinii publicznej, koszty te są tajemnicą, ale również dla posłanek RP. Posłanka Paulina Matysiak w swoich wnioskach uwzględniła też pomoc pro publico bono dla mieszkańców oraz koszty imprezy. 

9 września po dwukrotnym przedłużeniu terminu na dwa proste zagadnienia z wniosku (8 lipca) czyli podanie kosztów obsługi prawnej i jej formę, terminy zawarcia umowy etc.etc. w 2020 i 2021 Justyna Jasińska wójt gminy Kutno odpowiada nam w ten sposób:

Obsługę prawną Urzędu Gminy w roku 2020 nie prowadziły zewnętrzne kancelarie prawne. Uprzedzając zbędne pytania, informuję że obsługą prawną zajmowało się dwóch pracowników Urzędu Gminy Kutno, radczynie prawne Katarzyna Warczak Wieczorek oraz Klaudia Milczarek obie panie zatrudnione były w tutejszym urzędzie w wymiarze pół etatu każda

Justyna Jasińska wójt gminy Kutno wciąż jednak nie odpowiada jakie koszty poniosła gmina na obsługę prawną w roku 2020. 

W 2020 roku nadal obsługę prawną urzędu prowadzą dwie pracownice urzędu gminy radczynie prawne Kutno,  obie panie zatrudnione są w tutejszym urzędzie w wymiarze pół etatu każda - Justyna Jasińska nie wiedzieć czemu powtarza tę samą odpowiedź, zapewne chodzi jej o rok 2021. Wójt znów kwot jednak nie podaje. 

W bieżącym roku z uwagi na dużą ilość spraw stricte procesowych cywilnych, a także ujawnione przypadki konieczności zainicjowania bądź kontynuacji postępowań karnych, podjęliśmy współpracę z Kancelarią Filip Śmigielski Kancelaria Adwokacka. Nie mamy stałej umowy współpracy co do obsługi, przedmiotem poszczególnych zleceń były sprawy, których prowadzenia wymagał interes z gminy bądź urzędu. Są to sprawy zarówno cywilne, jak i karne, dane objęte poszczególnymi zleceniami wynikają z wypracowanej przez kancelarię metodyki i stanowią tajemnicę handlową oraz tajemnice przedsiębiorstwa kancelarii, dane objęte zleceniami podlegają ścisłej ochronie, objęte są tajemnicą z uwagi na dobro prowadzonych postępowań w tym postępowań karnych oraz z uwagi na ochronę informacji niejawnych lub ochronę danych osobowych, które są powiązane z danymi ujawnionymi w zleceniach, a także na ważny interes publiczny. 

W toku negocjacji z kancelarią gmina uzyskała, dotyczy to wszystkich zleceń rabat w wysokości 33% w stosunku do cennika usług kancelarii, a w dwóch przypadkach jeszcze wyższy. Ponadto na nasz wniosek kancelaria od pierwszego września prowadzi bezpłatną pomoc prawną pro bono dla mieszkańców gminy Kutno, za którą nie ma płaconego wynagrodzenia - napisała J. Jasińska.

W tym przypadku wójt również nie przytoczyła kosztów jakie gmina poniosła na obsługę prawną zarówno z umów o pracę, zleceń czy porozumień. Co więcej nie wiadomo od jakiej kwoty jest 33% rabatu i  jaki jest wyższy rabat i od czego.

Z kolei posłanka Agnieszka Hanajczyk 30 lipca br. w formie udostępnienia Informacji publicznej zapytała wójt gminy o koszty otwarcia dworku w Leszczynku, przekazania wozu ratowniczo-gaśniczego OSP Leszczynek, o koszt rodzinnej imprezy w Leszczynku, imprezy z podpisaniem porozumienia w zakresie bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców, oraz obsługę prawną gminy i Urzędu Gminy za lata 2020 i 2021 w tym wykaz faktur.

Wójt podała wszystkie kwoty oprócz kwot za obsługę prawną, odpowiedziała że bieżąca obsługa jest wykonywana w ramach stosunku pracy -  radcowie prawni

Posłanka Paulina Matysiak wysłała e-mailem takie pytania do wójt gminy Kutno:

1) Wniosek o udostępnienie informacji publicznej z 17 lipca 2021 r.: Pytania o wydatki na obsługę prawną w latach 2014-2020 oraz w roku 2021, a także o plan na 2021 rok. W jakie dni i w jakich godzinach będzie świadczona pomoc prawna? Prośba o kopię porozumienia z Kancelarią Adwokacką dra Filipa Śmigielskiego. Czy decydując się na wybór tej kancelarii dokonano rozeznania cenowego lub rozesłano zapytania do innych kancelarii? Jaki był koszt organizacji uroczystości, która odbyła się w centrum kultury Gminy Kutno w związku z podpisaniem porozumienia z kancelarią? Ile kosztował poczęstunek?

Odpowiedź Wójt Gminy Kutno z dnia 27.07.2021, że odpowiedź zostanie udzielona w terminie do 16.09.2021 r.

3) Interwencja z dnia 27.08.2021 do Wójt Gminy Kutno w sprawie postępowań sądowych przeciwko Urzędowi Gminy Kutno lub gminie Kutno. Pytania o ilość spraw toczących się, ilość zakończonych i kto reprezentuje urząd i gminę Kutno.

Termin odpowiedzi upłynął 10 września, odpowiedź nie dotarła. Jak mówi posłanka Paulina Matysiak upomniała się w gminie o odpowiedź, prosząc aby została przesłana emailem, czyli w formie takiej jakiej nastąpiło zapytanie. Do dziś jej nie otrzymała, natomiast list wysłano do Warszawy, choć do Biura w Kutnie z urzędu gminy jest kilka minut.

4)Interwencja z dnia 27.08.2021 do Wójt Gminy Kutno w sprawie świadczenia porad prawnych dla mieszkańców. Pytania o ilość porad udzielonych od dnia zawarcia umowy, gdzie i w jakich godzinach są świadczone porady, w jaki sposób mieszkańcy mogą dowiedzieć sie o terminach, czy prowadzona jest ewidencja udzielonych porad prawnych, potwierdzająca, że faktycznie się odbyły?

Termin odpowiedzi minął 10 września. I tu jest podobna sytuacja jak wyżej.

Kto przetnie węzeł gordyjski w gminie Kutno? Jutro Komisja Rewizyjna przy Radzie Gminy Kutno rozpocznie kontrolę wydatków w gminie, w tym wydatków na obsługę prawną. Od wszystkich niepełnych odpowiedzi służą skargi i zawiadomienia, sprawa trafi do instytucji wyższego rzędu. Być może już jutro mieszkańcy dowiedzą się jakich informacji broni wójt Justyna Jasińska.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

TairawTairaw

10 0


>>>>>>>>>>>>>> !!! Vanitas vanitatum et omnia vanitas !!! <<<<<<<<<<<<<<
I z czym stanie przed obliczem Pana: wójt, mecenas, koba & klos............... ??? 20:55, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

motorolamotorola

32 0

To jest skandal. Wójtowa myśli że jest na swoim a wydaje sobie pieniądze ludzi i nie raczy powiedzieć ile i na co. Boże widzisz i nie grzmisz!!!!!!!!!!!!!! 21:19, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

moje zdaniemoje zdanie

25 0

Czy wy uważacie ,że Komisja Rewizyjna coś zrobi? Oni trzęsą gaciami a poza tym czy wiedza co w tych papierach jest i czy otrzymają wszystkie? tego węzła ta komisja nie rozwiąże a może nawet zostanie zaciśnięty. 07:04, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrosniewiakKrosniewiak

24 0

Krosniewice nadal łączą sie w bólu z Gminą Kutno.... 07:54, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlikAlik

22 0

Ale wstyd😎 07:55, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kasa sobie płyniekasa sobie płynie

23 0

Kasa sobie płynie a wy nie pytajta gdzie, bo od pytania was zęby rozbolą. 09:31, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zorbazorba

22 0

zabawa jak na Tytanicu- góra lodowa na horyzoncie. 10:08, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RockRock

22 0

JA, tak JA JASIŃSKA, jestem w gminie wszystkim i WARA WAM pismaki, posły itd 10:25, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

d13d13

14 0

W gminie Kutno za Jasińskiej to jak ALTERNATYWY 4 w PIGUŁCE 18:38, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sąd sąd

9 0

brzydko pani wójt, to droga do nikąd!!! 09:18, 17.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Przypowieści SolomonPrzypowieści Solomon

10 0

Pycha – definicja
"Według definicji, pycha jest postawą człowieka, która charakteryzuje się nadmierną wiarą we własną wartość oraz możliwości. Ponadto człowiek ten posiada wysoką samoocenę oraz mniemanie o sobie i strasznie się z tym obnosi. Podczas rozmowy ma tendencje do autoprezentacji wraz z wywyższaniem własnej osoby. Zarówno konstruktywna krytyka jak i podważenie jego zdania może powodować agresję. Pycha jest pierwszym krokiem do upadku." 09:35, 17.09.2021


REKLAMA

NoNo

13 0

"tajemnicę handlową oraz tajemnice przedsiębiorstwa kancelarii, dane objęte zleceniami podlegają ścisłej ochronie, objęte są tajemnicą z uwagi na dobro prowadzonych postępowań w tym postępowań karnych oraz z uwagi na ochronę informacji niejawnych lub ochronę danych osobowych, które są powiązane z danymi ujawnionymi w zleceniach, a także na ważny interes publiczny". Po tych słowach zrozumiałam, że pani wójt nie ma pojęcia o czym mówi. 13:49, 17.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AmataAmata

5 1

Mieszkańcy gminy nich sczezną skoro nie potrafią docenić DOBREJ ZMIANY jaką jest Jasińska + 14:25, 17.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MisiaMisia

6 0

Jestem ciekawa jak w gminie Strzelce bo tam też ciekawe się zanosi jeszcze trochę czasu i zaczną wypływać cudawianki 10:56, 19.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%