Zamknij

Utrudnienia na ulicy Narutowicza w Kutnie. Trwa wymiana kanalizacji

10:09, 01.04.2021 O.R Aktualizacja: 10:14, 04.04.2021
Skomentuj

Mieszkańcy od kilku dni napotykają utrudnienia w ruchu przy ulicy Narutowicza. Na jezdni trwają prace drogowe.  Okazuje się, że jest to inwestycja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z .o. o. w Kutnie, polegająca na wymianie kanalizacji. 

- Przyjechała sobie firma, najpierw przy dworku rozkopali trochę, a dziś już na całej długości Narutowicza zrywają pasek asfaltu. Żadnych informacji na temat remontu, ludzie po 14.00 ładują się w Narutowicza i walczą z robotnikami, maszynami, ciężarówkami, jeżdżą chodnikami. Bo to co się dzisiaj działo na Narutowicza to przechodzi wszystko. Zero informacji, zero czegokolwiek - kierowca pisze wczoraj w mediach społecznościowych. - Zawsze tyle radnych pisało pisma w jakiś sprawach - słupów na Łąkoszynie lub krzywych płyt na chodniku, więc może ktoś się zajmie pytaniem do urzędu miasta o ten mało profesjonalny remont na ul. Narutowicza... Radzę omijać szerokim łukiem tę ulice.

Urząd Miasta Kutna informuje, że PWiK prowadzi dużą inwestycję w całej ulicy Narutowicza, zaplanowaną na dwa lata. Do 9 kwietnia ma przedłużone zajęcie pasa ruchu drogowego.  A wykonawca przewiduje prace do listopada tego roku. 

W ramach inwestycji na Narutowicza zostaną wykonane: roboty budowlane,  w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne,  budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków, w zakresie kanałów ściekowych kanalizacji ściekowej. 

W specyfikacji przedsięwzięcia można przeczytać: W ulicy Narutowicza istnieje sieć kanalizacji sanitarnej Ø 400, która została wybudowana w 1969 roku. Sieć kanalizacyjna z uwagi na wiek oraz występujące na niej nieszczelności wymaga wymiany. Ponadto sprawność systemu kanalizacyjnego pogarsza wprowadzanie do kanalizacji wód przypadkowych (gruntowych), co jest przyczyną zajmowania światła przepustu kanału, a także wzrostu nierównomierności przepływu ścieków, co powoduje częste blokowanie się kanału. Szczegółowa analiza i ocena aktualnego stanu poszczególnych odcinków kanału została sporządzona na podstawie inspekcji kamerą TV obejmującą identyfikację uszkodzeń kanału np: wrośnięte korzenie, pęknięcia, korozję, erozję oraz przesunięcia rur. Planowany zakres będzie obejmował budowę nowego kanału z rur GRP Ø 500 mm wraz z odgałęzieniami do granic nieruchomości. Nowa sieć kanalizacji sanitarnej będzie wykonana z rur PVC Ø 160 mm, 200 mm, 315 mm oraz z rur GRP Ø 500 mm, studnie rewizyjne z polietylenu, polipropylenu, żelbetowe lub systemowe GRP. Przewiduje się budowę sieci kanalizacji sanitarnej z rur GRP PN1 Ø 500 SN20000 z żywicy winyloestrowej zbrojonej włóknem szklanym, odpornych na ług sodowy. Wzdłuż trasy przebudowywanego kanału znajdować się będą studnie Ø 1200 mm wykonane z żywicy winyloestrowej zbrojonej włóknem szklanym (GRP). Budowany odcinek sieci połączony zostanie z istniejącą studnią rewizyjną Ø 1200 z kręgów betonowych w ul. Narutowicza – zgodnie z projektem zagospodarowania terenu. Przejścia rur przez ściany studni betonowych, wykonane zostaną w tulejach ochronnych GRP Ø 500 mm. Podczas układania rur Wykonawca musi szczególną uwagę zwrócić na zachowanie projektowanych spadków. Rury układane będą w wykopie otwartym na fundamencie z kruszywa. Montaż sieci kanalizacji sanitarnej przewidywany jest w wykopach pionowych, w szalunkach płytowych pogrążalnych. Warstwa gruntu powinna stanowić bezpośrednie podłoże rury o odpowiedniej nośności. Dno wykopu musi być równe i stabilne przy zachowaniu określonej głębokości i spadku. W przypadku naruszenia struktury gruntu, dno wykopu powinno zostać wyrównane za pomocą odpowiedniego materiału, należy zagęścić grunt w tych miejscach do stopnia pierwotnego. W przypadku słabego gruntu lub wystąpienia wody gruntowej, kierujący robotami może zlecić wykonanie dodatkowych robót. Jeżeli grunt rodzimy składa się z gliny, błota lub innych materiałów zatrzymujących wodę, wskazane jest ułożenie drenażu odwadniającego i solidniejsze wykonanie podsypki. Materiał fundamentu musi spełniać wymagania projektowe i odpowiadać warunkom wykopu. Do wykonania warstwy podsypki należy stosować wyłącznie materiał ziarnisty. Powierzchnia podsypki powinna zapewniać swobodny odpływ wody, być ciągła, gładka i pozbawiona większych cząstek, aby nie spowodować obciążeń punktowych. W pasie drogi należy dokonywać wymiany gruntu

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

kierowcakierowca

4 0

Jechałam dzisiaj ul Narutowicza i na całej długości położone jakieś nierówne badziewie . Katastrofa ,masakra i niechlujstwo. Czy ktoś to nadzoruje i kontroluje ? 11:32, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%