Zamknij
REKLAMA

Inwazyjny gatunek motyla. Zniszczone krzewy bukszpanu w Parku Wiosny Ludów

12:04, 15.09.2020 | Urząd Miasta Kutna
Skomentuj
REKLAMA

Biuro Zieleni Miejskiej informuje, że na terenie miasta pojawił się nowy, inwazyjny gatunek motyla - ćma bukszpanowa, która atakuje krzewy. Sytuację taką obserwujemy w Parku Wiosny Ludów, gdzie w ciągu kilku dni wiele krzewów uległo zniszczeniu. W cyklu rozwojowym tego motyla występują larwy - gąsienice, których bazą pokarmową są krzewy bukszpanu. Gąsienice w bardzo krótkim czasie potrafią ogołocić z liści a nawet młodych pędów całe krzewy bukszpanu.

Miasto na terenie parku dokonało oprysku chemicznego (dwa cykle), aby chronić obwódki z bukszpanu i ograniczyć dalsze postępujące zniszczenia. W przypadku gdy zainfekowane krzewy bukszpanu nie zregenerują się, będą nowe nasadzenia krzewów.

W związku z tym, że motyl ten to zupełnie nowy organizm, jaki pojawił się na terenie naszego kraju, nie wykształcił się jeszcze naturalny wróg, którego bazą pokarmową mogą być gąsienice tego motyla. Dlatego zalecamy obserwować swoje krzewy, czy nie żerują tam larwy tego gatunku. Cechą wskazującą na ich obecność mogą być kokony, nici przypominające przędze lub brązowe liście.  Jeżeli nie posiadają Państwo licznych okazów tego zimozielonego krzewu, zaleca się usuwanie larw ręcznie, w przypadku wielkich nasadzeń niestety musimy wesprzeć się środkami chemicznymi dostępnymi na rynku.

(Urząd Miasta Kutna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

botanikbotanik

3 0

O kurcze lewaki ze Spurkową powinni zawiadomić Unię Ewropejskąi ukarac Polskę ,że nie starczy bukszpanu do wyżywienia larw motyla rozbójnika. 13:23, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ogrodnik amator ogrodnik amator

2 0

To nie motyle zniszczyły bukszpan tylko zastosowana chemia 06:44, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hałashałas

2 0

SPRAWA JEST KOMPROMITUJĄCA NA ŁĘCZYCKIEJ OD PARU LAT SĄ ZAMONTOWANE ZASÓWY DO KANALIZACJI KTÓRE STRZELAJĄ !!!TAK TAK STRZELAJĄ HUK JEST TAK OGROMNY ŻE SŁYCHAĆ PARĘ ULIC DALEJ WKŁADANIE GUMEK NIC NIE DAJE MOJE PYTANIE BRZMI KTO DOPUŚCIŁ DO MONTAŻU WADLIWYCH ZASÓW !!! KTO JEST ODPOWIEDZIALNY ZA HAŁAS NA ULICY ŁĘCZYCKIEJ KTÓRY Z URZĘDNIKÓW ?! NALEŻY GO ZWOLNIĆ I ZATRUDNIĆ TAKIEGO KTÓRY ZROBI Z TĄ ULICĄ PORZĄDEK. 06:45, 16.09.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TairawTairaw

0 0

Ciotka z Łodzi zawsze mi tłumaczyła, że trzeba ustępować miejsca starszym i pisać słowo <zasówa>
tak < zasuwa >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Tak że zasuwaj do roboty, a pisanie zostaw profesjonalistom. To jest poważny portal.
P.S. Nie chcę robić tu wywodów na temat decybeli i imbecyli, ale co do huku to się zgadzam, nawet
u nas w P. D. go słychać...
I bądź tu urzędnikiem........

Cześć.......................!
Idę dać kurom jeść! 09:38, 16.09.2020


kucienkokucienko

1 0

Nie martw się ten urzędnik dostał lub dostanie awans. 07:08, 18.09.2020


REKLAMA