Pożary składowisk i wysypisk odpadów również tych niebezpiecznych w ostatnich dwóch latach są prawdziwą plagą. Składowiska bez nadzoru płoną na potęgę. Nieuczciwi właściciele albo uciekają gdzie pieprz rośnie, albo mają już prokuraturatoskie zarzuty czy przebywają za kratkami (Kutno, Łanięta). Mechanizm prawny obciąża samorządy, które nie radzą sobie z potężnymi opłatami za utylizację. Proceder dotyczy również naszego powiatu.
Posłowie z naszego okręgu Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej i Tomasz Rzymkowski z Klubu Prawo i Sprawiedliwość otrzymali odpowiedzi od Ministra Klimatu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Skierniewicach oraz Prokuratury Okręgowej w Łodzi, w sprawie sytuacji składowiska odpadów niebezpiecznych i innych na Majdanach w Kutnie. Warto zapoznać się z tymi informacjami i wynikami badań z gleby i ścieków z terenu kutnowskiego składowiska.
Minister Klimatu tak odpowiada posłowi D. Jońskiemu:
Działania w zakresie prowadzenia składowiska odpadów w Kutnie podejmują właściwe organy, przy czym podjęcie bezpośrednich działań jest poza kompetencjami Ministra Klimatu i Ministra Środowiska.Odnosząc się do treści interpelacji informuję,że w Kutnie przy ul. Majdany 10 zlokalizowany jest Zakład Gospodarowania Odpadami EKORD Wojculewicz i Ledzion Sp.j. (działalność zawieszona od 9 listopada 2018 r.).Spółka od października 2007 r. do stycznia 2016 r. prowadziła działalność w zakresie gospodarowania odpadami w oparciu o pozwolenie Wojewody Łódzkiego z 12 października2007 r. na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem wymagań przewidzianych dla prowadzenia działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, zbierania i transportu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne (ze zmianami dokonanymi przez Marszałka Województwa Łódzkiego).W części dotyczącej zezwolenia na zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów ww. decyzja wygasła z mocy prawa 23 stycznia 2016 r.
Następnie spółka prowadziła działalność w zakresie zbierania odpadów w oparciu o zezwolenie Starosty Kutnowskiego z 17 marca 2016 r. na zbieranie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Na wniosek Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska,dalej jako WIOŚ,po kontroli przeprowadzonej w 2018 r., Starosta Kutnowski cofnął ww. zezwolenie z 17 marca 2016 r. Od momentu jej uprawomocnienia gospodarowanie odpadami na tym terenie odbywa się wbrew przepisom prawa.WIOŚ od 2017 r. przeprowadził łącznie 14 kontroli w Zakładzie Gospodarowania Odpadami EKORD Wojculewicz i Ledzion Sp.j.
W sierpniu na tym terenie prowadzona jest kontrola interwencyjna w związku z pożarem, jaki miał miejsce 25 lipca 2020 r. W ramach prowadzonych czynności kontrolnych i stwierdzanych w ich wyniku nieprawidłowości WIOŚ podejmował działania pokontrolne, w tym wymierzał administracyjne kary pieniężne za gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem. Ponadto przedstawiciele kontrolowanej Spółki kilkakrotnie byli karani grzywnami (mandatami karnymi). Dodatkowo WIOŚ wydawał zarządzenia pokontrolne i kierował wystąpienia do innych organów, celem podjęcia stosownych działań:
1) do Prokuratury Rejonowej w Kutnie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na wystawianiu dokumentów potwierdzających nieprawdę przez wspólników Spółki (wniosek z 12 lipca 2016 r.);
2) do Prezydenta Miasta Kutno (5 maja 2016 r., 2 marca 2018 r., 16 sierpnia 2019 r. i 10 września2019 r.) o podjęcie działań w trybie art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach tj. o wydanie decyzji nakazującej posiadaczowi odpadów ich usunięcie z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Prezydent Miasta Kutno, mimo wystąpień WIOŚ, nie podjął działań w tym zakresie, natomiast skierował wniosek do prokuratury w trybie art. 183 par. 1 ustawy Kodeks karny. Prezydent Miasta Kutno pismem z 17 lutego 2020 r. poinformował WIOŚ,że w związku ze zmianami brzmienia art. 26 i art. 26a ustawy o odpadach, nie jest on organem właściwym do podjęcia działań w zakresie usunięcia przedmiotowych odpadów, a jest nim organ, który wydał zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami;
3) do Marszałka Województwa Łódzkiego 2 marca 2018 r. (po kontroli przeprowadzonej w 2018 r.) w sprawie podjęcia działań w trybie art. 293 ustawy Prawo Ochrony Środowiska,w sprawie naliczenia opłat podwyższonych za magazynowanie odpadów bez decyzji określającej sposób i miejsce magazynowania, 23 marca 2020 r. w sprawie rozważenia możliwości podjęcia działań w trybie art. 26a ustawy o odpadach, 30 czerwca 2020 r. po pożarze z 11 czerwca 2020 r. z wnioskiem o jak najszybsze podjęcie działań wynikających z art. 26a ww. ustawy o odpadach, w celu usunięcia odpadów zgromadzonych na podstawie pozwolenia wydanego decyzją Wojewody Łódzkiego;
4) do Starosty Powiatu Kutnowskiego: 2 marca 2018 r. w sprawie podjęcia działań w trybie art. 47 ww. ustawy o odpadach; Starosta cofnął wydane zezwolenie na zbieranie odpadów, 29 czerwca 2020 r. po pożarze z 11 czerwca 2020 r. z wnioskiem o podjęcie działań wynikających z art. 26a ustawy o odpadach w celu usunięcia odpadów zgromadzonych na terenie Zakładu EKORD zebranych na podstawie decyzji Starosty Kutnowskiego;
5) do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi: 7 grudnia 2016 r. w sprawie szkody w środowisku glebowym (zanieczyszczenie związkami rtęci) na podstawie badań kontrolnych wykonanych przez WIOŚ,16 sierpnia 2019 r. w sprawie szkody w środowisku glebowym, na podstawie badań wykonanych na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi oraz niezależnej opinii biegłego z zakresu skażeń i zagrożeń środowiska. Po otrzymaniu informacji o pożarach, zarówno 11 czerwca 2020 r., jak i 25 lipca 2020 r. Łódzki WIOŚ podejmował natychmiastowe działania kontrolne. Podczas oględzin prowadzonych w ramach trwającej w sierpniu kontroli interwencyjnej związanej z pożarem,a także bezpośrednio po zakończeniu akcji gaśniczej,Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrało próbki ścieków i gruntu do badań. Wyniki badań,będą przekazane marszałkowi i staroście wraz z ponownym wnioskiem o podjęcie działań w trybie art. 26a ustawy o odpadach zmierzających do niezwłocznego usunięcia odpadów. O wynikach przeprowadzonej kontroli poinformowana zostanie również Komenda Powiatowa Policji w Kutnie oraz Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która nadzoruje śledztwo prowadzone przeciwko wspólnikom Zakładu Gospodarowania Odpadami EKORD Wojculewicz i Ledzion Sp.j.
Minister Klimatu Michał Kurtyka informuje posła Koalicji Obywatelskiej, że WIOŚ nie uzyskał informacji od Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Kutnowskiego ani od Regionalnego Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, czy organy te podjęły działania zgodnie z posiadanymi kompetencjami, dlatego nie można ustalić na jakim etapie jest sprawa likwidacji miejsca nielegalnego magazynowania odpadów w Kutnie Dodatkowo Prokuratura Okręgowa w Łodzi nadzoruje śledztwo prowadzone w trybie art. 183 par.1 kk oraz art. 164 par 1 kk przeciwko udziałowcom Spółki, która po pożarach w dniu 11 czerwca 2020 r. i 25 lipca 2020 r. postanowiła o dołączeniu postępowań w sprawie pożarów do dotychczasowego postępowania.
Minister Klimatu pisze: Decyzje w zakresie gospodarowania odpadami dla Zakładu Gospodarowania Odpadami EKORD Wojculewicz i Ledzion Sp.j. wydawane były przez:
Wojewodę Łódzkiego- decyzja z 12 października2007 r. pozwolenie na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem wymagań przewidzianych dla prowadzenia działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, zbierania i transportu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, ze zmianami dokonanymi przez Marszałka Województwa Łódzkiego decyzjami z: 29 października2008 r., 11 sierpnia 2009 r., 28 marca 2011 r., 30 grudnia 2010 r. i z 15 grudnia 2011 r.,
Starostę Kutnowskiego - decyzja z 17 marca 2016 r. udzielająca zezwolenia na zbieranie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.
Organami właściwymi w zakresie usunięcia odpadów zgromadzonych na terenie Spółki w trybie art. 26a ustawy o odpadach są:Starosta Kutnowski, w stosunku do odpadów zebranych w oparciu o ww. zezwolenie z 17 marca 2016 r.,cofnięte decyzją z 31 grudnia 2018 r.,Marszałek Województwa Łódzkiego w stosunku do pozostałych odpadów zgromadzonych na podstawie ww. pozwolenia Wojewody Łódzkiego z 12 października 2007 r. ze zmianami.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska zobowiązał WIOŚ do potraktowania sprawy priorytetowo, jej ciągłego monitorowania oraz do niezwłocznego podjęcia ewentualnych kolejnych działań pokontrolnych. Sprawa będzie pozostawać pod szczególnym nadzorem organów zarówno Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, jak i WIOŚ.
- Systemowo nadzór nad składowiskami odpadów oraz w zakresie decyzji dotyczących gospodarowania odpadami nie należy do Ministra Klimatu, a do organów ochrony środowiska wydających decyzje w tym zakresie i uprawnionych do kontrolowania podmiotów gospodarujących odpadami. Udzielone wyjaśnienia wskazują,że wszelkie działania podejmowane w opisanej sprawie przez Łódzki WIOŚ zmierzały do wyeliminowania nieprawidłowości,w tym zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz zdrowia i życia ludzi - informuje ministerstwo klimatu.
Z kolei poseł Tomasz Rzymkowski uzyskał całą korespondencję między instytucjami samorządowymi i Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Łodzi Delegatura w Skierniewicach, która dotyczyła między innymi ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za wydanie decyzji wobec spółki z Majdan. Decyzja ta powinna prowadzić do utylizacji, usunięcia odpadów szkodliwych dla mieszkańców. Treść korespondencji pokrywa się z ustaleniami Ministra Klimatu nadesłanymi do posła D. Jońskiego.
WIOŚ stwierdził dwukrotne przekroczenie związku rtęci w glebie oraz przekroczenie najwyższych wskaźników dla wód i ścieków w tym węgiel organiczny (OWO) o wartości 1015mg/l do wartości dozwolonej 30mlg/l, chrom, cynk, miedź, żelazo, substancje ropopochodne 119 mg/l przy dozwolonym 15 mg/l
Zwróciliśmy się do Starosty Kutnowskiego o udostępnienie wyników kontroli GIOŚ z pobranych próbek w tym roku po pożarze składowiska na Majdanach. Publikacja nastąpi po ich otrzymaniu.
Mati16:06, 22.09.2020
Uff, całe szczęście, że zmieniła się ta ustawa, bo by ducha winna gmina musiała sprzątać...
Trują nas od lat16:27, 22.09.2020
Co robił prezydent jak takie wyniki były w 2016? dlaczego nie działał? Dlaczego starosta Debich nic nie robił? A wójt gminy Kutno to czasem nie pracowała wtedy w Wydziale Ochrony Środowiska w starostwie? Ludzie przecież to nas truje.
rozliczyć16:54, 22.09.2020
Organy typu prezydent miasta, starosta, wydział ochrony środowiska w starostwie mieli informacje już od 2016r a może i wcześniej i nic nie zrobili a teraz prezydent powołuje się na ustawę z 2020r i mówi ,że go to nie dotyczy. To jakaś paranoja a czy w latach poprzednich tez go nie dotyczyło? Dlaczego nic nie robili w tym temacie? Czy ktoś w końcu odpowie za swoje decyzje?
truda13:05, 23.09.2020
A dajcie wy wreszcie spokój z Ruskimi - bo jak nie Putin to Mendelejew.
Js13:42, 23.09.2020
A właściciel pan W ma wszystko w nosie chodzi i się cieszy i tylko z kutnowskim radnym do zdjęć pozuje. I kto mu co zrobi
Z miasta16:18, 23.09.2020
Z którym radnym?
wkurzony06:57, 25.09.2020
Dokumentów dużo. próbek dużo , odpowiedzi różnych instytucji dużo i właściwie co z tego wynika? Dalej nic nie wiadomo i nie ma nikogo odpowiedzialnego i takiego , który poniósłby odpowiedzialność. Włóżcie tą swoją działalność i pisanie interpelacji w buty bo i tak nic z tym nie zrobicie.
6 0
Jakby wreszcie zapłacili za wydawanie takich decyzji to drugi raz by takich bezmyślności nie robili.