Zamknij
REKLAMA

Kukułcze śmierdzące jajo na Majdanach. Starosta o faktach i przyszłych wspólnych działaniach

11:47, 28.07.2020 | O.R
Skomentuj
REKLAMA

Dziś Daniel Kowalik Starosta Kutnowski odpowiedział na zarzuty wiceprezydenta Kutna w związku z sytuacją na składowisku niebezpiecznych odpadów Majdany 10 w Kutnie. Wśród odpowiedzialnych wymienił również Prezydenta Miasta Kutna, który od 2016 roku odpowiada jako organ za część odpadów zbieranych przez EKORD pod chmurką. Jedno jest pewne, należy się szybko pozbyć kukułczego śmierdzącego jaja podrzuconego samorządom, a nie wzajemnie się obwiniać.  Starosta informował dziś o faktach i przyszłych działaniach, które jego zdaniem powinny być wspólne.

Jak mówił Daniel Kowalik trzeba oddzielić zezwolenia wydane na około 500 ton odpadów składowanych w pięciu budynkach, na które zgodę dał m.in. poprzednik Kowalika starosta Krzysztof Debich, a odpadami, które firma nawet pomimo uchylenia już wszelkich zezwoleń, składowała na powietrzu na swoim terenie. A jest ich ponad 5 tys. ton.  Zdaniem starosty istnieje spór kompetencyjny między miastem a urzędem marszałkowskim. Poinformował on też o toczącym się postępowaniu administracyjnym w tej sprawie.

Starosta wymienił podmioty odpowiedzialne za wydanie zezwoleń od 2007 roku dla przedsiębiorców  chcących zbierać, składować, magazynować odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne: Wojewoda Łódzki, Marszałek Woj. Łódzkiego, Prezydent Kutna - ta sytuacja dotyczy ponad 5 tys. ton odpadów.

– Reszta, która jest spychana od lewa do prawa to jest 5000 ton. Więc, to co jest po naszej stronie, to tak naprawdę tylko 10 procent. I są to odpady zabezpieczone w magazynach, a nie te najniebezpieczniejsze, które są pod chmurką i są narażone na działania zewnętrzne. W sytuacji, gdy my przy naszych najszczerszych chęciach pozbędziemy się problemu, pozostanie tam jeszcze cała reszta. Nie zarzucajmy się oskarżeniami i usiądźmy do jednego stołu – mówił starosta Daniel Kowalik.

Na pytanie dlaczego odpady niebezpieczne mogą być składowane dosłownie za ścianą domów mieszkalnych, wyczerpująco odpowiada na dzisiejszej konferencji Barbara Miszkiewicz z Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Kutnie. Chodzi o wadliwe do tej pory przepisy, które pozwalały każdemu i w każdych okolicznościach terenu jeśli tylko plan zagospodarowania przestrzennego to przewidywał, wystąpić z wnioskiem o uzyskanie stosownego zezwolenia i wnioskiem o warunki zabudowy do prezydenta. W ciągu ostatnich 10 lat przepisy prawne w tej materii nieco się zmieniły, stąd w 2016 roku spółka z Majdan wystąpiła do prezydenta Kutna o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na zmianie zagospodarowania terenu, obejmującej dostosowanie istniejących oraz wybudowanie nowych obiektów i infrastruktury technicznej, w celu prowadzenia działalności polegającej na zbieraniu oraz przetwarzaniu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Postępowanie to zostało umorzone przez prezydenta w 2017 roku.

Z kolei starosta Kowalik poinformował, że w tym czasie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi Delegatura w Skierniewicach zwracał się do prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego o podjęcie działań w trybie art. 26 ustawy o odpadach z 2012 roku, bowiem zezwolenie obejmowało jedynie składowanie na 700 mkw w pięciu budynkach a nie na placu. WIOŚ pobierał wówczas próby gruntu aby sprawdzić czy nie doszło do skażenia, jednak nie było to możliwe tam gdzie one były składowane, czyli z terenu otwartego.

Jak informowaliśmy wcześniej starosta ma już sprawdzoną drogę pozyskania środków na "posprzątanie po przedsiębiorczych właścicielach" składowiska. W maju Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska za Narodowym Funduszem skierował środki na wnioski w sprawie utylizacji odpadów można powiedzieć porzuconych.

Nie zabrakło też komentarza starosty do wczorajszej postawy wiceprezydenta J. Boczkai.

- Będę chciał się porozumieć z panem prezydentem Zbigniewem Burzyńskim. Ze strony urzędnika, jakim jest pan Jacek Boczkaja ciągle padają oskarżenia. Ciężko jest rozmawiać z kimś takim - powiedział Kowalik. - Pamiętajmy, że wiceprezydent nie ma mandatu społecznego. My z panem prezydentem jesteśmy jednak władzą wybraną bezpośrednio lub pośrednio przez społeczeństwo i musimy ze społeczeństwem bardziej się liczyć, niż zwykły urzędnik, jakim jest wiceprezydent.

Co dalej?

- Kochani, od tylu lat przerzucane jest to z barków na barki, ile to ma jeszcze trwać? Ludzie są coraz bardziej świadomi, jest coraz więcej w Kutnie zabudowań. Ile może potrwać to spychanie odpowiedzialności. Niech każdy weźmie swoją działkę na plecy, rozwiąże swój problem i myślę, że z tego wyjdziemy. Zwłaszcza, że fundusze wojewódzki i narodowy dają możliwości wsparcia, aby pozbyć się tego problemu we własnym zakresie - mówił Daniel Kowalik. - Sytuacja z tego weekendu pokazuje czego ludzie chcą od władz aby zrobiły. W grudniu 2018 roku to była jedna z moich pierwszych decyzji -  uchylenie decyzji o składowaniu dla tej firmy - a starostą byłem od listopada. Jestem młodym człowiekiem, będę żył w Kutnie całe życie prawdopodobnie i nie chciałbym, aby taka bomba na terenie mojego miasta dalej tykała.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

tuniatunia

4 6

Nie jest niespodzianką, że pisowska powiatowa władza samorządowa jest lojalna wobec jedynie słusznego systemu myślenia - tylko czy ciemny lud to to kupi? 13:51, 28.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obywatelobywatel

8 1

Komu podlega wydział ochrony środowiska w powiecie? 13:53, 28.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WyborWybor

2 4

Tobie 15:42, 28.07.2020


RedakcjaRedakcja

7 0

Panu Tomaszowi Walczewskiemu członkowi zarządu powiatu 16:39, 28.07.2020


tt

7 4

Czyli Boczkaja ma rację - kto wydał decyzję na składowisko odpadów ma posprzątać śmieci.
500 starosta, 5000 marszałek, czy tak? 14:57, 28.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Toooo - MyyyToooo - Myyy

5 4

Napiszemy tak - jak chcesz młody Starosto przeciwdziałać komuszej nomenklaturze post-komuszo-unijno-platformianej rodem z <ratuszowego naczalstwa< pod "dyrekcją" komucha <bebrzyńsia<, to daj konkretny znak nieetatowemu Członkowi Waszego Zarządu, a ON zapewne wie z KIM się skontaktować, aby podjąć temat pt. "KTO ma rządzić w Powiecie". Oczywiście, iii... a propos zarządzania Naszym Powiatem, nie mamy na myśli tudzież Naszej uwadze nijakiego se-mafora <ble ble bleszczczka>. Na Boga, wrzućmy w końcu ten właściwy bieg Kutnowskiej Prawicy i zacznijmy RZĄDZIĆ - MY - we własnym Powiecie, booo... My jesteśmy tego warci !!!
P.S.
Najwyższy czas, aby "folwarczne kmioty" z pod <leczyckich baraków> nie stanowiły dla Nas Ludzi Inteligentnych, Myślących, Rozsądnych, Uczciwych, Praworządnych Polaków z Kutna i Powiatu Kutnowskiego, standardów podstawowego zachowania się Ludzi Cywilizowanego Świata, wysokiego poziomu przyzwoitości, uczciwości, honoru, szanującego Polskie Historyczne Wartości - Bóg, Honor, Ojczyzna, a nie jakieś tam naleciałości (czytaj: popłuczyny) z "politykierskiej pustyni beznadziei i post-zeteselowsko-peeselowsko-czerwonego konglomeratu zła, fałszu, obłudy i zakłamania !!! 16:11, 28.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UnforgivenUnforgiven

8 0

czy ktoś potrafi to przetłumaczyć? 16:34, 28.07.2020


EmerytEmeryt

8 3

Piękna wypowiedź starosty o wiceprezydencie, trzeba przyznać, że udana formuła przywalenia piąchą w nos 16:41, 28.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RenaRena

7 4

Powiem raczej że to zwykła bufonada a nie postawa godna starosty powiatu. Młody człowieku musisz się jeszcze długo uczyć. Zastępca prezydenta miasta to nie zwykły urzędnik. Jestem przekonana że merytorycznie w każdym temacie legniesz w starciu z tym urzędnikiem. Zalecam więcej pokory w działaniu. 19:38, 28.07.2020


SPQRSPQR

4 1

Kowalik ma rację.Vice to beton z nim nie ma co nawet rozpoczynac rozmowy
19:46, 28.07.2020


do Renado Rena

6 1

"Zastępca prezydenta miasta to nie zwykły urzędnik. "No to ja się pytam w czym on taki niezwykły?Cóż takiego niezwykłego zrobił lub robi bo ja nie wiem to może mnie uświadomisz? Ta niezwykłość by się przydała szczególnie w Kutnie , prawda? Czy ta niezwykłość polega na tym ,że jak ktoś ma inne zdanie to już jest be . Rena to jest niezwykła bufonada , arogancja i wynoszenie się ponad bo jestem u władzy . Czy to jest ta niezwykłość? 07:06, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DsDs

2 0

RATUJCIE BUKSZPANY W PARKU WIOSNY LUDÓW PODLALI JE JAKIMŚ ŚWIŃSTWEM !!!!! POTRZEBNA NATYCHMIASTOWA INTERWENCJA BO TEN PARK UMIERA !!!!! 16:50, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA