Za nami drugi z serii "Spacerem po Kutnie" - "Kutnowskie zabytki cz. II" Kolejny już raz licznie zgromadzeni mieszkańcy Kutna i okolic mogli dziś zapoznać się z zabytkami naszego miasta. Tym razem Danuta Ujazdowska opowiedziała zebranym o ul. Królewskiej, Placu Wolności, dawnej fabryce Alfreda Vaedtke'go i szpitalu św. Walentego. Spacerowicze dowiedzieli się m.in. gdzie stała rzeźba św. Walentego i gdzie ślub brała córka dr. Antoniego Troczewskiego.
Podczas wizyty w kościele pw. św. Wawrzyńca ugościł nas proboszcz, ks. dr Jerzy Swędrowski, który opowiedział o historii parafii, budynku i jego wyposażenia. Ostatnim punktem spaceru było Centrum Teatru Muzyki i Tańca czyli dawny Dom Dochodowy Straży Ogniowej. Historię Rynku Zduńskiego i powstania obiektu zebranym przybliżyła Bożena Gajewska. Opowiedziała także o rewitalizacji budynku i odkrytych w jej trakcie malowidłach na suficie i balkonach autorstwa braci Mosze i Abrama Opoczyńskich. Chętni mogli zwiedzić teatralne piwnice, zajrzeć do garderoby, wejść na loże oraz spojrzeć na postępującą przebudowę Rynku Zduńskiego z tarasu.
Pod Dworkiem Modrzewiowym pojawili się nowi spacerowicze, wydaliśmy następne książeczki, a tym którzy byli po raz drugi wbiliśmy kolejny stempel. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy za tydzień ! O "smaczku" kolejnego spaceru poinformujemy wkrótce.
Zadanie pn. „Spacerem po Kutnie” dofinansowane jest ze środków finansowych Miasta Kutno.
Jeśli chcecie poczytać o niecodziennym odkryciu, jakim było odsłonięcie dekoracji malarskich w sali widowiskowej Domu Dochodowego Towarzystwa Strażackiego w Kutnie (tak brzmi pierwotna nazwa budynku), których istnienia nikt się nie spodziewał, to zapraszamy do lektury Kutnowskich Zeszytów Regionalnych tom XVI – artykuł autorstwa Anny Majewskiej – Rau z Muzeum – Zamek w Oporowie) pt. „Dekoracje malarskie w sali widowiskowej Domu Dochodowego Towarzystwa Strażackiego w Kutnie”.
Przytaczamy fragmenty tego artykułu:
Kiedy przystąpiono do prac remontowych w 2011 roku i całkowicie usunięto wtórny, podwieszany pułap, ujawniła się na plafonie sygnatura pierwotnego autora malowideł: „M. Opoczyński / 1908 r.”. Okazało się ponadto, że na zabudowanych dotąd balustradach loży również znajduje się dekoracja malarska (…).Autorem pierwotnej dekoracji malarskiej sali widowiskowej Domu Dochodowego, powstałej w 1908 roku był – według sygnatury znajdującej się na plafonie – Moszek Opoczyński. Chodzi zapewne o zamieszkałego w Kutnie przy ulicy Nowy Rynek nr 103 Moszka Luzera Opoczyńskiego (ur. 1.X.1881 w Kutnie), syna Dawida Szlama (1852 – 1918) i Sury Hindy z Kozaków (ur. 1858). Jak wynika z lokalnej prasy rodzina Opoczyńskich prowadziła przy Nowym Rynku „Zakład artystyczno – dekoratorski i malarski”, który miał istnieć w mieście od 1868 roku. Moszek Opoczyński stworzył dekorację malarską na białym, płaskim prostokątnym suficie z prostymi szerokimi fasetami na dłuższych bokach sali oraz na balustradzie loży. Zasadnicze części dekoracji zachowały się do dziś lub zostały odsłonięte spod przemalowań, jak to miało miejsce w przypadku balustrad. Główna część powstałej wówczas polichromii na suficie to centralnie umieszczony, owalny plafon (o wymiarach ok. 5,7 m x 2,8 m) z postacią Terpsychory, muzą tańca i pieśni. Muza zwrócona jest w stronę stojącego przed nią nagiego Amora z kołczanem przerzuconym luźno przez ramię oraz z lutnią. Terpsychora ubrana jest w ciemnoczerwony, obcisły gorset i błękitną spódnicę. Na głowie bujne, długie, luźno upięte włosy spływają na ramiona, z przepaską ozdobioną bukiecikiem kwiatów. Jej postać otacza swobodnie zarzucony długi, zielono – żółty płaszcz zwisający daleko poniżej nóg, pod którym widnieją sygnatury autorów. W prawej ręce trzyma różową różę, lewą wspiera na ukwieconej różami lirze, na której przysiadł biały gołąb z rozpostartymi skrzydłami. U jej stóp siedzi mniejszy Amor trzymający na kolanach księgę z nutami (…) I wojna światowa przyniosła znaczną dewastację Domu. Kradzieży lub zniszczeniu uległo całe wyposażenie i z pewnością ucierpiały również dekoracje malarskie. Jej odświeżenie w latach dwudziestych ubiegłego wieku powierzono tej samej pracowni artystyczno – dekoratorskiej. Na plafonie widnieje sygnatura: „Przemal. / A. Opoczyński / 1925”. Abram Opoczyński (ur. 14.VII.1895 w Kutnie), syn Dawida Szlama i Sury Hindy z Kozaków, był młodszym bratem Moszka autora dekoracji wykonanej w 1908 roku. Abram składając w 1925 roku wniosek o wydanie dowodu osobistego, w kwestionariuszu zatrudnienie napisał – „malarz”.
4 0
Gratulacje dla realizatorów.