Zamknij

Lokalne Partnerstwo ds. Wody w powiecie kutnowskim

13:20, 13.07.2020 O.R Aktualizacja: 12:40, 14.07.2020
Skomentuj fot. Marek Gołębiewski fot. Marek Gołębiewski

W całej Polsce powstają pilotażowe Lokalne Partnerstwa ds. Wody. W piątek, 10 lipca w Bedlnie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach ministerialnego projektu dla powiatu kutnowskiego. Nastąpiło tam zawiązanie partnerstwa, którego celem jest zdiagnozowanie stanu i zasad racjonalnej gospodarki wodnej i zapobieganie suszy w powiecie.

Z inicjatywą tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody wystąpiły Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego. Chodzi o współpracę różnych podmiotów zarządzających zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

- Mamy pierwsze spotkanie Lokalnych Partnerstw ds. Wody. Organizatorzy chcą zaktywizować wszystkie instytucje, którym potrzebna jest woda, którzy wodą zarządzają, żeby poznali się i współpracowali. W glebie od kilku lat brakuje wody, musimy podjąć działania aby zapobiegać suszy. Do końca roku ma odbyć się kilka spotkań, w każdym powiecie mają powstać takie partnerstwa. W powiecie kutnowskim to pilotażowe partnerstwo.  Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co musimy zrobić aby zaradzić suszom - mówi Włodzimierz Lewandowski, zastępca dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Miejsce pierwszego spotkania dla pilotażowego programu o gospodarce wodnej jest wyjątkowe. Właśnie w powiecie kutnowskim, w gminie Bedlno mieszkańcy i rolnicy narzekają na złą gospodarkę wodną, dramatyczną jakość wody i na systematycznie powtarzający się brak wody.

- Problem wody na obszarach wiejskich jest coraz bardziej odczuwalny. W zeszłym roku dotknęła nas susza, znaczne obniżenie plonów, dlatego to jest ważna inicjatywa aby ograniczać skutki suszy. Ustalamy jakie będą dalsze kroki. Mam nadzieję, że oprócz spotkań oprócz rozmów dalej pójdą za tym fundusze. Samorządy mają ograniczone budżety więc jeśli za tym pomysłem pójdą centralne fundusze, to będzie można wiele zrobić aby poprawić stosunki wodne na naszych terenach  - mówi Józef Ignaczewski, wójt gminy Bedlno. - W naszej gminie brakuje retencji, zatrzymywania wody, w okresach kiedy są deszcze ta woda nam ucieka, odpływa. Wiemy już trzeba wodę magazynować na okresy suszy.

- Na spotkaniu  pilotażowym spotykamy się dlatego w powiecie kutnowskim, bo na tym terenie mamy najmniejsze zalesienie w województwie łódzkim, ten teren w momencie suszy najbardziej stepowieje w naszym województwie. Celem programu jest wypracowanie takich rozwiązań, aby środki kierowane były na regulację wodną na rzekach, (jazach) - Andrzej Górczyński, członek zarządu Województwa Łódzkiego. - Zarząd Województwa Łódzkiego podpisał pierwsze w Polsce porozumienie z Wodami Polskimi, w którym mamy konkretne zadania zapisane do realizacji np. budowy zbiorników wodnych i dbania o retencję wodną.

Na piątkowym spotkaniu w Bedlnie obecni byli przedstawiciele instytucji zarządzających gospodarką wodną, władz wojewódzkich, powiatowych i lokalnych, również rolnicy zasiadający w spółkach wodnych. Woda to życie, więc nie trzeba nikogo przekonywać jak bardzo ważne jest jej racjonalne gospodarowanie. Województwo Łódzkie i powiat kutnowski są więc pionierami dobrych praktyk w tym zakresie.

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%