Zamknij
REKLAMA

Perła inwestycyjna w gminie Kutno. Wkrótce otwarcie dworku w Leszczynku

18:20, 13.07.2020 | O.R
Skomentuj fot. Marek Gołębiewski
REKLAMA

Już w tym tygodniu będzie można odwiedzić teren zespołu dworsko -parkowego w Leszczynku. Perła inwestycyjna gminy Kutno to projekt, który wójt Justyna Jasińska przejęła po poprzedniku Jerzym Bryle. Gmina Kutno realizuje zadanie pod nazwą  Rozwój gospodarki turystycznej w gminie Kutno poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego od 2017 roku. Projektem zarządza Dyrekcja Inwestycji w Kutnie Sp.z o.o.

- To był bardzo mozolny okres, ponad półtora roku pracy nad rewitalizacją tego obiektu. Dwór w Leszczynku ma dwustuletnią historię związaną z Bohdanem Zaleskim, z Chopinem, wieloma wybitnymi postaciami walczącymi o wolność. Trudność prowadzenia inwestycji polegała na tym, że jako obiekt objęty ochroną konserwatorską wymagał wielu uzgodnień  w pracach rewitalizacyjnych. W czasie odbudowy mierzyliśmy z wieloma niespodziankami, wyzwaniami. Mam nadzieję, że sobie dobrze poradziliśmy - mówi wójt Justyna Jasińska. - Budynek wygląda imponująco na terenie o wielkości 4,5 hektara. Będzie służył wypoczynkowi, działaniom kulturalnym, artystycznym i sportowym. Stawiamy też na przedsięwzięcia z zakresu turystyki i wszystkich zapraszamy do gminy Kutno, do Leszczynka.

Jak informuje wójt gminy Justyna Jasińska w ramach projektu realizowane są zadania: infrastruktura turystyczna czyli przebudowa obu budynków na terenie parku, budowę parkingu, ogrodzenia, konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, prace ziemne i porządkowe. Zadanie to wykonuje konsorcjum Grupa EKOENERGIA sp. zo.o i ECO THERM sp. zo .o o. Wartość tego zadania to 9 750 936, 35 zł.

Drugie zadanie to zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia projektu w tym budowa boiska, piłkochwytów, placu zabaw, siłowni, zakup składanej sceny  plenerowej, urządzenie parku, zakup i montaż małej architektury. Wykonawca ten sam, umowa opiewa na 528 720 zł.

- Wartość inwestycji w gminie Kutno wg umowy i aneksu to 10 937 983, 68 zł, dofinansowanie wyniosło 6 200 944,84 zł w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ( Zarząd Województwa Łódzkiego) 5 922 250,69 zł a z budżetu państwa 278 694,15 zł.  - mówi Magdalena Krupińska-Kotulska, dyrektor ds. inwestycji w Urzędzie Gminy Kutno. - Do Leszczynka przyciągnie turystów przepiękny park, uporządkowana zadbana zieleń, wyremontowane mostki, altana w której relaks na łonie natury pozwoli na udanie spędzony czas wolny. Nieopodal jest miejsce dla dzieci, plac zabaw, siłownia pod chmurką.

Trzecim zadaniem zgodnie z wizją działalności Centrum Kultury Gminy Kutno był zakup sprzętu i wyposażenia do obsługi ruchu turystycznego m.in. organizacji cyklicznych imprez, zakup instrumentów i sprzętu muzycznego, zakup wyposażenia artystycznego, kina letniego i sceny letniej, wyposażenie sali widowiskowej, punktu informacji turystycznej i oznakowania obiektów i atrakcji turystycznych, zakup stojaków rowerowych. 

- Centrum Kultury Gminy Kutno znajdujące się w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku będzie oferowało mieszkańcom i osobom przyjezdnym szeroką ofertę artystyczną, kulturalną, rekreacyjną. Otworzymy sekcje, nie zapominając o mieszkańcach w każdym wieku, będą zajęcia dla najmłodszych, dla młodzieży i dorosłych w tym seniorów. Chcemy utworzyć Klub Seniora, bowiem jest to bardzo aktywna grupa mieszkańców gminy Kutno. Będziemy otwarci na współpracę z organizacjami pozarządowymi, instytucjami, duże pole do popisu dają nam możliwości przestrzenne - mówi Liliana Urbańczyk-Wójcik, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno. -Chodzi zarówno o park, jaki i dwór. Przestronna sala koncertowa pomieści sto osób, będzie można u nas posłuchać muzyki klasycznej i rozrywkowej. W porze letniej przemieścimy się na duży taras. Ze środków europejskich zostały zakupione scena plenerowa i kino letnie. Otwieramy park dla mieszkańców, dostosowujemy do obostrzeń i warunków narzuconych przez pandemię. Stworzyliśmy odpowiednie regulaminy. Przypominam, mamy plac zabaw, siłownię plenerową, boisko, urokliwy wielki park ze stawem. Już niebawem, w tym tygodniu będzie można nas odwiedzić.

Jak informuje dalej Magdalena Krupińska-Kotulska, dyrektor ds. inwestycji czwartym zadaniem wielkiego projektu Gminy Kutno jest kampania promująca ofertę turystyczną, stworzenie portalu internetowego i folderu turystycznego.

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie, jak napisał Stanisław Jachowicz, polski bajkopisarz i pedagog na przełomie XVIII i XIX wieku. Przytaczamy więc informacje Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na temat perły gminy Kutno i zapraszamy do Leszczynka.

Zespół dworsko-parkowy w Leszczynku dotychczas figurował w wojewódzkiej ewidencji zabytków i posiada znaczą wartość historyczną. Od końca XVIII do końca XIX wieku wieś i folwark w Leszczynku należały do rodziny Górskich, herbu Boża Wola, właścicieli okolicznych dóbr, których siedziba znajdowała się wpierw w Łąkoszynie, zaś od lat 30 XIX wieku w Leszczynku.

Założenie dworsko-parkowe w Leszczynku powstało w I połowie XIX wieku. W latach 20 XIX wieku przebywał tu Józef Bohdan Zaleski znany poeta zaliczany do tzw. „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu, który był zatrudniony przez ówczesnego właściciela majątku Franciszka Górskiego jako guwerner. Sam Franciszek Górski, podpułkownik Wojska Polskiego, w Czasach Księstwa Warszawskiego dowodził szwadronem 10 Pułku Huzarów, a następnie 3 Pułkiem Jazdy Księstwa Warszawskiego, brał udział w wyprawie moskiewskiej w 1812 roku został odznaczony Krzyżem Wojskowym polskim i francuskim oraz Orderem Legii Honorowej.

W połowie XIX wieku Górscy wznieśli w Leszczynku murowany, zachowany do dnia dzisiejszego budynek dworu, którego architektura prezentuje cechy późnego klasycyzmu. Budynek parterowy z poddaszem przykryty czterospadowym dachem krytym dachówka, został założony na rzucie zbliżonym do wydłużonego prostokąta. W centralnej części elewacji frontowej umieszczono piętrowy ryzalit zwieńczony w kondygnacji poddasza facjatą z trójkątnym szczytem, w parterze umieszczono przedsionek z głównym wejściem do budynku.

Pod koniec XIX wieku dwór został rozbudowany od strony północnej o parterowe skrzydło boczne (z poddaszem i podpiwniczeniem), przykryty dachem naczółkowym. W okresie budowy dworu, w połowie XIX wieku powstało również nowe założenie parkowe o charakterze krajobrazowym. Główny wjazd na teren parku urządzono od strony wschodniej, z drogi prowadzącej z Kutna do Witoni i Leszna. We wschodniej części parku, na przedpolu dworu zaprojektowano rozległy dziedziniec z owalnym podjazdem, po północnej stronie dziedzińca wzniesiono oficynę mieszkalną oraz zabudowania gospodarcze. Przed zachodnią elewacją dworu znajdował się ogród kwiatowy.

W zachodniej części parku zaprojektowano układ wodny przy wykorzystaniu naturalnych stawów połączonych ciekiem wodnym, na jednym ze stawów, poszerzonym i pogłębionym, wzniesiono sztuczną wyspę. W północnej części założenia parkowego zlokalizowano sad. Kwatery drzew owocowych znajdowały się również w części południowo-zachodniej.

W 1918 roku wzdłuż południowej granicy parku przy szosie wzniesiono mur z kamienia polnego. Zespół dworsko-parkowy W Leszczynku jest materialnym świadectwem obecności na tych terenach szlacheckiej rodziny Górskich, których majątek na przełomie XIX i XX wieku oraz w następnych latach uległ rozdrobnieniu i sprzedaży.

Architektura późnoklasycystycznego dworu w Leszczynku prezentuje wartości artystyczne, widoczne m.in. w regularnych proporcjach bryły, symetrycznej, osiowej kompozycji elewacji oraz w zastosowanym repertuarze dekoracji architektonicznej (m.in. boniowanie parteru, ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem o gładkim polu tympanu, plastry).

Dwór cechuje znaczny stopień autentyzmu substancji i formy. Zachowany jest historyczny układ przestrzenny założenia parkowego, z takimi elementami jak owalny podjazd z gazonem w części frontowej założenia, układ wodny w części zachodniej, grupy oraz pojedyncze okazy starodrzewu rosnące wokół granic parku, polan parkowych oraz wnętrz ogrodowych (aleje i szpalery) czy kamienne ogrodzenie południowo-wschodniej granicy parku. Całość założenia cechuje przemyślana kompozycja z czytelnym podziałem funkcjonalnym. Na terenie parku zachowały się liczne okazy starodrzewu m.in. lipy, graby oraz klony. Do najcenniejszych należy pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie pani 520 cm.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

SięPytamSięPytam

3 2

A czy dalej będą tam kolejne edycje Odysei Historycznych? 19:05, 13.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PenelopaPenelopa

5 3

No To OdPowiadam: Podobno mają być nowe lepsze edycje Odysei Kosmicznych. 23:09, 13.07.2020


HmmmHmmm

0 4

"...historię związaną z Bogdanem Zaleski" - a nie Zalewskim ? "...dąb szypułkowy o obwodzie pani 520 cm". Ładny na pani obwód :) 23:35, 13.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AwrukAwruk

0 0

vanitas vanitatum, et omnia vanitas

Szanowni Czytelnicy! Droga Redakcjo!

Ani bogactwa, ani władza, sława, nawet mądrość nie czynią człowieka pewnym i zadowolonym.
Tu zaszła zmiana w scenach mojego widzenia.
Wczoraj widziałem tu komentarz WLC koTa, a dzisiaj.... było.... i się zmyło?...

Widzę dawną dziewicę. Jakie w niej odmiany!
Ona w suchotach duszy; - jej rozum znękany
Opuścił ster myślenia, wzrok jej dziko lata,
Blask, co świeci w jej oku, nie jest z tego świata;
Ona jest jak królowa nad państwami marzeń;
Jej myśl stała się węzłem sprzecznych wyobrażeń;
Kształty, niedotykalne zmysłom śmiertelnika
I niewidzialne, ona dostrzega, dotyka
I w poufałej wzywa do siebie rozmowie:
Taką chorobę wiek nasz obłąkaniem zowie.
Lecz nieraz mędrzec głębiej w obłąkanie wpada,
Jeśli melancholiji smutny dar posiada;
Bo wzrok melancholijny jak teleskop sięga,
Dalekie widma zbliża, rozłączone sprzęga,
I urok życia chłodną rozdarłszy uwagą,
Rozkrywa rzeczywistość wystygłą i nagą...

No cóż?... Takie jest życie. Pełne niespodzianek. Nigdy nic nie wiadomo. Marność nad marnościami i wszystko marność. Człowieczy los nie jest bajką ani snem... Demokracja bez wartości przemienia się w jawną lub zakamuflowaną tyranię. Zaczyna się tyrania (p)rezydenta Zapchajdziury Dudusia. Niestety!... Polska ginie w oparach absurdu!... Co z tego wyjdzie?... Pożyjom?... Uwidiem!... Dobranoc Aniołeczki!... Dobranoc! Nie lękajcie się! Wypłyńcie na głębię. Zdrowia w cale i spokojnych snów życzę... Pa! 23:55, 15.07.2020


PolonistkaPolonistka

3 0

Tak Zaleskim na pewno. Józef Bohdan Zaleski – polski poeta okresu romantyzmu. Wraz z Antonim Malczewskim i Sewerynem Goszczyńskim zaliczany jest do „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu 07:18, 14.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ErnestErnest

13 1

Gratulacje dla wójta Jerzego Bryły. Pięknie wyremontowany obiekt. 07:52, 14.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 dąb dąb

4 0

"Do najcenniejszych należy pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie pani 520 cm."Pewnie takie panie by się znalazły i warto się rozejrzeć no bo wkoło jest wesoło. 11:43, 14.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

koTkoT

0 0

O la la... Hmmm... Tak!... Ale wkoło jest wesoło. Człowiek w pracy, małpy w TV i w ZOO, a szczury wszędzie - na ołtarzu i w urzędzie. Nawet do eKutno wtargnął jakiś szczur i bez skrupułów pożarł mój komentarz, na którego napisanie straciłem dużo sił i środków, czasu i atłasu. Poniosłem niepowetowane straty, nie tylko materialne. Moja niezłomna dusza płacze. Moje mocno bijące serce krwawi. A mój niespokojny umysł szaleje. Tego mi już nikt nie wynagrodzi. Ale nic to. Co nas nie zabije to nas wzmocni. Damy radę !!!... Zwyciężymy !!!... POPiSowa Republika Okrągłego Stołu runie !!!... Niech żyje Polska !!!... Ole! Ole! Ole! Ole! My nigdy nie poddamy się !!!... Bóg z nami wszystkimi walczącymi o PRAWDĘ, DOBRO i PIĘKNO !!!...

Jak długo w sercach naszych
Choć kropla polskiej krwi,
Jak długo w sercach naszych
Ojczysta miłość tkwi,

Stać będzie kraj nasz cały,
Stać będzie Piastów gród,
Zwycięży Orzeł Biały,
Zwycięży polski lud.

Jak długo na Wawelu
Zygmunta bije dzwon
Jak długo z gór karpackich
Rozbrzmiewa polski ton,

Stać będzie kraj nasz cały,
Stać będzie Piastów gród,
Zwycięży Orzeł Biały,
Zwycięży polski lud.

Jak długo Wisła wody
Na Bałtyk będzie słać,
Jak długo polskie grody
Nad Wisłą będą stać,

Stać będzie kraj nasz cały,
Stać będzie Piastów gród,
Zwycięży Orzeł Biały,
Zwycięży polski lud.

12:21, 15.07.2020


TamaraTamara

4 1

Ilu jest chętnych do pracy w urzędzie? Było takie ogłoszenie na dyrektora 14:24, 14.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pracownikpracownik

3 0

tylko swoi i z opcji , które mogą się w przyszłości przydać. Czy jednak nie jest za dużo tych dyrektorskich stanowisk w gminie? Może jeszcze stanowisko nad dyrektora zrobić , co? 11:16, 15.07.2020


BumerangBumerang

0 0

O la la... Hmmm... Nie liczy się forma, liczy się treść. Nie liczy się seks, liczy się miłość.

pro publico bono

TAPCZANIENIE POWINNO BYĆ KONCESJONOWANE !!!
SAMOGWAŁT POWINIEN BYĆ REGLAMENTOWANY !!!
KRADZIEŻ KOMENTARZY POWINNA BYĆ KARANA PAŁOWANIEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TOWARZYSTWA: NIEPOPRAWNY AS 60+ I CZTERY DAMY 50+ POWINNY BYĆ SUBWENCJONOWANE !!!
MAŁE EKSKLUZYWNE ZAKONY-RAJE 4+1 POWINNY BYĆ DOTOWANE !!!

Czy ja coś złego napisałem ...???... 17:00, 14.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA