Zamknij
REKLAMA

List otwarty Towarzystwa Kolei Wąskotorowych do Burmistrz Krośniewic

10:45, 02.06.2020 | Redaktor
Skomentuj fot. Marek Gołębiewski
REKLAMA

Towarzystwo Kolei Wąskotorowych skierowało do Burmistrz Krośniewic Katarzyny Erdman list otwarty. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krośniewicach wiceprzewodnicząca rady Anna Chmielecka złożyła wniosek o zdjęcie z porządku obrad uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Krośniewice mienia Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Rada zdjęła ten punkt z obrad 11 głosami "za", 3 "wstrzymującymi się" i 1 "przeciw".

 

LIST OTWARTY

Szanowna Pani Burmistrz,
Z dużym zdumieniem przyjęliśmy publikację „projektu zagospodarowania kolejki na terenie gminy Krośniewice” ogłoszonego podczas XXIII  sesji Rady Miejskiej Krośniewic z dnia 28 maja 2020 roku.
Przede wszystkim przypominamy, że pisemnie domagaliśmy się dopuszczenia zarówno do wglądu do wersji roboczych tegoż dokumentu, jak i do udziału w jego redagowaniu korzystając z przysługujących nam jako organizacji społecznej uprawnień wynikających z art. 31 k.p.a. oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Pani Burmistrz pismem z 16 kwietnia 2020 roku poinformowała nas, że prace nad takim dokumentem nie toczą się. Uważamy to za celowe wprowadzenie w błąd i naruszenie przysługujących nam praw  jako organizacji społecznej która jest mocno zaangażowana w rozwój i próby reaktywacji Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej.
Rozumiemy niechęć Pani do naszego Stowarzyszenia ale zwracamy również uwagę, że jako urzędnik publiczny jest Pani zobowiązana do działania w granicach obowiązującego prawa, nawet jeżeli jego zapisy są dla Pani niewygodne.
Nasze Stowarzyszenie mogłoby wnieść istotny wkład w doprowadzenie „projektu” do takiej postaci, która miała by szanse na uzyskanie akceptacji Radnych poprzez udzielenie odpowiedzi na padające z ich strony zrozumiałe pytania natury organizacyjnej, finansowej i technicznej.
Zamiast tego otrzymaliśmy „broszurkę”, której ktoś nawet nie potrafił porządnie zeskanować. „Broszurkę”, w której na pierwszy plan wysuwa się urządzenie na stacji restauracji i zaadoptowanie budynków technicznych kolei na bliżej nieokreślone cele kulturowo-oświatowe zaś sprawy techniczne potraktowane są zupełnie po macoszemu.
Zapis o restauracji jest o tyle zastanawiający, że zbiega się on idealnie z programem zagospodarowania stacji przedstawionym nam w październiku ub. roku przez dość kontrowersyjnego lokalnego biznesmena. On również przewidywał zorganizowanie w dawnych warsztatach restauracji (miał już nawet najemcę) i targowiska. Kolejka w myśl tamtego planu miała zostać zredukowana do okolic parowozowni schodkowej i bezstylowego gomułkowskiego dworca, dokładnie tak jak to jest sformułowane w przedstawionej przez Panią broszurze. Czy jest to zbieżność przypadkowa?
Taki scenariusz jest dla nas o tyle nie do zaakceptowania że ruguje kolej z obiektów architektonicznie najcenniejszych, pozostawiając jej przysłowiowy kawałek pola za miastem. W ogóle cały „program” sprawia wrażenie tak sformułowanego jakby kolej miała stanowić jedynie pretekst do zorganizowania jakiegoś biznesu w warsztatach, będącego jego rzeczywistym celem, a nie pełnić funkcję warsztatowe do jakich powstały, co jest niezbędne dla właściwego i bezpiecznego eksploatowania taboru kolejowego.

Szczegółowe nasze uwagi do przedstawionego „programu” przedstawiamy w załączniku do niniejszego listu.
Zdumiewa powoływanie się przez Panią Burmistrz na zeszłoroczną imprezę dożynkową, która istotnie wzbudziła znaczne zainteresowanie mieszkańców. Pragniemy zauważyć, że imprezę tę zorganizowaliśmy własnym nakładem sił i środków, w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie trzech tygodni. Musieliśmy wówczas między innymi: ? Oczyścić stację z zalegających wielkich ilości śmieci ? Oczyścić stację z dzikiej roślinności ? Dokonać niezbędnych przeglądów i wysprzątać tabor ? Zakupić m.in. paliwo, akumulatory, oleje i wszelakiego rodzaju materiały promocyjne
W przygotowanie tej imprezy dla mieszkańców Gminy włożyliśmy znaczny nakład pracy. Warto zaznaczyć, że przy okazji znalazły się nawet fundusze na opłacenie sprzątania parku Rembielińskich gdyż TKW chciało i w dalszym ciągu chce stawać się częścią lokalnej społeczności.
Biorąc pod uwagę niechęć pani Burmistrz wobec naszego Stowarzyszenia uważamy powoływanie się na sukces zrealizowanej przez nas imprezy za co najmniej niesmaczne.
Absolutnie niepojęte jest też wypowiedziane podczas sesji sformułowanie, że teren „Można by przekazać >>jakiemuś stowarzyszeniu bądź towarzystwu<<”. Pani Burmistrz, ludzie którzy są gotowi poświęcać własny czas i pieniądze w imię pozytywistycznych ideałów nie rosną na drzewach i nie przyjdą sami na zawołanie. Jedyna grupa ludzi realnie zainteresowana uratowaniem kolejki już na niej działa i jeżeli dopnie Pani swojego celu jej pozbycia się to zapewnimy że nowa się nie znajdzie. Na pewno nie po takich doświadczeniach jakie funduje Pani nam.
No chyba że chodzi Pani o jakieś stowarzyszenie-marionetkę mające pełnić w istocie rolę listka figowego dla  prowadzenia cudzych interesów na stacji. Nasze stowarzyszenie taką marionetką z pewnością nie będzie. Byłaby to olbrzymia nieuczciwość wobec naszych członków, ludzi którzy nam zaufali i którzy nas wspierają i wreszcie społeczeństwa Krośniewic.


Szanowna Pani burmistrz, jeżeli istotnie zależy Pani na ratowaniu kolejki to dlaczego

1. Za każdym razem lista działek do przejęcia jest inna? Dlaczego liczy Pani na przejęcie terenu kolei jedynie w obrębie gminy, skoro PKP bardzo wyraźnie wskazało, że jest zainteresowane jedynie zbyciem jej w całości w obrębie woj. Łódzkiego (czyli de facto odcinki Ostrowy/Dąbrowice-Krośniewice-Łęczyca-Ozorków). Dodatkowo jedyną szansą by kolejka miała możliwość zarabiania większych kwot na siebie jest przejecie tejże na terenie całego województwa łódzkiego, gdzie na terenach kolejowych jest ustanowione wiele służebności, a jak sama trasa do Łęczycy ma największy potencjał turystyczny.

2. Od miesięcy uniemożliwia nam Pani dostęp do naszego mienia znajdującego się w parowozowni? Dodajmy że mówimy o obiekcie do którego gmina nie ma żadnego tytułu prawnego, będąc w istocie dzikim lokatorem.

3. Utrudnia nam Pani życie kierowanymi w różne miejsca zgłoszeniami?

4. Uniemożliwia nam Pani, bez żadnego uzasadnienia, korzystanie z gminnych pojazdów, choćby najprostszych (wózek torowy, drezyna), do prac remontowych na kolejce mimo naszych wielokrotnych próśb? Jesteśmy gotowi włożyć własny czas i pieniądze w polepszenie stanu majątku gminnego a zależy to tylko i wyłącznie od Pani decyzji. Rozumiemy że walczy Pani o kolejkę tak mocno, że oczekuje Pani że będziemy wymieniać podkłady na szlaku nosząc je na plecach? W związku z tym apelujemy ponownie do Pani Burmistrz z prośbą o udostępnienie nam takiego dostępu w celu jak najszybszego uruchomienia kolei co zdaje się jest naszym wspólnym celem.

 

 

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

mieszkaniecmieszkaniec

20 1

Nonszalancja pani burmistrz jest oszałamiająca 14:50, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkankamieszkanka

5 1

i dwulicowość: Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. 00:02, 04.06.2020


cukierekcukierek

17 1

Skoro to stowarzyszenie składalo takie wnioski, to to chyba petycje były. A jak tak, to czemu nie ma po tym śladu na BIP?
Prawo jest dla nas wszystkich takie samo. 15:16, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlikKlik

17 2

Pani burmistrz ma złych doradców nie tylko w kwestii kolejki, a przede wszystkim zero pokory 22:08, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

indianinindianin

3 2

ostatnio z kumplem pijani jak swinie w środku nocy leźliśmy przez tą kolejkę do domu , dgdyby yło więcej sił i rozumu to bysmy sobie jakiś wagon przstawili 23:02, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TeyTey

17 2

Nasza burmistrz to obrotna kobita ..dajcie jej spokój zarobila 90 tys splacila ponad 100 tys tyllo pozadroscic takiego gospodarza 23:53, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Eulalia z KrośniewicEulalia z Krośniewic

0 1

Ładny chłopiec z profilu i en face,
Niech mnie rozczula, niech mnie przytula,
Bo żyje się raz.
Żyje się raz, żyje się raz,
Żyje się tylko raz.

Jak wiadomo - nie stoi w miejscu czas,
Trwało niedługo i znalazł drugą,
Bo żyje się raz.
Żyje się raz, żyje się raz,
Żyje się tylko raz.

Jak fałszywie zadźwięczał jego bas:
"Wybacz, kochanie, to pożegnanie,
Cóż, żyje się raz".
Żyje się raz, żyje się raz,
Żyje się tylko raz.

Pomyślałam: Odkręcić może gaz?
Tęsknię i wzdycham, żal mi - do licha!
Bo żyje się raz.
Żyje się raz, żyje się raz,
Żyje się tylko raz.

Gra jak w kartach - tu dwójka, a tam as,
Czasem tak bywa, że ktoś wygrywa,
Więc żyje się raz.
Żyje się raz, żyje się raz,
Żyje się tylko raz.

Czy z rąk pustych, czy z pełnych złota kas
Ból spływa częściej, a rzadziej szczęście,
Choć żyje się raz.
Żyje się raz, żyje się raz,
Żyje się tylko raz.

Drzewa kwitną i wiecznie szumi las,
Słońce gra cieniem, miłość - cierpieniem,
A żyje się raz.
Żyje się raz, żyje się raz,
Żyje się tylko raz.

- Nasza burmistrz to obrotna kobita ... jak Pepita, prawda?...
Pozdrawiam Pelagię z ul. Pereca i Bumeranga z Księstwa Jawabo, Panią Olę i praojca Oertera. Do zobaczenia... Jak Bóg da... Pa!

23:38, 03.06.2020


Monika84Monika84

0 1

Służebność przesyłu jest tematem istotnym do zbadania. Może wynikać z niego wiele ograniczeń. Natomiast, jeżeli jest nieuregulowana, a takich przypadków jest wiele, można uzyskać z tego tytułu wynagrodzenie i odszkodowanie. O służebności przesyłu można poczytać na stronie: http://www.sluzebnosc-przesylu.pl/ Polecam również książki, które są tam do kupienia. 21:38, 03.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MichałMichał

0 1

<a href="http://www.sluzebnosc-przesylu.pl">Służebność Przesyłu</a> Książki o służebności przesyłu są po 70zł i 110zł - jakby ktoś szukał. 21:39, 03.06.2020


nic tonic to

0 1

Biblia Tysiąclecia:
Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. 23:05, 03.06.2020


GrubyGruby

5 1

Polecam uwadze oświadczenie majątkowe po dyrektora mzgkim... 00:40, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

123123

4 1

Tyle kredytów i pożyczek na oczy nie widzialem 10:11, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JurekJurek

1 1

Sami piszą, sami odpowiadają, sami komentują .
11:20, 11.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA