Zamknij
REKLAMA

Wyjazd do Sejmu i Pałacu Prezydenckiego nagrodą w Konkursie wiedzy o Powstaniu Styczniowym

15:27, 11.02.2020 | Redaktor/Starostwo Powiatowe w Kutnie
REKLAMA
Skomentuj
fot. Starostwo Powiatowe w Kutnie

11 lutego w Starostwie Powiatowym w Kutnie odbył się konkurs wiedzy historycznej pod nazwą „Powiatowy Test Wiedzy o Powstaniu Styczniowym 1863-1864”. Organizatorem konkursu był Powiat Kutnowski, a inicjatorem Marek Drabik, radny powiatowy.

W konkursie wzięły udział trzyosobowe reprezentacje z ośmiu szkół z terenu powiatu kutnowskiego: I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, II LO im. Jana Kasprowicza, ZS nr 1 im. Stanisława Staszica, ZSZ nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego, ZS nr 3 im. Władysława Grabskiego, ZS nr 4 im. Zygmunta Balickiego, Zespół Szkół w Żychlinie, MOS "Domostwo" w Żychlinie.

Głównym celem konkursu było rozwijanie wiedzy historycznej na temat Powstania Styczniowego i wydarzeń związanych z powstaniem. Konkursowi towarzyszyła wystawa planszowa poświęcona Powstaniu Styczniowemu ze zbiorów Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach i Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Drużyny z miejsc I-III otrzymały pamiątkowe grawertony, ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali książki o tematyce historycznej oraz gadżety powiatu kutnowskiego. Najważniejszą nagrodą jest jednak wyjazd wszystkich uczestników do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Pałacu Prezydenckiego Prezydenta RP. Nagrody zostały ufundowane przez Referat Promocji i Informacji w Starostwie Powiatowym w Kutnie oraz przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, w imieniu którego nagrody przekazał Robert Baryła – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

I miejsce zajęła drużyna z I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, drugie miejsce drużyna z II LO im. Jana Kasprowicza, a trzecia lokata przypadła w udziale uczniom z ZS nr 4 im. Zygmunta Balickiego Kutno-Azory. Poziom konkursu był wysoki, a uczniowie wszystkich drużyn wykazali się dużą wiedzą na temat Powstania Styczniowego.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Było to powstanie narodowe przeciwko zaborcy rosyjskiemu, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

Powiat Kutnowski zaprasza także na uroczystą Mszę Świętą upamiętniającą 157. rocznicę Powstania Styczniowego, która zostanie odprawiona w dniu 16 lutego o godzinie 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu koło Kutna. Po mszy nastąpi przejście do miejsca upamiętniającego bohaterów Powstania Styczniowego oraz złożenie kwiatów.

(Redaktor/Starostwo Powiatowe w Kutnie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

pawie pióropawie pióro

6 1

Ale mają parcie na szklo ,żenada. 17:55, 11.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dzień dobry, cześć iDzień dobry, cześć i

2 1

11 lutego to prawie jak 22 stycznia, a 157 rocznica to prawie okrągła:-))))) 06:15, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

arlekinarlekin

3 0

Kiedyś przebrany za jednego z trzech króli , teraz za powstańca a ciekawe co wymyśli na jakąś kolejną rocznicą i za kogo się przebierze? 08:53, 12.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MuchomorMuchomor

3 0

Za orła cień.... 09:26, 12.02.2020


KazioKazio

0 0

Pojadą z kosami do prezydenta? 06:54, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone