Zamknij

Kutnowskie Zeszyty Regionalne odmienione. Promocja tomu XXIII

18:12, 05.12.2019 O.R/TPZK Aktualizacja: 09:11, 06.12.2019
Skomentuj fot. Cezary Kucharczyk fot. Cezary Kucharczyk
reo

We wtorek w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyła się promocja 23. Kutnowskich Zeszytów Regionalnych wydawanych niezmiennie przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Wieczór z historią regionu prowadziła Bożena Gajewska, prezes TPZK i to ona powitała publiczność i szacownych gości. 

A obecni byli: posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Woźniak Tomasz Rzymkowski, członek Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła, Zbigniew Wdowiak Zastępca Prezydenta Miasta Kutna, Justyna Jasińska Wójt Gminy Kutno, dr Jerzy Swędrowski ksiądz Dziekan Dekanatu Kutnowskiego z Parafii Św. Wawrzyńca, Krzysztof Ryzlak kierownik CTMiT, gospodarz miejsca, w którym od ośmiu lat TPZK organizuje promocje KZR, dyrektorzy instytucji kultury, szkół z miasta i powiatu kutnowskiego oraz mieszkańcy.

Prezes B. Gajewska powitała autorów tekstów, bez których nie byłoby Zeszytów, a którzy, trzeba podkreślić, piszą artykuły nieodpłatnie.

- Publikacja Kutnowskich Zeszytów Regionalnych to kontynuacja dzieła zapoczątkowanego przez Andrzeja Urbaniaka. My, regionaliści jesteśmy przekonani, że tradycji i dorobku przodków nie można pozostawić poza świadomością kolejnych pokoleń. Bez jego trudu i wsparcia dwóch ważnych mecenasów Prezydenta Miasta Kutno i Powiatu Kutnowskiego, którzy od zawsze wspierają wydawanie Zeszytów. Teraz w ramach zadania publicznego dofinansowanego z budżetu miasta i powiatu, nie mielibyśmy tak ważnej pozycji książkowej w życiu naszego regionu - mówiła B. Gajewska. - Wydawanie rocznika jest wydarzeniem wpisującym się w założenia Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Otrzymaliśmy zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu. Dzięki temu nasz projekt będzie rozpoznawalny i utożsamiany z ogólnopolskimi obchodami 100. rocznicy odzyskania Niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.

Bożena Gajewska przedstawiła zespół redakcyjny, w którym są Grażyna Baranowska, Bożena Gajewska oraz Aleksandra Szafrańska-Dolewska. - Najważniejszą w tym zespole osobą jest Grażyna Baranowska - dodała.

Prezes TPZK dziękowała Elżbiecie Świątkowskiej, Karolowi Koszadzie, którzy do tej pory pracowali w komitecie redakcyjnym Zeszytów. Następnie Grażyna Baranowska przedstawiła treść  XXIII tomu regionalnej pozycji. 

- To jest dziecko nowych matek, jest więc odmienione. Zmieniła się okładka i zostały dokonane kosmetyczne zmiany graficzne w środku książki. Mam nadzieję, że nowa szata graficzna będzie się podobać. Starałyśmy się aby ten tom przełomowy, z uwagi na zmianę składu zespołu redakcyjnego, nie był gorszy od poprzednich. To już państwo sami ocenicie - mówiła G. Baranowska. - W tomie znalazły się 23 teksty 24 autorów. Po raz pierwszy jest bardzo dużo artykułów poświęconych różnym zagadnieniom kultury, oczywiście nie żadna "ustawka", tak się złożyło. 

Pierwszy artykuł to dla Kutna - miasta róż ważny tekst, a mianowicie opracowanie poświęcone szkółkom róż Katriela i Arona Eizyków, ujawniające nieznane dotąd fakty z biografii obu braci oraz ich rodzeństwa, naznaczone wojną i tragedią Holokaustu oraz fotografie z archiwum rodzinnego Eizyków. A drugi, to  prawdziwa rewelacja. Studium genealogiczne kutnowskiej linii polskiego rodu Bacciarellich – potomków Marcello Bacciarellego − którego protoplastą był najstarszy syn malarza, Franciszek. O jego potomkach zamieszkujących w XIX wieku tereny Kutna i ówczesnego powiatu gostyńskiego, nie ukazała się drukiem żadna informacja. Odkrycie to jest osobistym sukcesem autorek Urszuli Weber-Król i Elżbiety Słabik. 

Jakub Dolatowski omówił artykuł otwierający 23 tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych, (Jakub Dolatowski, Marlis Buchholz, Jonathan Eizyk, Michael Eizyk Szkółki róż Katriela i Arona Eizyków), a następnie Urszula Weber-Król i Elżbieta Słabik omówiły artykuł Potomkowie Marcello Bacciarellego na ziemi kutnowsko-gostyńskiej XIX wieku.

- Przedmiotem badań w dwóch cennych opracowaniach etnograficznych są zwyczaje doroczne w powiecie kutnowskim i kutnowskie rzeźbiarstwo nieprofesjonalne. Bezpośrednio koresponduje z nimi „portret” artysty i kolekcjonera, Tadeusza Kacalaka, zaś pośrednio przyczynek wyjaśniający proweniencję XIX-wiecznej, nieistniejącej dziś grupy rzeźb z postacią Św. Walentego, niegdyś patrona kutnowskiego szpitala. Kolejne artykuły dotyczą działalności instytucji kultury i obejmują: analizę i katalogi zasobów czasopiśmienniczych Muzeum Regionalnego w Kutnie; zarys dziejów Młodzieżowego Domu Kultury w świetle materiałów archiwalnych; genezę powołania i rozwój działalności pierwszej kutnowskiej placówki muzealnej − Muzeum Bitwy nad Bzurą oraz „serdeczną” monografię jednej z najważniejszych imprez Kutnowskiego Domu Kultury – „Stacji Kutno”. Artykuł o nachyleniu teologicznym poświęcony jest dziejom i roli religijno-społecznej Sanktuarium Maryjnego w Głogowcu.Na uwagę zasługuje tekst będący podsumowaniem IPN-owskiej akcji „63 dni Powstania Warszawskiego”, w tym roku po raz pierwszy na ziemi kutnowskiej i udziałem TPZK. Są także prace z obszaru oświaty (...) - czytamy w artykule TPZK.

- Mecenasem XXIII rocznika KZR jest także Agencja Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ABN w Kutnie, której Prezesem Zarządu jest Jan Najberg oraz Joanna i Paweł Lewandowscy z Firmy „HURT – PAP” w Kutnie. Ci mecenasi są z nami od czterech lat - mówiła prezes TPZK.

G.Baranowska z A. Szafrańską-Dolewską wręczyły egzemplarze autorskie.

Promocję zwieńczył niezwykły koncert w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego Cantabile przy TPZK. Nasze stowarzyszenie zawsze promuje artystów kutnowskich. Kila słów o artystach… Kameralny Zespół Wokalny „Cantabile” przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej powstał w 2011 r. z inicjatywy kutnowskich miłośników muzyki wokalnej. Opiekunem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Joanna Domagała – absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi, specjalizacja dyrygentura chóralna, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. W repertuarze Ludwika Płosajkiewicza i Stanisława Moniuszki wystąpiły także dzieci uczące się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz w Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gąbinie, które w podziękowaniu za występ otrzymały zestawy map turystycznych województwa łódzkiego przekazane przez Marszałka Województwa Łódzkiego.

Głos zabrali goście wydawcy  m.in. Zbigniew Wdowiak wiceprezydent. - To dowód na to, że warto przeznaczać publiczne pieniądze i mieć zajęte długie wieczory, zagłębiając się nad lekturą kolejnych tomów - mówił. 

- Gratuluję 23. tomu. Jak zawsze z przyjemnością sięgnę po tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych, szczególnie te kilka artykułów o kolejarzach mnie zainteresuje. Mój dziadek Ignacy Woźniak, bardzo nie chciał być komunistą, był natomiast dowódcą oddziału sabotażystów na dworcu w Kutnie. W złotej księdze zbowidowskiej jest chyba raz wymieniony, już potem nie, takie były czasy -powiedział poseł Tadeusz Woźniak.

Na koniec promocji nie zabrakło poczęstunku, a teraz czas na lekturę...

(O.R/TPZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

TwzTwz

1 0

Towarzystwo wzajemnej adoracji... 19:41, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

praojciec Jurandpraojciec Jurand

3 0

Psie krwie!...Czy to już ostatnia uczta Baltazara z Belzebubem w tle?... Rączka rączkę myje, kruk krukowi oka nie wykole, itp, itd, itp. Koń by się uśmiał. Żeromski też. A licho nie śpi!!!... Tragiczny upadek utopijnej Bananowej Republiki Okrągłego Stołu i obłudnego antychrześcijańskiego Kościoła Rzymsko-Katolickiego zbliża się milowymi krokami. Już widać, słychać i czuć wiatry i wichry historii. PiS upada!... PO tonie!... Państwo polskie ginie w oparach absurdu!... A co robi Sejm?... A co robi Rząd?... A co robią Samorządy?... A co robią Sądy?... A co robi naród?... A co robi społeczeństwo?.... A Ty co robisz???...

Tak natura pięknie nas stworzyła
Mamy głowy, nogi, plecy, nos
Taka mocna jest natury siła
Lecz dla pewnych najważniejszy trzos

W nosie teatr, muzyka i poezja
Sport to dla nich bardzo *%#)!& rzecz
I na wszystko wywierają presję
Brawo, pieniądz, z moralnością precz!

Rączka rączkę myje, rączka rączkę zna
Rączka jednej rączce coś tam w rączkę da
Rączka rączkę ściśnie, czasem spoci się
Ale zawsze rączka, co wziąć, dobrze wie
Taka jedna rączka tyle zalet ma
Rączka rączkę myje, rączka rączkę zna

Jednak czasem zwykła sprawiedliwość
Nam o sobie często daje znać
Za tą naszą ludzką, zwykłą chciwość
Trzeba w celi leżeć albo stać

Wtedy głowa mocno nam pracuje
Plecy prężysz, boli trochę kark
I do celi czasem ptak wlatuje
Czy naprawdę pieniądz tyle wart?

Rączka rączkę myje, rączka rączkę zna
Lecz na naszej rączce już obrączka ta
Ani się podrapać ni uczesać też
Rączka, nasza rączka, teraz smutna jest
Rączka już nie sięga, rączka boi się
Dłubać palcem w nosie może całe dnie.

Morał, proszę państwa, bardzo prosty jest
Gdy wam w rączkę kładą, zróbcie taki gest...
A przecież nas na to stać! - Na mury bracia kochani! I siostry też! Do boju Polsko! Idziemy po Prawdę, Światłość i Miłość !!!... Kto z nami ???

Potrafim dziś dla potomności
Ostatki swych poświęcić dni,
Wśród fałszów siać siew szlachetności,
Miazgą swych ciał żarem swej krwi.

Nie chcemy już od Was uznania
Ni Waszych mów, ni waszych łez!
Skończyły się dni kołatania
Do waszych serc, *%#)!& was pies!

[Stowarzyszenie: Kreatywnie Niepoprawne Towarzystwo "Prawda i Śmiech"] [Radio "Wolna Reduta"]
23:45, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TWATWA

3 0

No proszę jak uczta i przyjemne rzeczy to i posłowie są ,jak sprawy szpitala to ich nigdy nie widać . Nie mogliby się pochwalić nawet przodkami , ot różnica. 07:52, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%