Zamknij

"Grabski" uczcił Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

13:38, 01.03.2019 ZS nr 3 Aktualizacja: 13:38, 02.03.2019
Skomentuj fot. Cezary Kucharczyk fot. Cezary Kucharczyk
reo

Zespół Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie zorganizował XXI Szkolny Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głos Ojczyzny”. Dziś w Kutnowskim Domu Kultury odbył się koncert festiwalowy z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Dzień 1 Marca, Sejm RP - ustanowił w 2011 roku - Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, na pamiątkę wykonania kary śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - na czele z ppłk. Łukszem Cieplińskim.

Kolejne edycje konkursów piosenki poświęcone były - oprócz wspomnianej już - rocznicy urodzin Marszałka, m.in. : uczczeniu kwietnia jako miesiąca pamięci narodowej, okrągłym rocznicom wybuchu powstania styczniowego, rocznicy powstania Armii Krajowej, narodzinom NSZZ „Solidarność”, powstaniu warszawskiemu , obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Obecny - XXI Festiwal został poświęcony Niezłomnym.

A wszystko zaczęło się 21 lat temu. 7. listopada 1997 roku, zamiast tradycyjnej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbył się turniej wiedzy o życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego, połączony z Festiwalem Piosenki i Pieśni Niepodległościowej. W tamtym roku przypadała 130. rocznica urodzin wielkiego Polaka. Uznaliśmy, że dotychczasowe formy obchodów ważnych rocznic w dziejach naszej ojczyzny - choć niewątpliwie - wartościowe, nie zawsze trafiały do uczniów. Należało poszukać czegoś innego, sposobu, aby dotrzeć-z patriotycznym przesłaniem -szczególnie do młodzieży. Sądzimy, że nam to się udało. Na szczęście patriotyzm, jest wartością znowu cenioną przez ludzi młodych. Inicjatywa spotkała się z życzliwym przyjęciem i konkurs- pod zmienioną nazwą, jest organizowany do dziś. Każdy z festiwali miał swój temat, motto lub przewodnią ideę.

Celem obecnego Festiwalu jest spopularyzowanie wiedzy o Wyklętych, przybliżenie realiów, w jakich żyli Polacy w pierwszych latach tzw. Polski Ludowej. Ukazanie motywów, jakimi kierowali się Niezłomni, podejmując nierówną walkę z nowym okupantem i narzuconą przez niego władzą- na podstawie wybranych życiorysów żołnierzy drugiej konspiracji. Wreszcie - co najważniejsze - uczczenie Ich pamięci.

Nagrodzeni:

I miejsce - Aleksandra Szukalska klasa III technikum logistycznego i Patryk Lipnowski z klasy I technikum logistycznego za piosenkę „Jeśli nie wrócę”.

II miejsce - Iza Jabłońska z klasy I A technikum logistycznego za piosenkę „Wspomnienie”.

III miejsce - Julia Woźniak z klasy II technikum ekonomicznego – „Historie zagubione”.

Wyróżnieni:

Monika Pońska z klasy IV technikum handlowego z balladę „ Już dopala się ogień biwaku”, Maciej Frydrysiak z klasy III technikum ekonomicznego za piosenkę „Ślady wilczych zębów”.

Festiwal przygotowali nauczyciele p. Agnieszka Sędkowska, p. Agnieszka Drapińska, p. Sylwia Kubiak, p. Agata Krzyżyńska, p.Grzegorz Jaskułowski, p. Rafał Prętkiewicz, p. Robert Wilczyński, p. Krzysztof Pawłowski.

Galeria zdjęć w budowie :)

(ZS nr 3)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%