Od sześćdziesięciu lat II Liceum nosi imię Jana Kasprowicza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów. W dniu urodzin Patrona 12 grudnia obchodzono Święto Szkoły. Tego dnia uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i stali się członkami Kasprowiczowskiej społeczności.
Uroczystość z okazji Dnia Patrona odbyła się w Kutnowskim Domu Kultury. Dyrektor Artur Ciurlej w swoim wystąpieniu odwołał się zarówno do tradycji szkoły, która w 2019 roku będzie obchodzić 65 – lecie istnienia, a także podsumował działania podjęte w ostatnim roku. Jest to rok stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przez cały rok realizowaliśmy projekt ,,Kasprowicz dla Niepodległej". Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach, wykładach, wycieczkach, konkursach i projektach, działaniach artystycznych i sportowych. Następnie sylwetkę Patrona przypomnieli Wiktoria Jóźwiak i Mateusz Jaskuła. Pierwszą część uroczystości zwieńczyło ślubowanie klas pierwszych.
Program artystyczny, który wypełnił drugą część spotkania, przygotowała szkolna grupa teatralna.Pre – TEXT. Spektakl ,,Co nam zostało z tych lat..." został zainspirowany stuleciem grupy poetyckiej Skamander. Teksty skamandrytów Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego oraz Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej przeniosły widzów w czasy dwudziestolecia międzywojennego do literackiej kawiarni. W role poetów i bohaterów ich utworów wcielili się: Agata Daniel, Paulina Kacprzak, Sylwia Kogucińska, Maja Kondras, Klaudia Niewiadomska, Maria Nodzak, Patrycja Okupska, Natalia Rosińska, Paweł Cegiełka, Kacper Idzikowski, Michał Kanigowski, Julian Kozanecki, Adam Wyrzykowski i Bartłomiej Zimny. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu była Anna Ambroziak. Prezentację multimedialną przygotował Marcin Michalski. Nad techniczną stroną spektaklu (obrazem i dźwiękiem) czuwali Zuzanna Gajdecka i Mateusz Ozdowski.
Publiczność nagrodziła wykonawców brawami. Na zakończenie Dyrektor szkoły złożył przybyłym gościom życzenia świąteczne. Uroczystość prowadzili Magdalena Plewa i Michał Żak.
ania19:48, 15.12.2018
smęty odmęty...
D.20:51, 18.12.2018
Kasprowicz potrafi zrobić program artystyczny z klasą . Brawo!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Rzadko na moich wargach -
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
Widziałem, jak się na rynkach
Gromadzą kupczykowie,
Licytujący się wzajem,
Kto Ją najgłośniej wypowie.
Widziałem, jak między ludźmi
Ten się urządza najtaniej,
Jak poklask zdobywa i rentę,
Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.
Widziałem, jak do Jej kolan -
Wstręt dotąd serce me czuje -
Z pokłonem się cisną i radą
Najpospolitsi szuje.
Widziałem rozliczne tłumy
Z pustą, leniwą duszą,
Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej
Resztki sumienia głuszą.
Sztandary i proporczyki,
Przemowy i procesyje,
Oto jest treść Majestatu,
Który w niewielu żyje.
Więc się nie dziwcie - ktoś może
Choć milczkiem słuszność mi przyzna
Że na mych wargach tak rzadko
Jawi się wyraz: Ojczyzna.