Zamknij
REKLAMA

6,2 mln zł na rewitalizację zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku

10:23, 20.12.2017 | O.R
Skomentuj
REKLAMA

Gmina Kutno pozyskała 6,2 mln zł na rewitalizację zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców gminy i władz na koniec tego roku. 

- Rozpoczynamy od pierwszego kwartału 2018 roku przetargami  i w drugim kwartale mamy nadzieję rozpoczną się prace rewitalizacyjne. Całość projektu to 8,5 mln zł, mamy w budżecie zabezpieczony wkład własny, dofinansowanie wyniesie 6,2 mln zł - mówi Jerzy Bryła, Wójt Gminy Kutno. 

Wojciech Szygendowski Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków  w lutym ubiegłego roku wydał decyzję w sprawie wpisania do rejestru zabytków zespołu dworsko-parkowego zlokalizowanego w Leszczynku. Na terenie zespołu swoją siedzibę ma Ośrodek Kultury Gminy Kutno. Dzięki wpisaniu dworu i parku do rejestru zabytków otworzyła się przez gminą możliwość rewitalizacji całego obiektu i pozyskania na ten cel środków finansowych z zewnątrz.

Pierwsze prace rewitalizacyjne wykonano kilka lat temu – między innymi uporządkowano park i wykonano ogrodzenie. Następnie gmina złożyła wniosek o dofinansowanie i za pierwszym podejściem nie udało się, a drugi wniosek został pozytywnie oceniony i pod względem formalnym i merytorycznym.

Z historii dworu na podstawie uzasadnienia Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zespół dworsko-parkowy w Leszczynku dotychczas figurował w wojewódzkiej ewidencji zabytków i posiada znaczą wartość historyczną. Od końca XVIII do końca XIX wieku wieś i folwark w Leszczynku należały do rodziny Górskich, herbu Boża Wola, właścicieli okolicznych dóbr, których siedziba znajdowała się wpierw w Łąkoszynie, zaś od lat 30 XIX wieku w Leszczynku.

Założenie dworsko-parkowe w Leszczynku powstało w I połowie XIX wieku. W latach 20 XIX wieku przebywał tu Józef Bohdan Zaleski znany poeta zaliczany do tzw. „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu, który był zatrudniony przez ówczesnego właściciela majątku Franciszka Górskiego jako guwerner. Sam Franciszek Górski, podpułkownik Wojska Polskiego, w Czasach Księstwa Warszawskiego dowodził szwadronem 10 Pułku Huzarów, a następnie 3 Pułkiem Jazdy Księstwa Warszawskiego, brał udział w wyprawie moskiewskiej w 1812 roku został odznaczony Krzyżem Wojskowym polskim i francuskim oraz Orderem Legii Honorowej.

W połowie XIX wieku Górscy wznieśli w Leszczynku murowany, zachowany do dnia dzisiejszego budynek dworu, którego architektura prezentuje cechy późnego klasycyzmu. Budynek parterowy z poddaszem przykryty czterospadowym dachem krytym dachówka, został założony na rzucie zbliżonym do wydłużonego prostokąta. W centralnej części elewacji frontowej umieszczono piętrowy ryzalit zwieńczony w kondygnacji poddasza facjatą z trójkątnym szczytem, w parterze umieszczono przedsionek z głównym wejściem do budynku.

Pod koniec XIX wieku dwór został rozbudowany od strony północnej o parterowe skrzydło boczne (z poddaszem i podpiwniczeniem), przykryty dachem naczółkowym. W okresie budowy dworu, w połowie XIX wieku powstało również nowe założenie parkowe o charakterze krajobrazowym. Główny wjazd na teren parku urządzono od strony wschodniej, z drogi prowadzącej z Kutna do Witoni i Leszna. We wschodniej części parku, na przedpolu dworu zaprojektowano rozległy dziedziniec z owalnym podjazdem, po północnej stronie dziedzińca wzniesiono oficynę mieszkalną oraz zabudowania gospodarcze. Przed zachodnią elewacją dworu znajdował się ogród kwiatowy.

W zachodniej części parku zaprojektowano układ wodny przy wykorzystaniu naturalnych stawów połączonych ciekiem wodnym, na jednym ze stawów, poszerzonym i pogłębionym, wzniesiono sztuczną wyspę. W północnej części założenia parkowego zlokalizowano sad. Kwatery drzew owocowych znajdowały się również w części południowo-zachodniej.

W 1918 roku wzdłuż południowej granicy parku przy szosie wzniesiono mur z kamienia polnego. Zespół dworsko-parkowy W Leszczynku jest materialnym świadectwem obecności na tych terenach szlacheckiej rodziny Górskich, których majątek na przełomie XIX i XX wieku oraz w następnych latach uległ rozdrobnieniu i sprzedaży.

Architektura późnoklasycystycznego dworu w Leszczynku prezentuje wartości artystyczne, widoczne m.in. w regularnych proporcjach bryły, symetrycznej, osiowej kompozycji elewacji oraz w zastosowanym repertuarze dekoracji architektonicznej (m.in. boniowanie parteru, ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem o gładkim polu tympanu, plastry).

Dwór cechuje znaczny stopień autentyzmu substancji i formy. Zachowany jest historyczny układ przestrzenny założenia parkowego, z takimi elementami jak owalny podjazd z gazonem w części frontowej założenia, układ wodny w części zachodniej, grupy oraz pojedyncze okazy starodrzewu rosnące wokół granic parku, polan parkowych oraz wnętrz ogrodowych (aleje i szpalery) czy kamienne ogrodzenie południowo-wschodniej granicy parku. Całość założenia cechuje przemyślana kompozycja z czytelnym podziałem funkcjonalnym. Na terenie parku zachowały się liczne okazy starodrzewu m.in. lipy, graby oraz klony. Do najcenniejszych należy pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie pani 520 cm.

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

ania z piwekania z piwek

8 0

Bardzo dobra wiadomość. W końcu ośrodek będzie miał wyremontowaną siedzibę. 12:58, 20.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

9 0

Cudowna wiadomość! Zapraszam do zapoznania się z historią dworu: https://lodzkie.dipp.info.pl/baza-dipp/item/148-gmina-kutno/292-leszczynek-dwor
13:44, 20.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brawo brawo

0 0

konkurencja dopiero teraz napisała 18:01, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%