6 czerwca miała miejsce wycieczka w świat Oświecenia – wizyta w Królewskich Łazienkach: Pałac na Wodzie, Biały Domek, odrestaurowana Stara Oranżeria. Sam spacer po królewskim parku był wielką przyjemnością, ale podziwianie miejsc, po których przechadzało się zacne grono twórców Konstytucji 3 Maja i obiadów czwartkowych jeszcze większą (większość budowli jest oryginalna – nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej). Powracając do rzeczywistości, weszliśmy również do Sejmu RP, a na koniec chętni zobaczyli jeszcze wystawę Andy Warhol kontra Salwador Dali.
7 czerwca gościliśmy panią profesor prof. Jolantę Daszyńską z Uniwersytetu Łódzkiego, która przyjechała z wykładem Kościuszko w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Prawdy i mity. Okazało się, że najwięcej zawdzięczają powstańcy amerykańscy kunsztowi inżynieryjnemu Kościuszki.
8 czerwca odbyły się warsztaty prawnicze w ramach TYGODNIA KONSTYTUCYJNEGO, organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Pani mecenas Magdalena Klauze w oparciu o pracę nad kazusami dotyczącymi praw człowieka i obywatela wyjaśniała jak ważne w demokratycznym państwie są niezależne sądy i Trybunały.
9 czerwca mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu pani dr hab. Agnieszki Wieczorek z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat reformy oświaty w czasach stanisławowskich, a przede wszystkim działalności Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Ciekawe informacje o nauczycielach, przedmiotach, podręcznikach i ocenach dla wielu były zaskoczeniem (jak wiele było matematyki!).
Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny Kościuszko bohater dwóch narodów. Pierwsze miejsce zajęła Lena Kołodziejska ze SP nr 4, drugie Jakub Wojtczak ze SP nr 1, a trzecie wspólnie Weronika Jaworska (SP 1) i Igor Komorowski (SP 4). Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy ich opiekunom pani Adriannie Brzezińskiej i panu Piotrowi Wichulskiemu. Piękną pracę namalowała również Ania Gawrysiak z klasy Ia.
Ostatnim akcentem tegorocznych Dni Historii był turniej 1 z 10 Kościuszko i jego czasy. Dla 10 drużyn zostało przygotowanych 139 pytań i 139 pytań wykorzystano. Bardzo wysoki poziom rozgrywki wśród uczniów klas humanistycznych i społeczno-prawnych sprawił, że finalistów wyłoniono na ostatnim pytaniu. Ogromne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, ale przede wszystkim zwycięzcom. Uczennice klasy pierwszej humanistycznej Patrycja Boruszewska i Ewelina Matusiak okazały się najlepsze. Drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z drugiej humanistycznej, w kolejności Justyna Dąbrowska i Gracjan Gradowski oraz Paulina Cichosz i Martyna Kruglak. Jeszcze raz wielkie gratulacje.
Kolejne DNI HISTORII za nami, kolejne ciekawe spotkania i wyjazdy wzbogaciły humanistyczną wyobraźnię, a wszystko przy dobrej zabawie z łacińskim hasłem oświecenia sapere aude!
Źródło: II LO
8 0
Jakże postać Kościuszki pasuje do dzisiejszych czasów. Wtedy Stanisław August też wybrany na króla Polski wolą suwerena (wtedy wybierali tylko uprawnieni do tego) w osobie naczelnika znalazł opozycjonistę, który organizując powstanie (Insurekcję) wypowiedział posłuszeństwo władzy legalnej aczkolwiek działającej na szkodę państwa. Teraz jak ktoś uważa że władza robi sobie ?miesiączki? I CHCE JEJ WYPOWIEDZIEC POSŁUSZEŃSTWO, jest ZOMOCEM UB-ekiem i szkodnikiem. Wtedy ani jeden Polak nie wypowiedział złego zdania o Kościuszce. Niech żyje WOLNOŚĆ !!!
4 0
Jeśli ktoś pyta czy można wypowiedzieć posłuszeństwoo wladzy, to przyklad Kościuszki mówi tak~ w słusznej sprawie tak. Insurekcja jest mile widziana.