Zamknij

Przetargi mieszkaniowe - szansa na zakup taniego lokum

15:45, 24.02.2020 (.) Aktualizacja: 15:53, 24.02.2020
Skomentuj Pixabay.com Pixabay.com

Spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu dla wielu osób bywa poważnym wyzwaniem.

Ceny nieruchomości ciągle rosną, przez co zakup mieszkania bywa naprawdę dużym obciążeniem dla domowego budżetu, nawet jeśli korzystamy z kredytu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, dzięki którym mogłyby kupić mieszkanie w niższej cenie.

Wśród tych, które cieszą się coraz większą popularnością wymienić należy przetargi mieszkaniowe. Czym są i dlaczego warto z nich korzystać? Jak to wygląda w praktyce? Przekonajmy się.

Czym są przetargi mieszkaniowe?

Przetargi mieszkaniowe organizowane są przez różnego rodzaju instytucje państwowe takie jak spółki Skarbu Państwa, urzędy gmin, urzędy miast oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Sprzedaje się mieszkania, których poprzedni właściciel był zadłużony - nie jest to jednak jedyna okoliczność. Przetargiem obejmowane są również nieruchomości, co do których przepadło prawo własności. Co ważne, jeśli nabędziemy mieszkanie zadłużone, kwota, którą zapłacimy jest wpłacana na poczet długów. Oznacza to, że nieruchomość staje się wolna od zadłużenia. Nie musimy więc o nic się martwić. 

Nie tylko przetargi

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tanie mieszkania możemy nabyć nie tylko w drodze przetargu mieszkaniowego. Na podobnych zasadach możemy zakupić nieruchomość na licytacji komorniczej lub podczas sprzedaży prowadzonej przez syndyka. Informacje o nich również znajdziemy w wielu mediach. 

W jakim stanie są sprzedawane mieszkania?

Nie da się ukryć, że mieszkania, które sprzedawane są w drodze przetargu nie są nowymi nieruchomościami w idealnym stanie. Bardzo często są to nieruchomości, które były zaniedbane i wymagają przeprowadzenia remontu. Niemniej jednak, ich niska cena sprawia, że mimo wszystko zakup takiej nieruchomości jest jak najbardziej opłacalny.

Gdzie szukać informacji o przetargach?

Gdy organizowane są przetargi mieszkaniowe instytucja, która się nimi zajmuje dba o to, by informacje na ich temat pojawiły się w mediach - między innymi w prasie i w internecie. Nie da się jednak ukryć, że samodzielne przeszukiwanie mediów w poszukiwaniu ciekawych przetargów w okolicy może być trudne i czasochłonne. Dlatego też warto korzystać ze stron takich jak Listaprzetargow.pl, gdzie znajdziemy informacje o wszystkich organizowanych w naszym rejonie przetargach oraz informacje na temat nieruchomości, których będą dotyczyły. 

Pamiętaj o wadium

Osoby, które chcą brać udział w przetargu mieszkaniowym zobowiązane są do uiszczenia opłaty, czyli wadium. Wynosi ona zazwyczaj 10% oszacowanej wartości nieruchomości. Wadium to zabezpieczenie dla organizatora przetargu. Jeśli uda nam się wygrać przetarg wpłacona suma jest wliczana na poczet zapłaty za nieruchomość. Jeśli przetargu nie wygramy, pieniądze te zostaną nam zwrócone w czasie kilku dni.

Podsumowując, jeśli zastanawiamy się nad zakupem mieszkania i zależy nam na tym, by było ono w możliwie najniższej cenie warto zdecydować się na udział w przetargu mieszkaniowym. Ten rodzaj sprzedaży nieruchomości już wielu osobom pomógł cieszyć się wymarzonym mieszkaniem w znacznie niższej cenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%