Zamknij

Opieka nad sprzętem komputerowym - dlaczego jest taka ważna?

18:12, 18.09.2019 (.) Aktualizacja: 18:15, 18.09.2019
Skomentuj

W dzisiejszych czasach na co dzień większość społeczeństwa korzysta z komputera. Wykorzystuje się go zarówno w domu, jak i w pracy. Sprzęty komputerowe towarzyszą nam podczas czasu wolnego, zapewniając nam rozrywkę i zabawę, ale również podczas nauki i wykonywania zadań służbowych. Niestety większość ludzi ogranicza się wyłącznie do włączania i wyłączania swojego komputera, zapominając o właściwym dbaniu o sprzęt. Często więc są oni zaskoczeni, gdy pojawia się jakaś awaria czy usterka. Chcąc cieszyć się jak najdłużej prawidłową pracą komputera, należy dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad sprzętem komputerowym.

Budowa komputera

Istotnym elementem dbania o sprzęt jest poznanie jego budowy i zaznajomienie się z tym, co obudowa komputera skrywa w środku. Bez względu na jakość i markę sprzętu komputerowego w środku zaczyna zbierać się kurzy, który formuje się w tak zwane „koty”. Dostają się one przede wszystkim do wiatraczków odpowiadających za chłodzenie, jak również do wiatraczków na kartach graficznych. Ważne jest więc, aby systematycznie rozkręcać obudowę komputera i czyścić jego środek. W tym celu można użyć pędzelka, wacików bawełnianych bądź przystosowanej do tego szmatki antystatycznej. Oprócz tego do czyszczenia sprzętu świetnie sprawdzi się sprężone powietrze, które dokładnie wyciąga nawet najmniejsze drobinki kurzu. Aby dokładniej wyczyścić sprzęt, można również wymontować podzespoły. Należy jednak pamiętać, aby do czyszczenia w żadnym wypadku nie używać substancji ciekłych, które mogą na stałe uszkodzić poszczególne elementy komputera.

Odpowiednia wentylacja

Opieka nad sprzętem komputerowym to także zadbanie o jego prawidłowe chłodzenie. Należy pamiętać, że podczas pracy komputer generuje ciepło, więc pod jego obudową panuje tropikalna temperatura. Przyjmuje się, że im bardziej wydajny jest komputer, tym więcej ciepła wytwarza. Najnowsze komputery posiadają podzespoły, które cechują się wysoką wydajnością (przykładowo: procesory wielordzeniowe czy bardziej wydajne karty graficzne), przez co potrzebują do pracy ogromnej ilości energii, a tym samym wytwarzają dużo ciepła. Bez odpowiedniego zadbania o prawidłową wentylację, znacznie skraca się wydajność podzespołów, a tym samym całego sprzętu.

Należy pamiętać, że jeżeli sprzęt jest nowy, to początkowo nie pojawi się problem z jego odpowiednią wentylacją, ponieważ układ chłodzenia w nim zamontowany działa prawidłowo. Jednak pamiętać trzeba, że po pewnym czasie w środku zaczyna zbierać się kurz oraz odpadki, co w znacznym stopniu zaczyna ograniczać chłodzenie sprzętu. Należy więc regularnie czyścić komputer, aby nie dopuścić do przegrzania się jego podzespołów.

W przypadku, gdy chłodzenie standardowe nie spełnia swojej roli, można wziąć pod uwagę zamontowanie dodatkowego wiatraczka pod obudową. Oprócz tego można pokusić się o chłodzenie wodne sprzętu.

Oczyszczanie wnętrza

Kurz dostaje się praktycznie wszędzie, dlatego problem nie dotyczy wyłącznie wentylacji. Uszkodzenia związane z zakurzeniem mogą doprowadzić również do usterki innych podzespołów, takich jak np. karta graficzna, karta dźwiękowa czy nawet płyta główna. Jeśli kurz pokryje radiatory, to z pewnością utrudni to chłodzenie tych elementów. Dodatkowo, jeśli do środka dostanie się wilgoć, może zakończyć się zwarciem.

W związku z powyższym, co jakiś czas powinno się zdjąć obudowę sprzętu komputerowego i oczyścić go z zalegającego wewnątrz kurzu. Pamiętać należy jednak, że w przypadku sprzętów w okresie gwarancyjnym, lepiej wybrać się do odpowiedniego serwisu, gdzie czyszczeniem sprzętu zajmie się profesjonalista, który dodatkowo udzieli wskazówek, jak prawidłowo dbać o sprzęt i jak często go oczyszczać oraz doradzi, co najlepiej stosować do czyszczenia komputera. Na tym własnie polega skuteczna opieka.

Awarie sieci

Warto mieć na uwadze również to, że w przypadku niespodziewanego wzrostu napięcia, które spowodowane może być przez warunki atmosferyczne bądź awarię sieci, nawet najlepszy i najnowszy sprzęt może zostać uszkodzony. Dlatego wskazane jest, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości listwę antyprzepięciową, która z pewnością ochroni komputer przed wszelkimi awariami ze strony sieci elektrycznej. Dodatkowo opłaci się zainwestować w odpowiedniej klasy zasilacz awaryjny.

Kopie zapasowe

Istotnym elementem zabezpieczenia danych zawartych na komputerze jest tworzenie kopii zapasowej systemu. Uchroni to system przed wszelkimi zagrożeniami, które mogą skutkować awarią systemu operacyjnego. Jednym z elementów, który może zaszkodzić systemowi są z pewnością wirusy. Mogą one w bardzo krótkim czasie zniszczyć wszystkie dane znajdujące się na komputerze.

Stworzenie kopii zapasowej systemu sprawdzi się w szczególności w momencie, gdy system będzie wymagał reinstalacji. Tym samym można uniknąć ponownego instalowania programów i wszelkich sterowników, co z pewnością zaoszczędzi czasu użytkownikowi. Dzięki temu przywracanie systemu będzie odbywać się o wiele sprawniej. Proces tworzenia kopii zapasowej można przeprowadzać co kilka miesięcy.

Wpływ na wydajność

Korzystając ze sprzętu komputerowego należy również pamiętać o czynnościach, które znacząco wpływają na jego wydajność. Chcąc cieszyć się sprawnym działaniem naszego systemu i uniknąć jego zawieszania się, powinno się pamiętać również o jego regularnej konserwacji.

Przede wszystkim istotne jest cykliczne odciążanie systemu poprzez usuwanie niepotrzebnych programów, które od dłuższego czasu pozostają nieużywane bądź nigdy nawet używane nie były. Warto również zwracać uwagę na to, co jest instalowane. Dość często zdarza się, że podczas instalacji konkretnego programu użytkownikom próbuje się „dorzucić” dodatkowe oprogramowania, które zazwyczaj do niczego nie są potrzebne. Są to na przykład dodatkowe przeglądarki internetowe bądź programy antywirusowe.

Ponadto należy pamiętać o regularnym dbaniu o aktualność sterowników oraz możliwie częstym aktualizowaniu systemu i zainstalowanych programów. Istnieją również programy, które zostały stworzone po to, aby automatycznie wyszukiwać nowych wersji posiadanych przez nas programów i sterowników.

Ogromny wpływ na wydajność systemu ma regularne przeprowadzanie defragmentacji dysków. Proces ten polega na konsolidacji pofragmentowanych danych na dysku. Dzięki temu komputer zajmuje się grupowaniem plików i umieszczaniem ich w jednej lokacji. Wpływa to znacznie na sprawniejsze działanie głowicy twardego dysku. Dodatkowo po przeprowadzeniu defragmentacji ryzyko utraty danych staje się mniejsze, a ponadto po ewentualnej awarii łatwiej jest odzyskać pliki.

Ostatnim istotnym elementem jest instalacja programu antywirusowego, która w dobie dzisiejszych czasów jest praktycznie niezbędna. Dzięki temu z pewnością unikniemy dostania się do naszego systemu niebezpiecznych oprogramowań i wirusów.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%