Zamknij

Ewa Rzymkowska interweniuje: Co dalej z budynkiem po "Piątce"?

11:56, 23.10.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:00, 23.10.2024
Skomentuj Budynek przy ul. Konduktorskiej w Kutnie Budynek przy ul. Konduktorskiej w Kutnie

Ewa Rzymkowska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kutna z Klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyła interpelację do Mariusza Sikory Prezydenta Miasta Kutna w sprawie zagospodarowania terenu po Szkole Podstawowej nr 5 w Kutnie przy ul. Konduktorskiej. Radna pisze - Budynek stanowi znakomitą bazę na działania na przykład młodzieży czy stowarzyszeń. Tymczasem teren wokół niego jest w opłakanym stanie. Wokół boiska jest mnóstwo porozrzucanych śmieci, w tym rozbitych butelek, trawa nie jest skoszona, a sprzęt do zabaw zaniedbany. Prośbę swoją motywuje głosami mieszkańców, a także własnymi obserwacjami, z których wynika, iż dzieci mimo wszystko przychodzą w to miejsce. Proszę również o wyrywkowy monitorowanie terenu poprzez patrole Straży Miejskiej, ponieważ dochodzą do mnie informacje, że teren stał się miejscem spędzania czasu i spożywania alkoholu głównie przez obcokrajowców.

Zastępca prezydenta Zbigniew Wdowiak odpowiada, że budynek Szkoły Podstawowej nr 5 cały czas pozostaje w zarządzie Muzeum Pałac Saski w Kutnie, które to sukcesywnie przenosi swoje zbiory do siedziby znajdującej się przy placu Piłsudskiego 20.

-  Na chwilę obecną zauważalny jest problem związany z wygospodarowaniem przestrzeni muzealnych na przeniesienie i wyeksponowanie wszystkich zbiorów muzeum, które magazynowane są i zabezpieczone w budynku po szkole - pisze Zbigniew Wdowiak.  -  Z początkiem 2024 roku miasto podjęło współpracę ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Kutno, który to wyszedł z inicjatywą stworzenia w oparciu o tereny i budynek byłej szkoły Niepublicznego Młodzieżowego Domu Kultury, którego organizatorem miało być stowarzyszenie. Jednak po etapie koncepcyjnej, uwzględniając ewentualne koszty oraz niewystarczające zaplecze kadrowe, ZHP wycofało się z tego pomysłu. Aktualnie rozpatrywany jest wariant przekazania budynku na potrzeby rozwiązywania problemów społecznych miasta. Towarzyszy nam niezmiennie głębokie przekonanie o potrzebie stworzenia na terenie byłej szkoły strefy aktywności miejskiej szczególnie dla mieszkańców tej części miasta, która stałaby się terenem animacji i integracji lokalnej społeczności - informuje zastępca prezydenta miasta Kutna.

Ewa Rzymkowska fot. Piotr Szatkowski

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kutna występowała również z interpelacją w sprawie montażu progów zwalniających przy ul. Kopernika. Do radnej zwróciła się grupa mieszkańców z prośbą o podjęcie działań w tym kierunku z uwagi na bezpieczeństwo dzieci bawiących się na osiedlu. Mieszkańcy wskazali nawet umiejscowienie progu:  w okolicach placu zabaw lub pomiędzy blokami. Ewie Rzymkowskiej odpowiada zastępca prezydenta Jacek Boczkaja - Zespół do spraw organizacji bezpieczeństwa ruchu drogowego w powiecie kutnowskim negatywnie zaopiniował wyżej wymieniony projekt z uwagi na niewielkie natężenie ruchu drogowego oraz parametry techniczne drogi. Nie jest zasadny montaż progów zwalniających w powyższej lokalizacji - pisze wiceprezydent.

Kolejna aktywność radnej to zapytanie do prezydenta Mariusza Sikory  na jakim etapie jest obecnie koncepcja złagodzenia zakrętu pomiędzy ulicą Przemysłową i Krośniewicką. Radna pyta w jakim terminie orientacyjnie może dojść do wykonania tego działania. Zastępca prezydenta Jacek Boczkaja pisze, że dyrektor Zarządu Nieruchomości Miejskich został zobowiązany do rozbiórki budynku przy ul. Krośniewickiej. Po wykonaniu zadania miasto przygotuje projekt przebudowy drogi na wskazanym odcinku, co w kolejnym etapie umożliwi zmianę przebiegu tych ulic. 

Radna miejska pytała prezydenta Kutna o stan przygotowań do ewentualnego zagrożenia powodzią. Prezydent Mariusz Sikora odpowiada, że procedury postępowania oraz sposób działania w czasie wystąpienia wszelkich zagrożeń oraz zadania poszczególnych służb i instytucji zaangażowanych w realizację zadań w zakresie przeciwdziałania zapobiegania i usuwania skutków zagrożeń, w tym także powodzi określone są w Planie zarządzania kryzysowego miasta Kutna, który został zaktualizowany w tym roku.

- Ponadto pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych urzędu miasta na bieżąco monitorują poziom wody w rzece Ochni poprzez odczyty z wodowskazu przy moście na ul. Mickiewicza. Szerzej tematykę powodzi, możliwości jej wystąpienia opisuje opracowany przez osobę uprawnioną o specjalności konstrukcyjno-budowlanej budowli hydrotechnicznych i obiektów budowlanych, melioracji wodnych Plan operacyjny ochrony przed powodzią dla miasta Kutna, który zawiera szczegółową analizę zagrożenia powodziowego w obrębie miasta.  Określa też tereny objęte ryzykiem wystąpienia podtopień i powodzi oraz załączoną mapą terenów zalewowych. W urzędzie miasta funkcjonuje także magazyn obrony cywilnej zarządzania kryzysowego zaopatrzony między innymi w zapory przeciwpowodziowe, plandeki,  pompy wody, agregaty prądotwórcze, szpadle, taczki, worki i tak dalej, materiały niezbędne do działania przeciwpowodziowych. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta z 2017 roku wyznaczone zostały obszary szczególnego zagrożenia powodzią, do obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi zaliczono tereny zalewowe rzeki Ochni - pisze prezydent Kutna. - W kwestii budowy zbiornika retencyjnego Strategia rozwoju miasta Kutna 2030 uwzględnia realizację działań związanych z poprawą retencji oraz rozwojem infrastruktury przeciwpowodziowej, które obejmują tworzenie nowych zbiorników wodnych, w tym zbiornika retencyjnego. Tematem utrzymania stanu rzeki oraz przylegających wałów na całej jej długości, a także w granicach miasta Kutna zajmuje się Państwowe gospodarstwo wodne Wody Polskie Nadzór Kutno z siedzibą przy Wyszyńskiego 11. Miasto Kutno na bieżąco współpracuje z przedstawicielami nadzoru, a ponadto czynnie uczestniczy w utrzymaniu stanu wałów w granicy miasta poprzez wycinkę roślinności.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Nie te klimaty Nie te klimaty

15 5

Pani Ewo, jeżeli ma Pani zamiar bardziej zaistnieć w obszarze prężnie działającej Radnej, a co za tym idzie, w niedalekiej przyszłości stanowić poważną konkurencję dla obecnego politycznego układu w ratuszu czyli konglomerat byłej i upadłej -unii nie-wolności-, upadłego -kld-, po-płuczyn rudego kolaboranta i sługusa germańców oraz innego tęczowo-różowego elementu, to musi Pani zmienić zainteresowania lokalnymi problemami na bardziej lotne, mocniejsze w odbiorze lokalnej Społeczności, a w szczególności mocno trafiające w potrzeby większej ilości Mieszkańców Miasta. Nie będziemy upubliczniać szerokiego wachlarza spraw i tematów, które pozwoliłyby Pani trafić bardziej konkretnie i trwale zaistnieć w świadomości Elektoratu /konkurencja czuwa, prawda ?!/ pokazując, że ma Pani większą skalę pomysłów, rozwiązań i dobrych projektów dla tejże Społeczności. Jeżeli jest Pani zainteresowana zmienić swoją taktykę zmyślą o m.in. przyszłych wyborach prezydenckich w tym mieście lub parlamentarnymi, to na tym forum można potwierdzić zainteresowanie Osobami, które mogą wesprzeć Panią w/w przedsięwzięciach, a MY skontaktujemy się z Panią oczywiście swoimi kanałami operacyjnymi.
Pozdrawiamy👍👍👍
13:43, 23.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Wyborca Wyborca

11 7

To są tak ważne tematy i taka aktywność działań, że ziewam.
A w sprawie zespołu ds bezpieczeństwa ruchu drogowego w powiecie kutnowskim to może lepiej męża zapytać, a nie prezydenta Kutna?
To wiele tłumaczy, że to materiał sponsorowany, bo nic ciekawego. 21:03, 23.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cxcxcxcxccxcxcxcxc

11 4

A schrony przeciwbombowe dla mieszkańców budują czy tylko mają dla siebie zaklepane miejsca? 09:52, 24.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%