Zamknij

Budowa domu w 2022 a nowe warunki techniczne. Co się zmieniło?

12:53, 16.08.2022 . Aktualizacja: 12:54, 16.08.2022
Skomentuj

W 2022 roku obowiązują nowe warunki techniczne, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko. Dotyczą one energooszczędności obiektów, które – zgodnie z aktualnymi wytycznymi – powinny stać się możliwie samowystarczalne. Co zmieniło się w prawie budowlanym oraz jak wpłynęło to na planowane i już realizowane inwestycje?

Najnowsze warunki techniczne to szereg zasad, które muszą spełniać współczesne budynki. Są one konsekwencją uchwalenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego, dotyczącej charakterystyki energetycznej obiektów. Zgodnie z nią na przestrzeni kolejnych lat wszystkie nowo powstające domy mają osiągnąć status zeroenergetycznych, czyli wykazujących zerowe zużycie energii. Dyrektywa ta dotyczy również obiektów starszych i poddawanych procesowi modernizacji, która ma na celu zminimalizowanie potrzeby korzystania z energii pierwotnej. Wspomniane warunki techniczne obowiązują wszystkich inwestorów, którzy uzyskali pozwolenie na budowę w 2021 roku lub później. Będą one obligatoryjne także dla osób, które dopiero przeglądają projekty domów oraz nie rozpoczęły ani nie zakończyły formalności związanych z planowanym przedsięwzięciem budowlanym.

Zmiany, jakie wprowadzają nowe warunki techniczne, dotyczą głównie energooszczędności budynków. Zgodnie z nimi zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, zużywaną do ogrzania wnętrz i wody, ich wentylowania, chłodzenia i oświetlenia nie może wynosić więcej niż 70 kWh/m2/rok. Nowe przepisy wskazują również parametry, jakie muszą spełniać przegrody w budynku. Współczynnik przenikania ciepła U nie może przekraczać 0,2 W/m2K w przypadku ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K dla pionowych okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m2K dla okien połaciowych.

Co dla inwestorów oznaczają nowe warunki techniczne? Z pewnością przyczynią się one nieco do wzrostu ostatecznego kosztu budowy. Choć przedsięwzięcie pochłonie więcej pieniędzy, w późniejszych latach z pewnością zauważymy znaczne obniżenie zapotrzebowania budynku na energię, a tym samym – mniejsze koszty jego bieżącego utrzymania. Jeżeli dopiero przymierzamy się do zakupu gotowej koncepcji, zwróćmy uwagę na projekty domów energooszczędnych, które spełniają normy określone w najnowszych warunkach technicznych. Podczas realizacji prac dopilnujmy starannego ocieplenia przegród pionowych i poziomych, które pozwoli nam ograniczyć do minimum ucieczkę ciepła. Wybierajmy okna o starannie izolowanych pakietach szybowych oraz drzwi z wypełnieniem materiałem termoizolacyjnym. Pamiętajmy o ich ciepłym – warstwowym montażu, który eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Zdecydujmy się także na zastosowanie urządzeń i instalacji, których praca jest oparta na odnawialnych źródłach energii. Fotowoltaika, kolektory słoneczne czy pompa ciepła pozwolą nam ogrzać i oświetlić budynek w ekologiczny sposób, sprawiając, że jego eksploatacja będzie bardziej przyjazna dla klimatu.

Aktualne warunki techniczne mają na celu maksymalne obniżenie zapotrzebowania energetycznego nowo powstających i modernizowanych budynków. Malejąca na przestrzeni lat wysokość wskaźnika Ep sprawiła, że sprzedawcy materiałów budowlanych mieli czas na dostosowanie swojej oferty do zmieniających się przepisów. Dzięki temu w sklepach znajdziemy szeroki asortyment produktów niezbędnych na każdej budowie, które pozwolą nam wcielić w życie projekty domów energooszczędnych i tanich w utrzymaniu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SowaSowa

0 0

Jeśli będziecie szukać sprawdzonych okien to polecam te od firmy Atos z Lublina. Są świetnej jakości, a i cena jest konkurencyjna. 11:39, 03.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%