Zamknij

Studenci a uzależnienia - w jakie nałogi wpadają najczęściej?

10:25, 17.01.2022 . Aktualizacja: 10:27, 17.01.2022
Skomentuj

Różnego rodzaju używki zawsze były, są i będą zażywane. Na rynku systematycznie pojawiają się coraz to nowsze substancje, których zadaniem jest szybkie uzależnienie. Ciekawość i chęć eksperymentowania wśród młodych ludzi, a także możliwość sięgnięcia po coś zakazanego, często skłania studentów do zażywania różnorodnych używek.

Dlaczego studenci popadają w uzależnienia?

Rozpoczęcie studiów to dla części młodych osób niemała rewolucja. Zazwyczaj wiąże się to z przeprowadzką do innego miasta, koniecznością usamodzielnienia się, nawiązywaniem nowych znajomości, innym systemem nauczania. To niezwykle stresujący czas dla przyszłego studenta. Okres studiów to nie tylko intensywna nauka, ale również okazja do eksperymentowania. Mieszkając poza domem rodzinnym, studenci większość czasu spędzają z rówieśnikami. Systematycznie organizowane są imprezy, na których dominuje alkohol i substancje psychoaktywne. Sprzyja temu brak stałego nadzoru rodziców. Często, pod wpływem grupy, młodzi ludzie sięgają po napoje procentowe czy narkotyki. Takie zachowanie wiąże się również z obawą odrzucenia przez rówieśników. Spożywanie alkoholu jest popularnym sposobem urozmaicania czasu i nawiązywania nowych kontaktów, ponadto tworzy okazję do wspólnych spotkań, czy zabawy. Dodatkowo znacząco wpływa na rozluźnienie i poprawę nastroju. Studenci sięgają po używki również z ciekawości i chęci doznania nowych wrażeń. Zdarza się, że skłonność do spożywania substancji psychoaktywnych ma podłoże emocjonalne, np. nadmierny stres, kłopoty rodzinne, zawód miłosny czy brak akceptacji.

Po jakie używki najchętniej sięgają studenci?

Najpopularniejsze używki wśród studentów to alkohol i narkotyki, ale nie tylko. Są to również dopalacze, czy napoje energetyczne, od których również można się uzależnić. Według przeprowadzonych badań zdecydowana większość studentów systematycznie sięga po napoje procentowe, które towarzyszą im niemal przy każdym spotkaniu towarzyskim bądź wieczornym odpoczynku. To nie tylko wódka, ale również piwo, czy mieszane drinki. 

Narkotyki zazwyczaj są obecne podczas imprez lub wzmożonej nauki. Dla rozluźnienia młodzi ludzie sięgają po marihuanę, haszysz lub ecstasy, natomiast w trakcie sesji dominuje: amfetamina, efedryna, czy kokaina. Z racji niższej ceny i łatwej dostępności coraz większa grupa studentów zażywa także opiaty, czy brown sugar (tańsza odmiana kokainy). 

Z pozoru bezpiecznym napojem, po który często sięgają młodzi ludzie, są również napoje energetyczne. Obecny w nich: cukier, kofeina i sztuczne słodziki mają właściwości uzależniające. W trakcje egzaminów są one spożywane systematycznie w dużych ilościach. 

Dopalacze cieszą się małą popularnością wśród studentów, jednak są tacy, którzy zażywają je systematycznie. Łatwiej je nabyć niż narkotyki, a pozwalają uzyskać zbliżone efekty. Z racji swej dostępności często są obecne na imprezach. Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się także leki zawierające kodeinę lub efedrynę. Spożywane w dużych ilościach wywołują działanie podobne do amfetaminy. Ich zadaniem jest nadmierne pobudzenie, w wyniku czego młodzi ludzie chwilowo nie odczuwają zmęczenia.

Jak używki wpływają na życie studenta?

Każde używki spożywane w nadmiernych ilościach, pozostawiają ślady w organizmie człowieka i jego psychice. Różnego rodzaju substancje sprawiają, że percepcja zostaje zniekształcona. Często objawia się to nerwowością, nadpobudliwością czy agresją. Granica pomiędzy kontrolą, a jej utratą, jest bardzo cienka. Wszystko to wpływa na codzienne funkcjonowanie młodych ludzi. Nieobecność na uczelni, zaległości, niezdane egzaminy, niezaliczony rok czy rezygnacja ze studiów, to najczęstsze przyczyny systematycznego spożywania używek. Dodatkowo pojawiają się problemy zdrowotne, m.in. wychudzenie, wyniszczenie organizmu, zmiany dermatologiczne, częste infekcje, a także zaburzenia psychiczne, np. problemy z koncentracją, zaniki pamięci, bezsenność, wahania nastrojów, depresja.

Uzależnienie ma też swoje podłoże społeczne: konflikty z prawem, problemy na uczelni, a w konsekwencji brak wykształcenia, czy znaczne pogorszenie relacji rodzinnych. W takiej sytuacji warto rozpocząć leczenie jak najszybciej - pomoc dla mieszkańców Łodzi i okolic oferuje m.in. Ośrodek Terapii Uzależnień FreeDom - https://freedom-24.pl/lodz.

Żadne używki nie pozostają obojętne dla organizmu człowieka. Nawet w sytuacji, kiedy początkowo nie dają żadnych widocznych skutków ubocznych, pozostawiają ślady, które z kolejnymi dawkami będą wywoływać coraz bardziej dokuczliwe objawy. Przyjmowanie substancji psychoaktywnych stopniowo osłabia działanie układu nerwowego, a także uszkadza tkanki mózgu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%