Zamknij

Kilka sposobów na bataty

10:23, 21.01.2021 (.) Aktualizacja: 10:23, 21.01.2021
Skomentuj

Słodkie ziemniaki oprócz zupełnie innego smaku niż tradycyjne, dostarczają więcej cennych składników niż one. Ich kolebką jest Ameryka Środkowa. Do Europy sprowadził je Krzysztof Kolumb. A dziś głównymi producentami batatów są Wietnam, Chiny i Japonia. Warto włączyć bataty do swojej diety z wielu względów. A można z nich zrobić wiele.

Na zdrowie i na diecie

Jedzenie batatów okazuje się być nie tylko zdrową alternatywą dla tradycyjnych ziemniaków, ale też zawierają sporo błonnika i mają niski indeks glikemiczny. Dzięki temu dłużej odczuwane jest poczucie sytości. Bataty zawierają witaminy, minerały, a 100 g dostarczają ok 76 kcal. Można je serwować jako dodatek, ale też jako samodzielną przekąskę, jak choćby frytki z batatów. Świetnie smakują z dipem czosnkowym.

Gotowane, pieczone, grillowane

Bataty coraz bardziej doceniane są na świecie. Lekko słodki smak wpływa na ich wszechstronne zastosowanie w kuchni. Często to brak wiedzy jak je przygotować wpływa na rezygnację z ich zakupu, a nie ma w tym nic skomplikowanego. Kiedyś nie byliśmy przekonani do kukurydzy, pytając o gotowanie kukurydzy, ile powinno trwać. Podobnie z batatami. Bataty można gotować na parze bądź tradycyjnie.

Z batatów zrobisz smaczne i niskokaloryczne frytki w piekarniku. Pokrój je na kawałki, mniejsze bądź większe, wyłóż na blachę pokrytą pergaminem. Skrop delikatnie oliwą z oliwek i posyp ulubionymi przyprawami. Piecz przez ok 15-20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni.

Gotować w skórkach czy bez?

Propozycji przygotowania batatów jest wiele. Tradycyjne ziemniaki obieramy, wrzucamy do garnka i gotujemy, dodając jeszcze sól. Patrząc na bataty gotowanie przebiega nieco inaczej. Możemy je gotować w skórkach. Wrzucamy je wtedy do gorącej wody i czekamy aż zacznie wrzeć. Od tego momentu powinny się gotować około 30 minut. A ich twardość sprawdzamy co jakiś czas nożem bądź wykałaczką. Drugi sposób to obranie batatów i pokrojenie w kawałki. Wrzucamy je do wrzącej wody. Bez względu na sposób, wodę solimy, około łyżki soli na litr wody. Kiedy są gotowe? Podobnie jak tradycyjne ziemniaki, gdy są miękkie.

Z jakimi przyprawami im po drodze?

To zależy, czy mają być na słodko, czy do dań głównych. Bataty smakują w otoczeniu takich przypraw jak: papryka słodka, wędzona, oregano, tymianek, pieprz czarny, czosnek, zioła prowansalskie. Natomiast w wersji słodkiej pasują do nich: orzechy, kardamon, cynamon, sok z limonki.

W sezonie grillowym idealnie sprawdzają się jako dodatek do mięs i ryb, oczywiście również przygotowane na grillu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%