Zamknij

Sprawdzanie samochodu oraz poznawanie historii pojazdu

15:36, 26.02.2020 (.) Aktualizacja: 15:43, 26.02.2020
Skomentuj

Sprawdzanie samochodu oraz poznawanie historii pojazdu – czy to konieczne, aby nie zostać oszukanym przy zakupie samochodu używanego?

Kiedy chcemy kupić samochód używany – bez znaczenia, czy ma on 2 lata lub lat 20, powinniśmy sobie zdawać sprawę, że to biznes, w którym bardzo łatwo zostać oszukanym. Dowiedziało się o tym bardzo wielu kierowców, którzy często przekonani byli, że trafili na prawdziwe motoryzacyjne perełki – rzeczywistość okazała się jednak zaskakująca i znacznie smutniejsza.

Zacznijmy od najbardziej powszechnego przykładu – chodzi oczywiście o cofanie liczników. I chociaż ubiegłoroczne zmiany w prawie, połączone ze zmianami, które weszły w życie 1 stycznie 2020 roku, sprawiają, że na naszych drogach pojazdów z cofniętym liczkiem powinno być coraz mniej, nie zmienia to faktu, że na chwilę obecną około 20% pojazdów na naszych drogach ma cofnięte liczniki. Statystyka jest jeszcze bardziej zatrważająca w przypadku samochodów sprowadzanych (czyli tych, które tak często są nam oferowane w tak znakomitych kwotach) – w tym przypadku nawet 50% pojazdów może mieć cofnięty licznik!

sprawdzenie samochodu

Problemy z używanymi samochodami

To jednak nie wszystko, z czym powinniśmy się liczyć. Najwięcej problemów generują samochody albo od handlarzy, albo sprowadzone z zagranicy (przy czym te opcje oczywiście nie muszą się wykluczać). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy chcą na każdym samochodzie zarobić naprawdę dobrze. W drugim przypadku mamy pojazdy, o których nie wiemy zbyt wiele. Bardzo trudno zweryfikować ich historię czy faktyczny stan techniczny lub nawet ilość przejechanych kilometrów.

Stosunkowo często możemy spotkać się z sytuacjami, w których – zwłaszcza samochody z zagranicy – mają ukryte wady. Zostały one jednak zamaskowane, by samochód móc sprzedać szybko i tanio. Wady jednak prawdopodobnie szybko dadzą o sobie znać, jednak wtedy jest to już często problem nowego właściciela. Warto zastanowić się, jak wiele znamy osób, którym w świeżo zakupionym samochodzie po pewnym czasie zaczyna psuć się naprawdę wiele rzeczy – niemal każdy zna przynajmniej jedną taką osobę!

Zdarza się również, że w przypadku samochodów sprowadzanych, przedstawiane są nam książki serwisowe, które… wypełniał sam sprzedający lub sprowadzający pojazd. Ich fałszowanie jest możliwe i powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Warto pytać nie tylko o same książki serwisowe, lecz również paragony czy faktury, które potwierdzą, że takie naprawy miały miejsce. Warto być po prostu drobiazgowym, wtedy nie damy się oszukać tak łatwo – nawet w przypadku (a może zwłaszcza!), gdy widzimy, że nasze pytania nie należą do najwygodniejszych dla sprzedającego.

Sprawdzanie samochodu przed zakupem

Sprawdzanie samochodu powinno być dla nas zadaniem absolutnie priorytetowym. Pozwala nam to ocenić, czy pojazd faktycznie jest sprawny oraz, czy jest wart swojej ceny. Takiego sprawdzenia samochodu możemy dokonać sami, może to zrobić ktoś z naszych bliskich, może być to nawet nasz mechanik, jeżeli tylko znamy go długo i mu ufamy. Warto wiedzieć, że konieczne będą nam tutaj nie tylko takie narzędzia, jak miernik grubości lakieru, ale również naprawdę szeroka wiedza, najlepiej poparta doświadczeniem. W końcu sprawne oko idealnie wychwyci załamanie na tafli lakieru, dzięki czemu będziemy doskonałe wiedzieć gdzie sprawdzić właśnie grubość lakieru!

Sprawdzanie samochodu nie jest jednak proste, niekoniecznie mamy też kogoś, komu ufamy i kto zrobi to za nas. Warto w takich sytuacjach zdecydować się na ofertę jednej z firm, które świadczą takie usługi. Jedną z bardziej znanych na rynku polskim jest firma Motocontroler. Sprawdzenie samochodu kosztuje od 289 zł, a jeżeli chcemy się dowiedzieć, czy warto się danym ogłoszeniem interesować lub chcemy, by ktoś zrobił dla nas po prostu wywiad ze sprzedającym, to taka usługa kosztuję już 169 zł! Oczywiście pełny cennik dostępny jest na ich stronie internetowej.

Sprawdzający pojazd pomoże nam ocenić nie tylko stan techniczny, lecz dowiemy się również więcej o historii pojazdu. Zwłaszcza interesujące będą dla nas luki w niej – to znak, że ktoś chce coś przed nami ukryć. Poznawania historii pojazdu na własną rękę może być proste, gdy samochód jest już jakiś czas w Polsce, jednak robi się znacznie trudniejsze, gdy pojazd został dopiero sprowadzony do kraju.

Warto pamiętać też o tym, że taka usługa – sprawdzenie pojazdu – może być dla nas oszczędnością czasu i pieniędzy. Tyczy się to sytuacji, w których interesuje nas samochód, który znajduje się w innej części polski. Ceny sprawdzania zawsze są takie same, stąd, jeżeli mamy pokonać kilkaset kilometrów w jedną stronę, znacznie lepiej zlecić sprawdzenie pojazdu komuś innemu. Po pojazd pojedziemy wtedy dopiero w sytuacji, w której będziemy pewni, że jest on wart zakupu.

Odpowiednia umowa kupna-sprzedaży samochodu to podstawa – kliknij i pobierz.

Kiedy sprawdzimy już dany samochód, pamiętajmy o tym, żeby sporządzić ze sprzedającym odpowiednią umowę. Musi spełniać ona szereg różnorodnych wymagań – wszystko po to, aby odpowiednio zabezpieczała nas, jako kupujących. Jeżeli chcesz mieć pewność, że umowa, którą podpisujesz, posiada wszystkie niezbędne informacje, zapisy, paragrafy, nie czekaj i pobierz tę, którą przygotowali dla Ciebie specjalista z firmy Motocontroler.

Darmowe analizowanie ogłoszeń z Otomoto

Zanim zdecydujemy się na sprawdzenie danego pojazdu, zastanówmy się, czy faktycznie ten pojazd wart jest naszego zachodu. Pomoże nam w tym znów firma Motocontroler, znów za darmo – oto darmowe narzędzie do analizowania ogłoszeń z OTOMOTO. Kliknij i sprawdź, czy dany samochód jest wart Twojej uwagi, zobacz, z jakimi problemami możesz się spotkać i zobaczyć jak dany pojazd i ogłoszenie plasują się na tle innych ogłoszeń z tego popularnego portalu!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%